Նիկոլ Փաշինյանը Շուշին համարում է ադրբեջանական, Արցախը` Ադրբեջանի մաս
Նիկոլ Փաշինյանի, այսպես կոչված, ասուլիսը հիմնականում արտաքին լսարանի համար էր։ Ավելի կոնկրետ` Թուրքիայի ու Ադրբեջանի։
Հայ-թուրքական շփումներին ընդառաջ նա հրապարակավ բավարարեց թուրք֊ադրբեջանական զույգի նախապայմանները`
1. ոլոր֊մոլոր ձևակերպումներով, ակնհայտ ստերով, բանակցային գործընթացի միտումնավոր կեղծումով հայտարարելով, որ Շուշին ադրբեջանական քաղաք է և ինքն Արցախը ճանաչում է Ադրբեջանի կազմում,
2. վերահաստատելով, որ պաշտոնական Երևանը գործնականում հրաժարվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցի հետապնդումից,
3. քողարկված ձևով կողմ արտահայտվելով Սյունիքի միջանցքին (այս հարցը շաղկապվեց Ադրբեջանի` ԵԱՏՄ մտնել֊չմտնելու հեռանկարի հետ),
4. անոնս անելով Տավուշի մարզում սպասվելիք տարածքային զիջումների մասին (մասնավորապես` Ոսկեպարի ուղղությամբ)։
Մնացած թեմաներով նրա ձևակերպումներն արդեն ուղղված էին թիմակիցներին և ցույց էին տալիս, թե ինչ աստիճանի են այլասերվել ու պատրաստվում է՛լ ավելի այլասերվել, այսպես կոչված, հեղափոխականները` Նիկոլի գլխավորությամբ։

Никол Пашинян считает Шуши азербайджанским, а Арцах – частью Азербайджана
Так называемая пресс-конференция Никола Пашиняна в основном была рассчитана на внешнюю аудиторию. Конкретнее – на Турцию и Азербайджан.
В преддверии армяно-турецких контактов он публично удовлетворил предусловия турецко-азербайджанского тандема:
1. витиеватыми формулировками, явной ложью, намеренной фальсификацией переговорного процесса заявил, что Шуши – азербайджанский город, и что он признает Арцах в составе Азербайджана,
2. вновь подтвердил, что официальный Ереван на деле отказался от отстаивания вопроса международного признания Геноцида армян,
3. завуалированно высказался за Сюникский коридор (этот вопрос был увязан с перспективой вступления/невступления Азербаджана в ЕАЭС),
4. анонсировал предстоящие территориальные уступки в Тавушском марзе (в частности, в направлении Воскепара),
Его формулировки по остальным темам были адресованы членам команды и показывали, насколько извратились и готовятся еще больше извратиться так называемые революционеры во главе с Николом.