Տարածաշրջանի տարանցիկ քարտեզը կփոխվի. իրանցի նախարարը՝ Հայաստանի հետ նախագծի մասին
Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարար Ռոստամ Ղասեմին ասել է, որ Հայաստանի հետ համատեղ ենթակառուցվածքային նախագծերը թույլ կտան փոխել տարածաշրջանի տարանցիկ քարտեզը: Նա այդ մասին գրառում է արել Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Նախարարի տեղակալներին հանձնարարված հատուկ առաքելության շնորհիվ Կովկասյան միջանցքի ու Նորդուզից Հայաստան տանող ճանապարհի խնդիրը կլուծվի, ու շուտով այդ տարածաշրջանի տարանցիկ քարտեզն ամբողջությամբ կփոխվի»,-ասել է Ղասեմին:
Նրա խոսքով՝ բոլոր նրանք, ովքեր խնդիրներ են ստեղծել, պետք է իմանան, որ իրենք չեն փակի Իրանի ճանապարհը, միևնույն ժամանակ, «այրված կամուրջները» դժվար կլինի վերականգնել:
Նախարարն ակնարկում է, որ ադրբեջանցի ոստիկանները, որոնք տեղակայված են Գորիս-Կապան մայրուղում, իրանական բեռնատարներից ուղեվարձ են պահանջում:
Ավելի վաղ Երևանում կայացել էր աշխատանքային խմբի հանդիպում՝ «Պարսից ծոց-Սև ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման հեռանկարները քննարկելու նպատակով: Նախագծին պաշտոնապես մասնակցում են Հայաստանը, Բուլղարիան, Վրաստանը, Հունաստանը։
Հանդիպման մասնակից երկրները մշակել են համաձայնագրի սևագիր տարբերակը։ Միջանցքը Հայաստանին թույլ կտա դիվերսիֆիկացնել մատակարարումները, ազատ օգտվել Իրանի նավահանգիստներից ու կարևոր տարանցիկ հանգույց դառնալ։

«Транзитная карта региона изменится»: иранский министр о проекте с Арменией
Министр дорог и городского развития Ирана Ростам Гасеми заявил, что совместные инфраструктурные проекты с Арменией позволят изменить транзитную карту региона. Об этом он написал в своем микроблоге в «Twitter», передает «Sputnik Армения».
«Благодаря особой миссии, порученной заместителям министра, проблема Кавказского коридора и дороги из Нордуза в Армению будет решена, и вскоре транзитная карта этого региона будет полностью изменена», – сказал Гасеми.
По его словам, все те, кто создавал проблемы, должны знать, что дорогу Ирану они не закроют, в то же время «сожженные мосты» восстановить будет сложно.
Министр тем самым намекает на действия Азербайджана, чьи полицейские, размещенные на трассе Горис-Капан в Армении, требуют с водителей иранских большегрузов плату за проезд.
Ранее в Ереване состоялась встреча рабочей группы для обсуждения перспектив создания международного транспортного коридора «Персидский залив – Черное море». В проекте официально принимают участие Армения, Болгария, Грузия, Греция. На встрече в армянской столице странами-участницами был разработан черновой вариант соглашения. Коридор позволит Армении диверсифицировать поставки, свободно пользоваться портами Ирана и стать важным транзитным узлом.