Ռուսաստանը ՄԱԿ-ին կոչ է արել աջակցել փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց վերադարձին Լեռնային Ղարաբաղ
Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցով գերագույն հանձնակատարի վարչությանը կոչ է արել ակտիվացնել փախստականների և ներքին տեղահանված անձնանց՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձին ուղղված աշխատանքը: Այս մասին դեկտեմբերի 7-ին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Գենադի Կուզմինը Անվտանգության խորհրդի նիստում:
«Մենք հետաքրքրված ենք ներքին տեղահանված անձնաց և փախստականների՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ վերադարձի հարցում, ինչպես նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Ռուսական կողմը ելնում է նրանից, որ խոսքը կարող է վերաբերել հանձնակատարի վարչության կողմից համալիր աջակցությանը ապաքաղաքականացված հիմքով՝ խնդրի զուտ հումանիտար բնույթի շեշտադրմամբ: Կոչ ենք անում հանձնակատարի վարչությանը շարունակել երկխոսությունը Բաքվի և Երևանի հետ տարածաշրջանում հումանիտար հասանելիություն ձեռք բերելու համար»,-ասվում է Կուզմինի հայտարարության մեջ:

Россия призвала ООН нарастить работу по возвращению беженцев в Нагорный Карабах
Россия призывает Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев нарастить работу по возвращению внутренне перемещенных лиц и беженцев в Нагорный Карабах. Об этом заместитель постпреда России при ООН Геннадий Кузьмин заявил на заседании Совбеза Организации.
«Мы заинтересованы в наращивании работы УВКБ по возвращению внутренне перемещенных лиц и беженцев на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы, как это предусмотрено заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года о прекращении огня и всех военных действий в зоне конфликта», – сказал Кузьмин.
Как отметил дипломат, российская сторона исходит из того, что речь могла бы идти о комплексном содействии со стороны УВКБ на деполитизированной основе с акцентом на сугубо гуманитарный характер задач.
«Призываем УВКБ продолжить диалог с Ереваном и Баку для получения гуманитарного доступа в регионе», – подчеркнул он.