ՄԱԿ–ում խոսում են Թուրքիայում հայերի ունեցվածքի վերադարձման մասին
Անհրաժեշտ է Արևմտյան Հայաստանի և Թուրքիայի վերահսկողության տակ գնվող Հայաստանի արևմտյան հատվածի հայերին պատկանող անշարժ գույքի հանդեպ իրավունքների վերականգնման գործընթաց սկսել՝ ՄԱԿ-ի բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին հռչակագրի հիման վրա։ Այս մասին Ժնևի Ազգերի պալատում հայտարարել է Արևմտյան Հայաստանի հայերի վեհաժողովի նախագահ Արմենակ Աբրահամյանը։
Ինչպես նշել է Աբրահամյանը, փոխհատուցման ու իրավունքների վերականգնման գործընթացը պետք է ներառի այնպիսի անշարժ գույք, ինչպես «2538 եկեղեցի, 451 վանական համալիր, 1996 դպրոց, 29 ուսումնարան և 42 մանկատուն»։ Այս գույքը պատկանել է Արևմտյան Հայաստանի հայերին, որը գտնվում էր Թուրքիայի տիրապետության տակ։ Այս գործընթացը հնարավորություն կտար իրականացնել ՄԱԿ–ի համաձայնագրի 11-րդ կետը, որի մեջ ասվում է, որ պետությունը արդյունավետ մեխանիզմների միջոցով ապահովում է իրավունքների պաշտպանությունը, որը կարող է ներառել նաև բնիկ ժողովուրդների հետ համատեղ մշակված՝ ապօրինի գրավված գույքը վերադարձնելը։ Դա վերաբերում է առանց իրենց համաձայնության կամ իրենց օրենքներն ու կարգերի խախտմամբ խլած մշակութային, մտավոր, կրոնական և պաշտամունքային սեփականությանը։

В ООН говорят о реституции армянского имущества в Турции
В ходе проходящей в женевском Дворце наций четвертой сессии Экспертного механизма ООН по правам коренных народов председатель Ассамблеи армян Западной Армении Арменак Абрамян заявил с трибуны форума о том, что необходимо начать процесс реституции недвижимого имущества, принадлежащего армянам Западной Армении и западной части Армении, находящейся под контролем Турции, в соответствии с Декларацией ООН о правах коренных народов, передает «Регнум».
Как указал Абрамян, процедура реституции охватит такое недвижимое имущество, как "2538 церквей, 451 монастырей, 1996 школ, 29 лицеев и 42 детских домов". Они принадлежали армянам Западной Армении и западной части Армении, находящейся под контролем Турции. Эта процедура позволила бы применить статью 11 декларации, в которой сказано, что "государства обеспечивают средства правовой защиты через эффективные механизмы, которые могут включать в себя реституцию, разработанные совместно с коренными народами, в отношении их культурной, интеллектуальной, религиозной и культовой собственности, отчужденной без их свободного, предварительного и осознанного согласия или в нарушение их законов, традиций и обычаев".