Ռուսաստանը կզարգացնի ռազմական համագործակցությունն Իրանի հետ. Շոյգու
Ռուսաստանի և Իրանի հարաբերությունները բազմակողմ են և դինամիկ զարգացող։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն: ՌԻԱ Նովոստին գրում է, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարը որպես օրինակ նշել է երկու երկրների համատեղ պայքարը միջազգային ահաբեկչության դեմ:
Շոյգուն նշել է, որ Սիրիայի տարածքում ՌԴ-ն և Իրանը ակտիվորեն հակազդում են միջազգային ահաբեկչությանը․
«Շարժվելով այդ ուղղությամբ ՝ մենք կարող ենք շարունակել այդ աշխատանքով զբաղվել տարբեր շրջաններում ՝ հաշվի առնելով, որ իրավիճակն ավելի հեշտ չի դառնում։ Խոսքը Աֆղանստանի և այն սպառնալիքների մասին է, որոնք այսօր առկա են այդ տարածաշրջանից ։ Դա թմրավաճառությունն է և ԻՊ - ի հայտնվելը (կազմակերպությունը ճանաչվել է ահաբեկչական և արգելված է Ռուսաստանում, - խմբ.) սահմանակից պետությունների տարածքում»:
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Մոհամադ Հոսեյն Բաղերին Շոյգուի հետ հանդիպման ընթացքում պատրաստակամություն է հայտնել բոլոր ջանքերը գործադրել հարաբերությունների զարգացման տեմպերի պահպանման ուղղությամբ:
Նախարարը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի և Իրանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները հագեցած համատեղ միջոցառումների ծրագիր ունեն։

Россия будет развивать военное сотрудничество с Ираном – Шойгу
Отношения России и Ирана носят динамично развивающийся и многоплановый характер, заявил министр обороны России Сергей Шойгу. В качестве примера, пишет РИА «Новости», глава Минобороны России привел совместную борьбу двух стран с международным терроризмом.
Шойгу отметил, что на территории Сирии РФ и Иран активно противодействуют международному терроризму.
«Двигаясь в этом направлении, мы можем и дальше заниматься этой работой в разных регионах с учетом того, что ситуация не становится проще. Речь идет об Афганистане и о тех угрозах, которые сегодня существуют из этого региона. Это наркотрафик и появление ИГИЛ на территории сопредельных государств», – сказал министр.
В ходе встречи с начальником Генерального штаба Вооруженных сил Ирана Мохаммадом Хосейном Багери Шойгу выразил готовность прилагать все усилия к тому, чтобы сохранить набранный темп развития отношений.
Также министр обороны РФ указал на насыщенную программу совместных мероприятий оборонных ведомств России и Ирана.