Հայաստանում ձերբակալվել է Ֆրանսիայի քաղաքացի՝ թմրամիջոց իրացնելու կասկածանքով (տեսանյութ)
ՀՀ ԱԱԾ տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտի աշխատակիցները պարզել են, որ Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացին ՀՀ-ում իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 221,08 գրամ «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց, որը 2021 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Նիցա-Փարիզ-Երևան ավիաչվերթով մաքսանենգությամբ տեղափոխել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանով:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային անվտանգության ծառայությունից՝ տեղեկացնելով, որ ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում մաքսային հսկողության ժամանակ նրա մոտ հայտնաբերվել և վերցվել է իրացնելու նպատակով ապօրինի պահվող առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ թմրամիջոցը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքի հիման վրա հիշյալ անձնավորությունը ձերբակալվել է, իսկ հետագայում նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ինչպես նաև մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի ներմուծման սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

Гражданин Франции задержан при попытке контрабандного провоза в Армению крупной партии кокаина (видео)
Гражданин Франции пытался провезти через госграницу Армении крупную партию кокаина для дальнейшего сбыта.
Как сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности Армении, в результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что гражданин Франции с целью сбыта в Армении незаконно приобрел порядка 221,08 грамма кокаина, который 3 сентября этого года рейсом Ницца-Париж-Ереван контрабандным путем перевез через государственную границу Армении.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий во время таможенного контроля в международном аэропорту «Звартноц» у него были обнаружены и изъяты упомянутые наркотики в особо крупном размере.
Он был задержан по подозрению в совершении преступления, по которому в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело. Позже в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
«Предпринимаются необходимые процессуальные действия для установления всех обстоятельств инцидента, а также всего круга лиц, вовлеченных в схему незаконного контрабандного ввоза наркотиков на территорию РА», – говорится в сообщении.