Ստուգումնրը նպաստու՞մ են սննդի անվտանգության ապահովմանը
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանն, անդրադառնալով այն խնդրին, որ տնտեսվարողներից մեծ թվով բողոքներ են եղել,  որ ծառայության ստուգումներն առանց նախազգուշացման են կատարվում, ասել է. «Մեր գերխնդիրը մարդկանց տուգանքի ենթարկելը չի, այլ սննդի անվտանգությունն ապահովելը։ Այժմ, շրջայցից առաջ մենք ներկայացնում ենք պահանջվող չափանիշները՝ նախազգուշացնելով, որ որոշ ժամանակ անց կատարվելու են ստուգումներ»։
Ինչ վերաբերում է սննդամթերիք ամվտանգության խնդրին, բանախոսը հիշեցրել է, որ Գումի շուկայի մսի վաճառակետերից վերցված 31 փորձանմուշներից 30-ի մեջ գտնվել էր վիրուսային հարուցիչ։ Այսօր, տուգանումների արդյունքում, նույն վաճառատեղերում իրավիճակն էապես բարելավվել է։

Проверки способствуют обеспечению безопасности продуктов питания?
Говоря на встрече с журналистами о поступивших от хозяйствующих субъектов многочисленных жалобах относительно того, что проверки данной службы проводятся без предупреждений, начальник отдела связей с общественностью Госслужбы безопасности пищевых продуктов Минсельхоза Армении Бабкен Пипоян заявил:
«Наша главная задача не оштрафовать, а обеспечить  безопасность продуктов питания. Сейчас перед обходом мы предъявляем требуемые стандарты, предупреждая, что через некоторое время будут проведены проверки».
Что касается проблемы обеспечения безопасности продуктов питания,  то, по словам Пипояна,  из 31 взятых на лабораторную экспертизу на рынке рядом с ереванским ГУМ-ом образцов продаваемого мяса вирусная бактерия была обнаружена в 30 образцах. Сегодня, после соответствующего оштрафования, ситуация на тех же торговых ларьках заметно улучшилась.