Հայաստանում «պաշտոնապես» ջերմաստիճանը երբեք +40°C-ի չի հասնի
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 153–րդ հոդվածի երրորդ կետում ամրագրված է, որ հատուկ ընդմիջումներ պետք է տրամադրվեն, եթե աշխատանքը կատարվում է +40°C–ից բարձր կամ -10°C –ից ցածր օդի ջերմաստիճանային պայմաններում:
Բարձր ջերմաստիճան արձանագրելու դեպքում ՀՀ առողջապահության նախարարությունը դիմում է կառավարությանը՝ աշխատողներին լրացուցիչ ընդմիջում տալու առաջարկով։
Հայպետհիդրոմետի օպերատիվ հիդրոօդերևութաբանության բաժնից երեկ տեղեկացրել էին, որ հուլիսի 8-ին +39°C ջերմաստիճան է գրանցվել, սակայն տներում և գրասենյակներում ջերմաչափը գրանցել է +40–42°
Փաստորեն, կարելի է ասել, որ Հայաստանում ջերմաստիճանը «պաշտոնապես» երբեք +40°C–ի չի հասնի, և, բնականաբար, աշխատողները լրացուցիչ ընդմիջում չեն ստանա։

В Армении температура воздуха никогда «официально» не достигнет +40°C
Согласно третьему пункту 153-й статьи  Трудового кодекса РА, гражданам должны предоставляться специальные перерывы, если работа выполняется при температуре воздуха выше +40°C или ниже -10°C.
В случае, если температура воздуха достигает высокого уровня, Министерство здравоохранения РА обращается в правительство РА с предложением о предоставлении работникам дополнительного перерыва.
Как сообщили из Центра оперативной гидрометеорологии Армгидрометеослужбы, вчера, 8 июля, температура воздуха составила  +39°C , но дома и в офисах столбик термометра показывал +40–42°C.
Фактически, можно сказать, что в Армении температура воздуха никогда «официально» не достигнет +40°C и, естественно, работники не получат дополнительного перерыва.