Միայն ազգային նոր իշխանության ձևավորման դեպքում է հնարավոր լուծել անվտանգային հարցերն ու ապահովել արժանապատիվ խաղաղություն․ «Հայաստան» խմբակցություն
Գորիս–Կապան ճանապարհահատվածի Որոտան–Շուռնուխ միջակայքում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Օգտվելով ՀՀ իշխանությունների թողտվությունից և հանցավոր անգործությունից՝ Ադրբեջանն այդտեղ ոստիկանական ու մաքսային կետեր է տեղադրել։ Լրջագույն խնդիրներ են առաջացել ռազմավարական նշանակություն ունեցող Իրան–Հայաստան միջպետական ճանապարհի գործարկման առումով։ Իրանից եկող բեռնատարներից Ադրբեջանը մաքսատուրք է գանձում։ Ձերբակալվել են իրանցի երկու վարորդներ, որոնց ճակատագիրը հայտնի չէ։ Հոգեբանական ճնշումների են ենթարկվում այդ ճանապարհով երթևեկող ՀՀ քաղաքացիները, այդ թվում՝ անչափահասները։
Պաշտոնական Երևանն օրինական է համարում ադրբեջանցիների գործողությունները՝ հղում անելով սովետական Ադրբեջանի քարտեզներին և Գորիս–Կապան ճանապարհի վերը նշված մասը համարելով ադրբեջանական։ ՀՀ իշխանությունների այս հակապետական վարքագիծն է՛լ ավելի է լկտիացնում Բաքվին ու դրդում ադրբեջանցիներին նոր սանձարձակությունների։ Այսպես շարունակվելու դեպքում Իրան–Հայաստան միջպետական M2 ճանապարհահատվածը գործնականում կդադարեցնի իր ֆունկցիոնալությունը՝ ՀՀ անվտանգության համար առաջացնելով լրջագույն մարտահրավերներ։
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը սեպտեմբերի 13–ին նախաձեռնել էր Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ քննարկում ԱԱԾ տնօրենի ու այլ պատասխանատուների մասնակցությամբ։ Մինչև օրս խորհրդարանական մեծամասնությունը չի կազմակերպել այդ քննարկումը՝ փաստացի հրաժարվելով խորհրդարանական վերահսկողություն իրականացնելու սեփական լիազորություններից և ժողովրդին հաշվետու լինելու պարտականությունից։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, այս իշխանությունների գոյության ամեն մի օրը նոր ճգնաժամի, նոր կորուստների է հանգեցնելու։ Միայն ազգային նոր իշխանության ձևավորման դեպքում է հնարավոր լուծել անվտանգային հարցերն ու ապահովել արժանապատիվ խաղաղություն։

Лишь в случае формирования новой национальной власти можно решить вопросы безопасности и обеспечить достойный мир – фракция «Армения»
Уважаемые соотечественники!
Обстановка на участке Воротан-Шурнух автодороги Горис-Капан остается напряженной. Воспользовавшись разрешением властей Армении и их преступным бездействием, Азербайджан разместил там полицейский и таможенный посты. Серьезные проблемы возникли с безостановочной работой стратегически важной межгосударственной дороги Иран-Армения. Азербайджане взимает таможенные пошлины с грузовиков, следующих из Ирана. Задержаны два иранских водителя, судьба которых неизвестна. Граждане Республики Армения, в том числе несовершеннолетние, при проезде на этом участке подвергаются психологическому давлению.
Официальный Ереван считает действия азербайджанцев законными, ссылаясь на карты Советского Азербайджана, считая вышеупомянутый участок дороги Горис-Капан азербайджанским. Такое антигосударственное поведение властей Армении делает Баку еще более наглым и подталкивает азербайджанцев к новым ограничениям. Если так продолжится, участок межгосударственной дороги М2 Иран-Армения практически перестанет функционировать, что создаст серьезные проблемы для безопасности Армении.
13 сентября фракция НС РА «Армения» инициировала обсуждение ситуации в Сюникском марзе с участием директора СНБ и других официальных лиц. На сегодняшний день парламентское большинство не организовало встречу для обсуждения, фактически отказываясь от своих полномочий по парламентскому надзору и своей обязанности нести ответственность перед гражданами.
Уважаемые соотечественники, каждый день существования этих властей подводит нас к новому кризису, новым потерям. Лишь в случае формирования новой национальной власти можно решить вопросы безопасности и обеспечить достойный мир.