Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:

Задержан бывший генпрокурор Армении Агван Овсепян
Задержан бывший генпрокурор Армении Агван Овсепян. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службе (ССС).
Овсепян задержан в рамках расследуемого Службой уголовного дела. В ходе следствия установлено, что Агван Овсепян, занимая должность генерального прокурора РА с 18 марта 2004 года по 13 сентября 2013 года, а с 18 июля 2014 года по 11 июня 2018 года – должность председателя Следственного комитета РА, в упомянутый период фактически участвовал в управлении рядом компаний, осуществляющих предпринимательскую деятельность, кроме того, получил взятку в особо крупных размерах – 190.000.000 драмов РА и путем мошенничества совершил хищение имущества в особо крупных размерах. Овсепяну также предъявлено обвинение в легализации имущества (отмывание денег) в особо крупных размерах, полученных преступным путем.
А.Овсепяну предъявлено обвинение по статье 310, п.2 ч.4 статьи 311, п.1 ч.3 статьи 178 и п.1 ч.3 статьи 190 УК.