Ծաղկաձորում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է Հայոց լեզվի, գրականության և հայագիտական գիտելիքների համահայկական 5-րդ օլիմպիադայի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին
- Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի հայոց թեմի հայեցի դաստիարակության կենտրոն, հայորդաց տնից եմ՝ Մոսկվայից: Սովորում եմ Մոսկվայի ֆիզիկա-ինժեներական ինստիտուտում, դառնալու եմ ատոմակայանների մասնագետ: Իմ երազանքն է՝ վերադառնալ Հայաստան և աշխատել Մեծամորում: Ի՞նչ հնարավորություններ, ի՞նչ պայմաններ կլինեն: Կարո՞ ղ եմ, արդյոք, գալ և լավ աշխատել ու լավ ապրել:
-Ոչ թե կարող ես, այլ մենք խնդրում ենք, որպեսզի դու ավարտելուց անմիջապես հետո գաս Հայաստան: Կունենաս աշխատավարձ, համենայնդեպս՝ Հայաստանի միջին աշխատավարձի կրկնապատիկը, «Երիտասարդ ընտանիքներին` բնակարան», «Երիտասարդ ընտանիքներին` ավտոմեքենա» ծրագրերից օգտվելու հնարավորություն կունենաս, Հայաստանում կգտնես քո զույգին, և կյանքը կշարունակվի: Այո՛, մենք քեզ խնդրում ենք, վերադառնալ Հայաստան և այստեղ քո երկրին օգուտ բերել: Ի դեպ, այս հանդիպումից հետո մեկ այլ դահլիճում հանդիպելու եմ աշխարհի լավագույն  բուհերում սովորող հարյուր հայ ուսանողների հետ, որոնց ֆինանսավորումն իրականացնում ենք մենք՝ «Լույս» հիմնադրամով: Նրանց բոլորին էլ եմ կոչ անելու գալ այստեղ:
-Ես Իրանից եմ՝ Նոր Ջուղայից: Հարգելի՛ պարոն Նախագահ, այս օլիմպիադան հրաշալի պայմաններ է ստեղծել մեզ համար, որպեսզի ներկայանանք այստեղ, ավելի մոտենանք Հայաստանին, կապ հաստատվի մեր և Հայաստանի միջև, սիրենք ու ճանաչենք, գտնենք նոր ընկերներ, սովորենք և մրցենք, բայց, ցավոք, այս մրցույթը՝ օլիմպիադան, երկու տարին մեկ է կազմակերպվում: Կարո՞ղ եք հանձնարարել, որ այս մրցույթը կազմակերպվի ամեն տարի:
- Եթե բոլորը համակարծիք են, ապա` այո:
-Մեծարգո՛  պարոն Սարգսյան, ես եկել եմ Ջավախքից, անունս Հովսեփ է: Ինչպես գիտենք, այս տարի լրանում է Հայաստանի անկախության 20-ամյակը, և մեր այս հրաշալի օլիմպիադան նվիրված է Հայաստանի անկախության 20-ամյա հոբելյանին: Դուք ինքներդ մասնակից եք եղել Հայաստանի զարգացմանը և բարգավաճմանը: Ըստ Ձեզ՝ Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումը և ամենամեծ կորուստը ո՞րն է:
- Կորուստների, սխալների մասին սիրում են խոսել նրանք, ովքեր փորձում են պատասխանատվության սեփական բաժինը իրենց ուսերից ուրիշի ուսերին բարդել: Այնպես որ, ճիշտ չէ, որ մենք խոսենք կորուստներից, սխալներից, այլ ավելի ճիշտ է դասերից խոսենք: Իսկ դասը միակն է, հայ ժողովուրդն այդ դասը շատ լավ է յուրացրել, դրա համար էլ, երբ 20-րդ դարի վերջին հնարավորություն ընձեռվեց օգտվել և անցյալի սխալներն ուղղել, այսինքն՝ ունենալ անկախ պետություն, հայ ժողովուրդն այդ հնարավորությունը չկորցրեց: Եվ դրան մենք կարողացանք հասնել ու կարողացանք մեր պետությունն ու պետականությունը պաշտպանել, պաշտպանել նաև Արցախ աշխարհը՝ պայմանավորված նրանով, որ մեր ժողովուրդը պատմության դասերը շատ լավ է սերտել: Եվ այդ ամենագլխավոր դասը մեր ժողովուրդն արտահայտել է իր մեծ բանաստեղծի շուրթերով. «Ով հայ ժողովուրդ, քո միակ փրկությունը քո հավաքական ուժի մեջ է»: Մեր ամենամեծ ձեռքբերումը՝ մեր երկու հայկական պետություններ են, մեր պետականությունն է: Իսկ ամենակարևոր դասն այն է, որ մենք կարող ենք ցանկացած հաջողության հասնել, եթե լինենք միասնական, եթե ազնիվ լինենք դպրոցից սկսած, բարեխիղճ, պարտաճանաչ լինենք՝ զինված ուժերում մեր հայրենիքի նկատմամբ պարտքը կատարելիս և լինենք լավ, ակտիվ քաղաքացի մեր կյանքում:
- Պարո՛ն Նախագահ, ես Սիրիայից եմ՝ Հալեպից, ճեմարանի աշակերտ եմ: Մենք, որպես դրսում ապրող երիտասարդներ, չենք մոռացել մեր հայրենիքը, մեր արմատները, մեր Հայաստանը, ի՞նչ կարող ենք անել մեր հայրենիքի համար:
-Լավ հայ լինել և հորդորել ձեր բարեկամներին, հարևաններին, որ գան Հայաստան՝ եթե ոչ մշտապես բնակության համար, ապա, գոնե տարին,  երկու տարին մեկ անգամ: Մենք Հայաստանից դուրս ունենք յոթ միլիոն քույրեր և եղբայրներ: Պատկերացնո՞ւմ ես, եթե գոնե տարին մեկ անգամ յուրաքանչյուր հայ գա Հայաստան: Մի քանի տարի գալուց հետո, կարող է հանկարծ մտափոխվեք ու մնաք Հայաստանում, մեր երկիրը շենացնեք, բոլորս միասին աշխատենք, այստեղ գտնեք շատ լավ ընկերներ, բարեկամներ: Ի վերջո, բոլորիս հայրենիքը Հայաստանն է: Մենք մշտապես պետք է հիշենք, որ կովկասյան լեռներից այս կողմ մի փոքրիկ երկիր կա, որ հսկայական երկրից մնացել է մի մասունք, և այդ մասունքը բոլորինս է:
-Իմ անունը Աննա է, ես Մոսկվայից եմ: Ուզում եմ Ձեզ մի փոքր ռոմանտիկ հարց տալ: Օլիմպիադային պատրաստվելու ընթացքում մենք շատ գրողների հետ ենք ծանոթացել և գիտենք, որ Դուք ավարտել եք բանասիրական ֆակուլտետը: Ես կցանկանայի իմանալ, թե ո՞վ է Ձեր ամենասիրելի բանաստեղծը և Դուք ի՞նչ կարող եք կարդալ:
- Ես սիրում եմ Նարեկացի, սիրում եմ Քուչակ, Չարենց, սիրում եմ Սևակ, շատ-շատերին: Գիտեք, մենք ունենք փայլուն բանաստեղծներ, ովքեր գոհարներ են ստեղծել: Իսկ լավագույն բանաստեղծություններից մեկը «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունն է, որը կկարդամ ձեզ համար:
-Վանաձորի N5 ավագ դպրոցից եմ: Մեծարգո՛ Նախագահ, հարցս հետևյալ է՝ ի՞նչ է Ձեզ համար ընտանիքը և ի՞նչ խորհուրդ կտաք երիտասարդներին ամուր ընտանիք ունենալու համար:
-Ընտանիքն ամեն ինչ է, առանց ընտանիքի ոչինչ չի կարող լինել: Եթե մարդը չունի նորմալ ընտանիք, և նրա գլխավոր նպատակներից մեկը այդ ընտանիքի կայունությունը չէ, այդ մարդը չի կարող լուրջ հաջողությունների հասնել, և եթե անկեղծորեն ասեմ, ապա չի կարող լուրջ ծառայություններ մատուցել ո՛չ իր ժողովրդին, ո՛չ իր երկրին: Ակնհայտ մի բան կա ինձ համար` մարդը չի կարող մի տեղ լինել ազնիվ, մյուս տեղում` անազնիվ, մի տեղ լինել բարոյական, մյուս տեղում` անբարոյական: Այդպես չի լինում: Եվ մի հավատա, երբ ասում են, թե քաղաքականությունն անբարոյականություն է: Այո՛, քաղաքականության մեջ կան անբարոյական մարդիկ, բայց այդ մարդիկ իրենց ընտանիքում էլ անբարոյական են և, ընդհանրապես, իրենց կյանքի ընթացքում են անբարոյական:
-Ես Անի Խուդաբաշյանն եմ՝ Թեհրանից: Ուղղակի մի խնդրանք ունեմ՝ ես այսօր հպարտ եմ, որ մեր երկրում գրականության և մեր լեզվի պահպանման այսպիսի մրցույթներ գոյություն ունեն: Մենք աշխարհի հնագույն ազգերից ենք` ի շնորհիվ մեր լեզվի և մեր կրոնի: Եվ ես երազում եմ, որ օրերից մի օր հոգևոր նույնատիպ ձեռնարկներ ու օլիմպիադաներ գոյություն ունենան մեր երկրում: Ձեզնից ուղղակի այդ եմ խնդրում, որ հովանավորեք և նախագծեք հոգևորական օլիմպիադաներ մեր երկրում, որպեսզի 21-րդ դարում, երբ չարի ծուղակներն անընդհատ տարածվում են, դրա դեմ մեր հավատով կանգուն մնանք ու հպարտանանք, որ հայ ենք:
-Հայաստանում բոլոր աշակերտներն ուսումնասիրում են հայ եկեղեցու պատմություն, և կարծում եմ, որ շատ լավ ու ճիշտ առաջարկություն է: Մենք քո առաջարկությունն անպայման կքննարկենք: Ես ուզում եմ տեղյակ պահել քեզ և քո ընկերներին, ընկերուհիներին, որ մենք խիստ հետաքրքրված ենք մեր եկեղեցու հարատևությամբ, մեր հավատքի անաղարտությամբ և, իհարկե, նրա պատմությամբ: Սեպտեմբերի 21-ի նախօրյակին մենք կբացենք Մատենադարանի նոր շենքը, որտեղ ամբողջությամբ ամփոփված կլինի դարերի ընթացքում, նաև` եկեղեցու մասով եղած հսկայական գրականությունը: Այդ գրականությունն ուսումնասիրման կարոտ ունի, այդ գրականությունն ուրիշների հետ հաղորդակցման անհրաժեշտություն ունի, և մենք գնալով այս խնդիրները դարձնելու ենք ավելի առօրեական:
-Արարատի մարզի Շահումյանի միջնակարգ դպրոցից Գրիգոր Համբարձումյանն եմ: Մեծարգո՛ Նախագահ, Հայաստանը համարվում է աշխարհի հնագույն պետություններից մեկը և ժամանակի ընթացքում եղել է նաև աշխարհի հզորագույն պետություններից մեկը` Տիգրան Մեծի ժամանակ: Սակայն, նույնը չենք կարող ասել Հայաստանի ներկա վիճակի մասին: Ինձ ուղղակի հետաքրքրում է` մեզ սպասվում է ապագա, որը հիշեցնելու է Բաթումի պայմանագի՞րը, որի ժամանակ մի գերմանացի դիվանագետի վկայությամբ՝ մեզ Սևանում լողանալու տեղ թողեցին, սակայն չորանալու տեղ չթողեցին, թե՞ ապագա, որը մեզ կվերադարձնի Արևմտյան Հայաստանը` Արարատով հանդերձ:
- Այդ ամբողջը կախված է քեզնից և քո սերնդից: Իմ սերունդը, կարծում եմ, իր առջև դրած պարտականությունը կատարեց, երբ 90-ական թվականների սկզբներին անհրաժեշտ էր մեր հայրենիքի հատվածներից մեկը` Ղարաբաղը պաշտպանել թշնամիներից, մենք կարողացանք դա անել: Եվ ես սա ասում եմ ոչ նրա համար, որ որևէ մեկին կշտամբեմ: Ուզում եմ ասել, որ յուրաքանչյուր սերունդ իր պարտականությունն  ունի, և այդ պարտականությունը պետք է կարողանա կատարել  ու՝ լավ կատարել: Եթե դու և քո հասակակիցները ջանք ու եռանդ չխնայեք, եթե ձեզնից ավագներն ու ձեզնից կրտսերները ձեզ նման վարվեն՝ մենք ունենալու ենք աշխարհի լավագույն երկրներից մեկը: Հավատա, որ շատ դեպքերում հողի չափերով չէ երկրի կշիռը որոշվում. երկիրը պետք է լինի ժամանակակից, երկիրը պետք է լինի անվտանգ, լինի բարեկեցիկ, և սրանք այն պայմաններն են, որոնք հնարավորություն են տալիս ցանկացած ժողովրդի նստել աշխարհի հայտնի, ուժեղ, ճանաչված ժողովուրդների կողքին: Բոլորս մեր պարտքը պետք է կատարենք, բոլորս պետք է լինենք ակտիվ, պետք է լինենք աշխատասեր, կարողանանք բարիք ստեղծել: Իսկ մենք դրան կարող ենք հասնել, շատ հանգիստ կարող ենք հասնել, և մեկ անգամ չէ, որ պատմության ընթացքում հասել ենք դրան: Ես դրանում չեմ կասկածում և ուզում եմ, որպեսզի դու էլ չկասկածես: Մենք մի ժողովուրդ ենք, որ, այո՛, փյունիկի պես միշտ հառնում ենք:

Президент Серж Саргсян ответил на вопросы, интересовавшие участников V Панармянской олимпиады по армянскому языку, литературе и арменоведению.
- Я из центра армянского воспитания Ново-Нахичеванской и Российской епархии ААЦ, из Москвы. Учусь в Московском физико-инженерном институте, будут специалистом атомных станций. Моя мечта – вернуться в Армению и работать в Мецаморе. Каковы возможности и какими будут условия. Могу ли я приехать и хорошо работать и хорошо жить?
- Не то, что можете, а мы просим, чтобы ты сразу после завершения учебы приехал в Армению. У тебя будет зарплата, во всяком случае, вдвое больше средней зарплаты в Армении, будут возможности воспользоваться программами «Квартира молодым семьям», «Автомобиль молодым семьям», найдешь в Армении свою пару, и жизнь продолжится. Да, мы тебя просим вернуться в Армению и здесь приносить пользу твоей стране. Кстати, после этой встречи в другом зале я буду встречаться с сотней армянских студентов, учащихся в лучших мировых вузах, учебу которых финансируем мы, посредством фонда «Луйс». Их всех я тоже призову приезжать сюда.
- Я из Ирана, из Новой Джуги. Уважаемый господин президент, эта олимпиада создает чудесные возможности для нас, чтобы мы здесь себя представили, стали ближе к Армении, чтобы наладилась связь между нами и Арменией, чтобы мы любили и узнавали, находили новых друзей, учились и соревновались, но, к сожалению, этот конкурс – олимпиада, организуется раз в два года. Можете поручить, чтобы этот конкурс организовывался каждый год?
- Если все согласны, то, да.
Уважаемый господин Саргсян. Я приехал из Джавахка, меня зовут Овсеп. Как мы знаем, в этом году исполняется 20-летие Независимости Армении, и эта наша чудесная олимпиада посвящена 20-летнему юбилею Независимости Армении. Вы сами – участник развития и процветания Армении. В чем, по-Вашему, самое большое достижение Армении и самая большая потеря?
- О потерях, ошибках любят говорить те, кто пытаются переложить собственную долю ответственности со своих плеч на чужие. Так что, не правильно, чтобы мы говорили о потерях, ошибках, а правильнее говорить об уроках. А урок один, армянский народ этот урок очень хорошо усвоил, и потому, когда в конце 20-ого века представилась возможность воспользоваться и исправить ошибки прошлого, то есть, заиметь независимое государство, армянский народ не упустил эту возможность. И мы смогли достигнуть этого и смогли защитить наше государство и государственность, защитить также Арцах - и это обусловлено тем, что наш народ очень хорошо усвоил уроки истории. И этот самый главный урок наш народ выразил устами нашего великого поэта: «О, армянский народ, твое единственное спасение – в твоей совокупной силе». Самое большое наше достижение – наши два армянских государства и наша государственность. А самый важный урок в том, что мы можем добиться любого успеха, если будем вместе, если будем честны, начиная со школы, добросовестны, ответственны – исполняя свой долг в отношении Родины в вооруженных силах, будем хорошими, активными гражданами в нашей жизни.
- Господин президент, я из Сирии, из Алеппо, ученик гимназии. Мы, как живущие за рубежом молодые люди, не забыли нашу Родину, наши корни, нашу Армению, что мы можем сделать для нашей Родины?
- Быть хорошими армянами и призывать ваших родных, соседей, чтобы приезжали в Армению, если не на постоянное жительство, то хотя бы, раз в один-два года. Вне Армении у нас есть семь миллионов сестер и братьев. Представляете, если хотя бы раз в год каждый армянин приедет в Армению? После того, как несколько лет будете приезжать, может быть, передумаете и останетесь в Армении, будем вместе строить нашу страну, все вместе работать, здесь найдете очень хороших друзей, близких. В конце концов, Армения – родина всех нас. Мы всегда должны помнить, что по эту сторону Кавказских гор есть маленькая страна, что от громадной страны осталась одна святая частичка, и эта частичка принадлежит всем нам.
- Меня зовут Анна, я из Москвы. Хочу Вам задать немного романтичный вопрос. Во время подготовки к Олимпиаде мы познакомились со многими писателями и знаем, что Вы окончили филологический факультет. Я бы хотела знать, кто Ваш самый любимый поэт и что Вы можете прочитать?
- Я люблю Нарекаци, люблю Кучака, Чаренца, люблю Севака, очень-очень многих. Знаете, у нас есть блестящие поэты, которые создали жемчужины. А одно из самых лучших стихотворений «Я солнцем вскормленный язык моей Армении люблю», которое прочитаю для вас.
- Я из старшей школы №5 Ванадзора. Уважаемый президент, мой вопрос таков: чем является для Вас семья и какой совет Вы дадите молодым, чтобы иметь прочную семью?
- Семья это всё, без семьи ничего не может быть. Если у человека нет нормальной семьи, и если для него одной из главных целей не является стабильность этой семьи, этот человек не может достигнуть серьезных успехов, и если сказать искренне, что не может сослужить серьезную службу ни своему народу, ни своей стране. Для меня очевидно одно: человек не может в одном месте быть честным, в другом – не честным, в одном месте быть нравственным, в другом – безнравственным. Так не бывает. И не верь, когда говорят, что политика – это безнравственность. Да, в политике есть безнравственные люди, но эти люди в своих семьях тоже безнравственны и, вообще, безнравственны на протяжении своей жизни.
- Я Ани Худабашьян из Тегерана. У меня просто одна просьба. Я сегодня горда, что в нашей стране существуют такие конкурсы по литературе и нашему языку. Мы из древнейших народов мира, благодаря нашему языку и нашей религии. И я мечтаю, что однажды в нашей стране будут проводиться подобные духовные инициативы и олимпиады. От Вас просто прошу, чтобы попечительствовали и планировали духовные олимпиады в нашей стране, чтобы в 21 веке, когда тенета зла постоянно распространяются. Да будем мы своей верой стойкими против этого и будем гордиться, что мы армяне.
- В Армении все ученики изучают историю армянской церкви, и думаю, что это очень хорошее и правильное предложение. Мы обязательно обсудим твое предложение. Я хочу проинформировать тебя и твоих друзей и подруг, что мы очень заинтересованы в сохранении нашей церкви, в чистоте нашей веры и, конечно, в ее истории. Накануне 21 сентября мы откроем новое здание Матенадарана, где будет полностью представлена также армянская литература по части церкви, сохранившаяся в течение веков. Эта литература ждет своего исследователя, этой литературе необходимо общаться с другими, и мы постепенно эти задачи сделаем более будничными.
- Я Григор Амбарцумян Шаумянской средней школы Араратской области. Уважаемый президент, Армения считается одним из древнейших государств мира, и в свое время наша страна была также одним из наиболее мощных государств мира – во время Тиграна Великого. Однако мы не можем того же сказать о нынешнем состоянии Армении. Мне просто интересно, ждет ли нас будущее, которое будет напоминать Батумский договор, во время которого, по свидетельству одного немецкого дипломата, нам оставили место поплавать на Севане, но не оставили места обсохнуть, или будущее, которое нам вернет Западную Армению, вместе с Араратом.
- Это всё зависит от тебя и твоего поколения. Мое поколение, думаю, выполнило стоящую перед ним обязанность, когда в начале 90-ых годов необходимо было защитить от врагов одну часть нашей Родины – Карабах. Мы смогли это сделать. И я говорю это не для того, чтобы кого-нибудь укорять. Хочу сказать, что у каждого поколения есть своя обязанность, и оно должно суметь выполнить эту обязанность, и выполнить ее хорошо. Если ты и твои сверстники не пожалеете усилий и энергии, если те, кто старше вас, и те, кто младше – поступят как вы, у нас будет одна из лучших стран мира. Поверь, что во многих случаях вес страны определяется не размером земли, страна должна быть современной, страна должна быть безопасной, благополучной, и это те условия, которые дают возможность любому народу сидеть рядом с известными, сильными, признанными народами мира. Мы все должны исполнить свой долг, все мы должны быть активными, быть трудолюбивыми, должны уметь создавать блага. А мы этого можем достигнуть, очень спокойно можем достигнуть, и в ходе истории мы не однажды этого достигали. Я в этом не сомневаюсь и хочу, чтобы ты не сомневался. Мы такой народ, который, да, как Феникс, всегда возрождается.