Պատմական խելագարության ճամփաբաժանն ու հնարավոր ելքերը
Նկարի մի կեսը Երևանից է, մյուսը՝ Կիևից։ Իսկ ամբողջության մեջ նկարն այն մասին է, թե ինչ է լինում պետությունների հետ, երբ փողոցից իշխանության են գալիս պատահական մարդիկ։
Այս նկարը ժողովուրդների և պետությունների ողբերգության մասին է։ Մեկը՝ փոքր, կիսաշրջափակված Հայաստանի, որն անհավատալի ջանքերով կարողացավ պետականություն վերականգնել ու երկրորդ հայկական պետություն՝ Արցախ կայացնել, մյուսը՝ Եվրոպայի մեջտեղում, բարեկամ պետություններով շրջապատված՝ 40 մլն բնակչությամբ Ուկրաինան։
Երկուսի ողբերգության հիմքում իրականում անձերը չեն։ Սխալ է ասել, որ միայն Նիկոլը կամ Զելենսկին կործանեցին պետությունները։
Նրանք իշխանության են եկել խոշոր ընտրազանգվածների աջակցությամբ, բայց դա´ էլ ամենակարևորը չէ։ Նրանք կարողացել են պետությունները տանել խոշոր վթարների, որովհետև այդ ժողովուրդները չեն ունեցել լուրջ պետական մտածողությամբ վերնախավեր։
Չի եղել ոչ մի մեխանիզմ, որը դեպի աղետ ճանապարհի որևէ հատվածում կկանգնեցներ նրանց։
Երբ Նիկոլը գոռում էր «Արցախը Հայաստանն է և վերջ», երբ հայտարարում էր, որ «բանակցում է իր նոր կետից», մի 20 հոգի հազիվ Հայաստանում հասկացան ու ահազանգեցին, որ այդ ճանապարհը տանում է պատերազմի։ Կամայական թիվ չեմ ասում, հարկ եղած դեպքում անվանապես կնշեմ. հաստատ ավելին չէին։
Երբ Զելենսկին Բայդենների, ամերիկյան և եվրոպական չինովնիկների դատարկ խոստումների տակ դեպի երազանքների ՆԱՏՕ և հակառուսականության քաղաքականություն էր տանում, ուկրաինական վերնախավը մերի պես ամուլ և դատարկ էր։ Ագրեսիվ անմիտները եղանակ էին ստեղծում, իսկ գրագետ կոնֆորմիստները լռում էին։ Կարծում եմ՝ ծանոթ պատկեր է։
Ուկրաինական պատերազմը ինչ-որ պահի կանգնելու է։ Խնդիրը մնալու է նույնը՝ ձևավորել սոլիդ վերնախավեր, որոնք թույլ չեն տա նոր աղետներ։ Ուկրաինան ուներ հնարավորություններ՝ խուսափելու աղետից, բայց չկարողացավ, Ուկրաինան ունի հնարավորություններ՝ աղետից հետո վերականգնվելու, եթե անի հետևություններ։
Հայաստանը կկարողանա՞ վերականգնվել. շատ դժվար է լինելու։ Բայց առաջին քայլը հետևություններ անելն է, հետո՝ այդ հետևությունների հիման վրա նոր լուրջ քաղաքական հասարակական համակարգեր ստեղծելը։ Հետո արժանապատության և պրագմատիզմի հենքի վրա վերականգնումն է։ Ու մեկ էլ տեսար՝ պատմական խելագարության հերթը հասնի Ադրբեջանին։

Перекрестки исторических безумий и дорога вперед
Одна половина этого фото сделана в Ереване, другая – в Киеве. А в общем – это картина о том, чтó случается с государствами, когда к власти приходят случайные люди с улицы.
Это иллюстрация трагедии народов и государств. Один из них – маленькая, полублокадная Армения, которая когда-то неимоверными усилиями смогла восстановить государственность и отстоять второе армянское государство – Арцах, а другой – находящаяся посреди Европы, окруженная дружественными государствами, 40-миллионная Украина.
Ошибкой было бы поставить в основе обеих трагедий только личности лидеров этих стран и сказать, что Никол или Зеленский погубили свои государства. Они пришли к власти при поддержке крупных электоральных масс, но даже не в этом дело. Им «удалось» подвести свои страны к катастрофе в особенности потому, что у народов обеих стран не оказалось серьезных элит с государственным мышлением.
Не существовало механизма, который остановил бы их на каком-либо этапе пути, ведущему к катастрофе.
Когда Никол орал «Арцах – это Армения, и точка», когда начинал переговоры «со своей, новой точки», в Армении с натяжкой нашлось 20 человек, которые поняли и сразу подняли тревогу о том, что этот путь ведет к войне. Конечно же их голос был приглушен залпами подросткового восторга ликующих масс.
Когда Зеленский под пустые обещания Байденов, американских и европейских чиновников вел политику за НАТО и против России, украинская элита была практически такой же пустой и бесплодной, как наша. Агрессивные недоучки делали погоду, тогда как образованные конформисты отмалчивались. Знакомая картина, не правда ли?
Украинская война в какой-то момент закончится. Проблема все же останется – формирование солидных элит, которые более не позволят новых катастроф. У Украины были возможности остановить катастрофу и не дать произойти мировому кидалово, но она не смогла. Политический запад – это эталон мировой кидалы, со своими пустыми обещаниями и подстрекательством. Украина все еще может восстановиться после всего этого, если сделает правильные выводы.
Сможет ли Армения? Сможет, если начнет, первым делом, делать выводы. Следующим шагом она должна создать серьезные политические, общественные системы на основе этих выводов. И наконец – встать на путь восстановления на базе национального достоинства и здорового прагматизма. А там кто знает, вдруг очередь исторического помешательства дойдет и до Азербайджана.