Հին չինական մշակույթը կլիմայական աղետի պատճառով է անհետացել․ գիտնականներ
Հին նեոլիթյան Լյանչժու մշակույթը, որի կենտրոնը եղել է Չինաստանի Յանցզի գետի դելտայում, կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած աղետալի ջրհեղեղների պատճառով է անհետացել: Այսպիսի եզրակացության է հանգել Ավստրիայի Ինսբրուքի համալսարանի Քրիստոֆ Շպետլի խումբը, որը համապատասխան հոդված է հրապարակել Science Advances ամսագրում, փոխանցում է «ГазетаРу»-ն։
Լյանչժու մշակույթը կոչվում է նաև քարե դարի չինական Վենետիկ։ Պեղումները ցույց են տվել, որ նրա ներկայացուցիչները կառուցել են ընդարձակ ոռոգման ջրանցքներ, զբաղվել են բրնձի մշակմամբ և այլ ջրային կուլտուրաների աճեցմամբ: Մարդկության քաղաքակրթության պատմության մեջ սա ջրային ենթակառուցվածքների վրա հիմնված բարձր զարգացած համայնքների ամենավաղ օրինակներից է, սակայն մետաղի մշակումը դեռ հասանելի չի եղել նրանց համար: Լյանչժու մշակույթից Չինաստանի խոշոր հիդրոտեխնիկական կառույցներից ամենահներն են մնացել: Տները կառուցվել են ցցերի վրա, ընդ որում դրանք շարել են ափերի երկայնքով։ Միաժամանակ բնակիչները թիանավերով են տեղաշարժվել։ Նավարկելի ջրանցքներով, ամբարտակներով և ջրամբարների բարդ համակարգով քաղաք-ամրոցի ավերակները Շանհայից մոտ 160 կմ դեպի հարավ-արևմուտք են հայտնաբերվել։ 5300 տարի առաջ առաջացած այս շատ զարգացած մշակույթը իր գագաթնակետին է հասել երեք դար անց, իսկ հետո հանկարծ անհետացել է:
«Պահպանված ավերակների վրա կավի բարակ շերտ է հայտնաբերվել, ինչը վկայում է այս զարգացած քաղաքակրթության անհետացման և Յանցզի գետի կամ Արևելաչինական ծովի ջրհեղեղների միջև հնարավոր կապի մասին: Միևնույն ժամանակ, չի գտնվել որևէ ապացույց, որ քաղաքակրթությունն անհետացել է որևէ ռազմական հակամարտության պատճառով»,-բացատրում է Քրիստոֆ Շպետլը:
Այս վարկածը ստուգելու համար գիտնականներն ուսումնասիրել են նույն տարածաշրջանի քարանձավները և վերլուծել բնական նստվածքները, որոնք կարող են որպես մի տեսակ կլիմայական արխիվներ ծառայել: Սա հնարավորություն է տվել վերակառուցել այս տարածաշրջանի կլիմայական առանձնահատկությունները՝ մինչև մի քանի հարյուր հազար տարի առաջ: Երկրաբան Հեյվեյ Չժանը, ով 2017 թվականն անցկացրել է Ավստրիայի Ինսբրուքի համալսարանում՝ որպես հրավիրված հետազոտող, ուսումնասիրել է պեղումների վայրից հարավ-արևմուտք գտնվող երկու քարանձավների ստալագմիական նմուշները: Նստվածքները թվագրվել են իզոտոպային մեթոդներով՝ ըստ ուրանի և թորիումի հարաբերակցության։ Պարզվել է, որ 4345-4324 թվականներին եղել է չափազանց հորդառատ մուսոնային անձրևների ժամանակաշրջան, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, հանգեցրել են աղետալի ջրհեղեղների։

Древняя китайская культура исчезла из-за климатической катастрофы – ученые
Древняя неолитическая культура Лянчжу, центр которой располагался в дельте реки Янцзы в Китае, погибла из-за катастрофических наводнений, вызванных изменением климата. Такой вывод был сделан группой Кристофа Шпетля из Университета Инсбрука в Австрии, опубликовавшей соответствующую статью в журнале «Science Advances», передает «Gazeta.ru».
Культуру Лянчжу называют также китайской Венецией каменного века, раскопки показали, что ее представители строили обширные оросительные каналы, практиковали рисоводство, высаживали и другие аквакультуры. В истории человеческой цивилизации это один из самых ранних примеров высокоразвитых сообществ, основанных на водной инфраструктуре, однако обработка металлов им была еще недоступна.
От культуры Лянчжу остались самые древние из крупных гидротехнических сооружений в Китае. Дома возводили на сваях, причем выстраивали их вдоль береговых линий. Жители при этом передвигались на весельных лодках. Руины города-крепости со сложной системой судоходных каналов, плотин и водохранилищ были найдены примерно в 160 км к юго-западу от Шанхая. Возникнув 5300 лет назад, эта высокоразвитая культура достигла пика своего развития спустя три столетия, а потом вдруг внезапно исчезла.
«На сохранившихся руинах был обнаружен тонкий слой глины, что указывает на возможную связь между гибелью этой развитой цивилизации и наводнениями на реке Янцзы или в Восточно-Китайском море. При этом никаких доказательств того, что цивилизация погибла из-за каких-либо военных конфликтов, обнаружено не было», – объясняет Кристоф Шпетль.
Для того, чтобы проверить эту гипотезу, ученые исследовали пещеры в том же регионе и проанализировали природные отложения, которые могут служить своеобразными климатическими архивами. Это позволило реконструировать климатические особенности в этом регионе вплоть до нескольких сотен тысяч лет назад.
Геолог Хайвэй Чжан, который провел 2017 год в Университете Инсбрука в Австрии в качестве приглашенного исследователя, изучил образцы сталагмитов из двух пещер, расположенных к юго-западу от места раскопок. Датировка отложений проводилась изотопными методами по соотношениям урана и тория. Выяснилось, что между 4345 и 4324 годами был период чрезвычайно обильных муссонных дождей, которые, скорее всего, и привели к катастрофическим наводнениям.