Նյու Դելիի երկինքը Դիվալիի տոնակատարությունից երկու օր անց պատվել է թունավոր օդով. Reuters
Հնդկաստանի մայրաքաղաքի երկինքը շաբաթ պատվել է թունավոր օդով, քանի որ օդի աղտոտվածության մակարդակը վտանգավոր բարձր ցուցանիշների է հասել:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, օդի աղտոտվածության մակարդակի բարձրացման պատճառը երկու օր առաջ «Դիվալիի» տոնակատարության (Լույսի և կրակի փառատոն) ժամանակ տեղի ունեցած հրավառություններն են եղել, որոնք քաղաքացիները կազմակերպել են՝ խախտելով դրանք արգելող օրենքը:
Նյու Դելիում օդի որակի ինդեքսը կազմում է 456՝ 500-ից, ինչը խոսում է աղտոտվածության «խիստ» մակարդակի մասին, որը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ ոչ միայն հիվանդությունն ունեցող, այլև առողջ մարդկանց վրա:
Օդի որակի ինդեքսը չափում է օդում PM2.5 թունավոր մասնիկների կենտրոնացման մակարդակը, որը կարող է առաջացնել շնչառական և սիրտ-անոթային համակարգի հիվանդություններ, այդ թվում՝ թոքերի քաղցկեղ:

Ядовитый смог накрыл Нью-Дели: безопасный уровень загрязнения превышен в 15 раз
В густой и ядовитый смог погрузилась столица Индии. После фестиваля огней уровень загрязнения воздуха в Нью-Дели превышает безопасный в 15 раз.
В преддверии праздника полиция изъяла тонны петард и арестовала десятки торговцев. Однако всю ночь в городе активно запускали фейерверки и хлопушки, после чего жителям стало крайне сложно дышать. Также ситуацию усложнило массовое сжигании соломы на убранных полях.
Метеорологи предупреждают, что ситуация не изменится до конца недели. В целом из-за заводских выбросов, выхлопных газов и дыма от сельскохозяйственных пожаров Нью-Дели считается одним из самых загрязненных городов мира. Ученые говорят, что такая среда сокращает человеческую жизнь в среднем на 6 лет.