Շարունակում ենք ջանքեր գործադրել առկա հումանիտար խնդիրների շուտափույթ կարգավորման, այդ թվում՝ պահվող անձանց ազատ արձակման և ականապատման հավաստի քարտեզների տրամադրման նպատակով. ՌԴ ԱԳՆ
2021 թվականի նոյեմբերի 9-ին լրանում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լիակատար հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին հայտարարության ստորագրման մեկ տարին: Այդ քայլը թույլ է տվել վերջ դնել արյունահեղությանը և տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթաց սկսել: Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ՝ կապված պատերազմի ավարտի մեկամյակի հետ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր կարող ենք փաստել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն, ընդհանուր առմամբ, իրագործվում են: Միևնույն ժամանակ կարևոր է, որ Բաքուն և Երևանը պահպանում են հանձնառությունը դրույթների հետագա իրագործմանը: Հայտարարության համաձայն՝ տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմը զգալի ներդրում ունի իրավիճակի կայունացման և տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում:
Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից ի վեր, ընդհանուր առմամբ, 122 ռազմագերի և պահվող անձ է վերադարձվել: Նրանցից Հայաստան է վերադարձել 105-ը, Ադրբեջան՝ 17-ը: Իր հերթին, ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել ականապատման քարտեզների 3 փաթեթ:
Խաղաղապահ զորակազմն ակտիվորեն մասնակցում է խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթացին: Տարածաշրջան կանոնավոր կերպով հումանիտար օգնություն է հասցվում, տարածքներ են ականազերծվում (2020 թվականի նոյեմբերից ատուգվել է 1937 շինություն, մաքրվել 2311.5 հա տարածք և 683 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է ավելի քան 26 000 պայթյունավտանգ առարկա): Վերականգնվում են կյանքի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները: Իրենց տներն են վերադարձել մոտ 53 000 փախստական:
ՌԴ ԱԻՆ-ը 2020 թվականի դեկտեմբերից տարածաշրջան է հասցրել 1581 տոննա հումանիտար բեռ (էլեկտրակայաններ, ինժեներական և հրշեջ տեխնիկա, առաջին անհրաժեշտության առարկաներ) և 800 տոննա շինանյութ:
Շարունակում ենք ջանքեր գործադրել առկա հումանիտար խնդիրների շուտափույթ կարգավորման, այդ թվում՝ բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակման, անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանման աջակցման, զոհվածների մարմինների փոխանցման և ականապատման հավաստի քարտեզների ամբողջական ծավալով տրամադրման նպատակով: Արդիական է նաև մշակութային-կրոնական և պատմական ժառանգության կառույցների պահպանության ապահովման հարցը:
Մտադիր ենք գործընկերների հետ հետևողականորեն իրականացնել Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված առաջադրանքները, որոնք արձանագրված են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությամբ: Բարձր ենք գնահատում Եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը՝ ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ: Ընդգծում ենք շահերի հավասարակշռության վրա հիմնված որոշակի ծրագրերի շուտափույթ գործարկման անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի տնտեսական և տրանսպորտային ներուժի բացահայտմանը Հարավային Կովկասում:
Ընդգծում ենք հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին լարվածության թուլացման ու սահմանազատման և դրան հաջորդելիք սահմանագծման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկի կարևորությունը: Պատրաստ ենք ցուցաբերել անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն:
Կարևոր ենք համարում շարունակել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը, առաջին հերթին, տարածաշրջանի առաջ ծառացած սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար խնդիրների լուծման համատեքստում: Պահանջված է նաև ԿԽՄԿ-ի, ՄԱԿ-ի ՓԳՀՎ (փախստականների հարցով Գերագույն հանձնակատարի վարչություն՝ խմբ.), ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի և այլ մասնագիտացված միջազգային կազմակերպությունների ներդրումը:
Կանենք ամեն ինչ՝ նպաստելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, աջակցելու խաղաղ նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են Հարավային Կովկասում կայունության, անվտանգության և տնտեսական զարգացման ապահովմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ բոլոր մակարդակներով շփումների ընդլայնմանը: Պատրաստ ենք նաև աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների ներկայացուցիչների միջև երկխոսությանը՝ ժողովուրդների միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորման նպատակով:
Կողմ ենք Հարավային Կովկասի երկրների և նրանց հարևանների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցմանը, փոխշահավետ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը»:

Продолжаем прилагать усилия в целях скорейшего решения остающихся гуманитарных задач, включая освобождение всех удерживаемых лиц – МИД России
МИД России выступило с заявлением в связи с годовщиной трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении о прекращении огня в зоне нагорно-карабахского конфликта.
В заявлении отмечается: «9 ноября 2021 года исполняется год со дня принятия Президентом Российской Федерации В.В.Путиным, Президентом Азербайджанской Республики И.Г.Алиевым и Премьер-министром Республики Армения Н.В.Пашиняном Заявления о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Данный шаг позволил положить конец кровопролитию и запустить процесс налаживания мирной жизни в регионе.
Сегодня мы можем констатировать, что зафиксированные в Заявлении от 9 ноября 2020 года договоренности в целом выполняются. При этом важно, что Баку и Ереван сохраняют приверженность дальнейшей реализации и неукоснительному соблюдению всех его положений.
Развернутый в соответствии с Заявлением от 9 ноября 2020 года Российский миротворческий контингент (РМК) вносит существенный вклад в стабилизацию обстановки и обеспечение безопасности в регионе. Это ценят наши азербайджанские и армянские друзья.
При участии российских миротворцев со 2 декабря 2020 г. в общей сложности возвращено 122 военнопленных и удерживаемых лиц. Из них Армении вернули 105, Азербайджану – 17. В свою очередь азербайджанской стороне передано 3 пакета карт минных полей.
РМК активно участвует в налаживании мирной жизни. В регион регулярно доставляется гуманитарная помощь, разминируются территории (с ноября 2020 г. проверено 1 937 зданий, очищено 2 311, 5 га территории и 683 км дорог, обнаружено более 26 тыс. взрывоопасных предметов). Восстанавливается необходимая для жизни инфраструктура. В свои дома вернулись порядка 53 тыс. беженцев.
МЧС России доставило в регион с декабря 2020 г. по июнь с.г. 1 581 тонну гуманитарных грузов (электростанции, инженерная и пожарная техника, предметы первой необходимости) и 800 тонн строительных материалов. Проведены работы по гуманитарному разминированию.
Продолжаем прилагать усилия в целях скорейшего решения остающихся гуманитарных задач, включая освобождение всех удерживаемых лиц, содействие прояснению судеб всех пропавших без вести, передачу тел погибших и предоставление в полном объеме достоверных карт минных полей. Актуальным является и обеспечение сохранности объектов культурно-религиозного и исторического наследия.
Намерены совместно с партнерами последовательно реализовывать задачи по разблокированию всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе, сформулированные в Заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 11 января 2021 г. Высоко оцениваем деятельность Трехсторонней рабочей группы под совместным председательством Заместителя Председателя Правительства Российской Федерации, вице-премьеров Азербайджанской Республики и Республики Армения. Подчеркиваем необходимость скорейшего запуска основанных на балансе интересов конкретных проектов, что будет способствовать раскрытию экономического и транспортного потенциала Южного Кавказа.
Отмечаем важность снижения напряженности на азербайджано-армянской государственной границе и скорейшего запуска процесса ее делимитации с последующей демаркацией. Готовы оказывать все необходимое консультативное содействие.
Считаем важным продолжить усилия по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в первую очередь, в контексте решения стоящих перед регионом социально-экономических и гуманитарных задач. Востребован также вклад МККК, УВКБ ООН, ЮНЕСКО и других профильных международных организаций.
Будем всемерно способствовать нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, поддерживать мирные инициативы, направленные на расширение контактов на всех уровнях по широкому кругу вопросов обеспечения стабильности, безопасности и экономического развития Южного Кавказа. Готовы также содействовать диалогу между представителями общественности Азербайджанской Республики и Республики Армения при участии Российской Федерации в целях формирования атмосферы доверия между азербайджанским и армянским народами.
Выступаем за выстраивание добрососедских отношений между странами Южного Кавказа и их соседями, развитие взаимовыгодного регионального сотрудничества».