Հայաստանը ռազմաքաղաքական բախման կիզակետում
Աշխարհում հերթական անգամ քարտեզների, ազդեցության գոտիների ու նոր բախումների փուլ է սկսվել։ Միաբևեռ աշխարհը գնում է դեպի բազմաբևեռություն, ինչը ցավոտ ու արյունոտ գործընթաց է։
Սարսափելին այն է, որ այս պայմաններում Հայաստանի իշխանության ղեկին Նիկոլ Փաշինյանն է։ Նա ոտաբոբիկ է պետական կառավարման հարցերում, անգրագետ՝ միջազգային հարաբերություններում։ Այս ամենի արդյունքները մենք արդեն տեսել ենք։
Հիմա նոր զարգացումներ են սպասվում։ Կիզակետում Արցախն ու Հայաստանն են։ Աշխարհի խոշորներն ու տարածաշրջանային գերազանցության ձգտողներն իրենց քաղաքականությունն են ուզում անցկացնել։ Նիկոլ Փաշինյանը խոսում է «խաղաղության դարաշրջանից», բայց իրենից գրեթե ոչինչ կախված չէ։ Նիկոլը Հայաստանը դարձրել է օբյեկտ ու զուտ ռուսական գործոնի շնորհիվ է, որ մեր երկիրը դեռ կա քարտեզի վրա։
Մոսկվա
Մոսկվայի պատկերացմամբ խաղաղությունը պետք է հաստատվի հայ–ադրբեջանական սահմանների ճշգրտմամբ, սահմանագծմամբ ու սահմանազատմամբ, ճանապարհների բացմամբ։ Արցախի հարցն, ըստ պաշտոնական ՌԴ–ի, վերջնականապես լուծված չէ, քանզի կարգավիճակի թեման բաց է մնացել, բայց հիմա այդ խնդիրը լուծելու լավագույն ժամանակը չէ։
Ռուսներն Արցախից հեռանալու մտադրություն չունեն ու նաև չեն ուզում Թուրքիային դարձնել Հարավային Կովկասում փայատեր, ինչի հնարավորությունը թուրքերին տալիս է Նիկոլ Փաշինյանի սխալ քաղաքականությունը։
Մոսկվան փորձում է արբիտրի ֆունկցիա կատարել Բաքվի ու Երևանի միջև, ինչը ամեն օր դժվարանում է, քանզի ՀՀ–ն թուլացած է ու աշխարհին ներկայանում է պարտության խորհրդանիշ Նիկոլ Փաշինյանի դեմքով։ Դա է պատճառը, որ Ալիևը մուննաթ է գալիս ռուսների վրա, թե բա հայ ժողովուրդը կապիտուլյացիայից հետո նորից Նիկոլին ընտրեց, հետևաբար՝ հաշտվել է պարտության հետ, և ուրեմն ինչո՞ւ են ռուսները փորձում վերազինել հայկական բանակը։
Մոսկվայում հասկանում են, որ Նիկոլով Հայաստանը չի կարող ոտքի կանգնել ու դառնալ սեփական ես–ն ունեցող դաշնակից, բայց առայժմ աշխատում է նրա հետ, քանզի արտահերթ ընտրություններից հետո դեռ այլընտրանքային դաշտը չի ձևավորվել։
Իրան
Մեր հարևան ու բարեկամ երկրին ձենտու էր Արցախի հետ ցամաքային կապը, ինչը նաև պաշտպանում էր Սյունիքը ու թույլ չէր տալիս պանթուրքիստական էքսպանսիա։ Պատերազմը, սակայն, փոխեց իրավիճակը։
Իրանը ստիպված է հաշվի նստել արդյունքների հետ և հայտարարել է իր աշխարհաքաղաքական կարմիր գիծը՝ Սյունիք։
Իրանն ու Ռուսաստանը շահագրգռված են ՀՀ սուբյեկտայնությամբ ու Թուրքիայի մուտք թույլ չտալու հարցում։
Անկարա
Թուրքիան բազմաբևեռ աշխարհում իր տեղն ու դերն է փորձում ֆիքսել մի կողմից նեոօսմանիզմի, մյուս կողմից՝ պանթուրքիզմի գաղափարախոսության վրա։ Պանթուրքիզմի շրջանակներում նա հայացքն ուղղել է դեպի Կովկաս ու Միջին Ասիա։ Դա նշանակում է, որ Թուրքիան ուզում է ուղղակիորեն մտնել ռուսական կենսական ու անվտանգային շահերի գոտի։
Թուրքիան շահագրգռված չէ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմամբ, քանզի այդ դեպքում չի կարողանա պղտոր ջրում ձուկ որսալ ու ՌԴ–ի հետ առնվազն փայատեր դառնալ մեր տարածաշրջանում։
Էրդողանը ձևականորեն խոսում է խաղաղությունից ու Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելուց, բայց առաջ է քաշում այնպիսի նախապայմաններ, որոնք գործնականում նշանակում են Հայաստանի ու Արցախի ոչնչացում։
Անկարայի նպատակը Սյունիքն է։ Նախիջևանից Ադրբեջանի հետ ցամաքային կապը թուրքական աշխարհի համար հսկայական հեռանկարներ է բացում։ Դրա համար էլ Էրդողանն Ալիևին դրդում է բախումների ու հռետորաբանության կոշտացման։ Պաշտոնական Երևանն այս ամենին պատասխանում է խաղաղասիրական հայտարարություններով ու հայացքը հառում դեպի հյուսիս, քանզի այլևս ինքն իր անվտանգության երաշխավորը չէ՝ սուբյեկտից վերածվել է օբյեկտի։
Եվրոպական միություն (Ֆրանսիա)
ԵՄ–ում ռազմական առումով դեռ պատրաստ չեն բազմաբևեռ աշխարհին։ Մերկելից հետո նոր լիդերի փնտրտուք կա։ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնն է ուզում վերցնել դրոշակը, բայց մի բան է ուզենալը, լրիվ այլ բան՝ կարողանալը։
Արցախի հարցում ԵՄ–ն ու մասնավորապես Ֆրանսիան հայտարարություններից այն կողմ չեն անցնի։ Մեր շահերը համընկնում են այն առումով, որ Ֆրանսիան ու ՀՀ–ն կողմ են, որպեսզի հակամարտության կարգավորման բանակցային ու միջնորդական ֆորմատը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում պահպանվի։
ԱՄՆ
Բայդենն ասաց, որ իրենք այլևս միջազգային ոստիկանի դերակատարումից հրաժարվում են, քանզի չեն ձգում այլոց կյանք սովորեցնել։ Տողատակերում այլ բան կա, իհարկե, բայց փաստենք, որ Բայդենն էլ է ազդարարում բազմաբևեռ աշխարհի մասին։
Մեր տարածաշրջանում ու մասնավորապես Արցախի հարցում Վաշինգտոնը՝ Փարիզի պես, հայտարարություններից այն կողմ չի անցնի, բայց Փարիզի պես կողմ կլինի Մինսկի խմբի պահպանմանը, ինչը ձեռնտու է ՀՀ–ին ու ՌԴ–ին։
Պարզ է, որ ամեն մի պետություն իր շահն է առաջ տանում։ Որպեսզի մենք էլ մերը կարողանանք պաշտպանել, այլ ոչ թե դառնալ առևտրի առարկա, պետք է կարողանանք նորմալ պետություն ունենալ։ Նիկոլով դա բացառվում է։ Առանց Նիկոլ՝ հնարավոր է։

Армения в центре военно-политического столкновения
В мире в очередной раз настал этап перекраивания карт и зон влияния, этап новых столкновений. Однополярный мир движется в сторону многополярности, что представляет из себя болезненный и кровопролитный процесс.
Весь ужас в том, что в этих условиях у руля власти в Армении находится Никол Пашинян. Он несведущ в вопросах государственного управления и безграмотен в международных отношениях. Результаты всего этого мы уже видели.
Сейчас ожидаются новые войны. В их центре окажутся Арцах и Армения. Мировые державы и стремящиеся к доминированию в регионе страны хотят диктовать свою политику. Никол Пашинян говорит об «эпохе мира», но от него практически ничего не зависит. Никол превратил Армению в объект, и наша страна продолжает оставаться на карте мира исключительно благодаря российскому фактору.
Москва
В представлении Москвы мир должен утвердиться посредством уточнения, делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы, а также разблокирования коммуникаций. Вопрос Арцаха, согласно официальной Москве, не решен окончательно, так как открытым остался вопрос статуса, но для решения этой проблемы сейчас не лучшее время.
Русские не намерены уходить из Арцаха и не хотят превращать Турцию в пайщика на Южном Кавказе, возможность чего туркам предоставляет ошибочная политика Никола Пашиняна.
Москва пытается выполнять функцию арбитра между Баку и Ереваном, что с каждым днем становится все более проблематичным, так как РА слаба и предстает миру от лица символа поражения Никола Пашиняна. Именно поэтому Алиев адресует русским месседжи негодования, мол, после капитуляции армянский народ снова избрал Никола, следовательно, смирился с поражением, поэтому русским не следует восстанавливать армянскую армию.
В Москве понимают, что с Николом Армения не встанет на ноги и не сможет стать союзником с собственным «я», но пока работают с ним, так как после внеочередных выборов еще не сформировалось альтернативное поле.
Иран
Нашему соседу и другу в лице Ирана была выгодна сухопутная связь с Арцахом, что защищало также Сюник и препятствовало пантюркистской экспансии. Однако война изменила ситуацию.
Иран вынужден считаться с результатами, и заявил о своей геополитической красной линии – Сюнике.
Иран и Россия заинтересованы в субъектности РА и вопросе недопущения вхождения сюда Турции.
Анкара
Турция пытается зафиксировать свои место и роль в многополярном мире, опираясь, с одной стороны, на идеологию неоосманизма, а с другой – пантюркизма. В рамках пантюркизма она устремила свои взоры на Кавказ и Среднюю Азию. Это, в свою очередь, означает, что Турция хочет напрямую войти в зону безопасности и жизненных интересов РФ.
Турция не заинтересована в установлении мира между Арменией и Азербайджаном, так как не сможет в этом случае ловить рыбу в мутной воде и стать вместе с РФ как минимум пайщиком в нашем регионе.
Эрдоган формально говорит о мире и установлении отношений с Арменией, но выдвигает такие предусловия, которые на деле означают уничтожение Армении и Арцаха.
Цель Анкары – Сюник. Сухопутная связь с Азербайджаном из Нахиджевана открывает для тюркского мира колоссальные перспективы. Поэтому Эрдоган и подталкивает Алиева на столкновения и ужесточение риторики. Официальный Ереван отвечает на всё это миролюбивыми заявлениями и с оглядкой на север, так как впредь не является гарантом собственной безопасности – он превратился из субъекта в объект.
Европейский союз (Франция)
В ЕС в военном отношении пока не готовы к многополярному миру. После Меркель намечаются поиски нового лидера. Президент Франции Макрон хочет подхватить это знамя, но одно дело – желание, и совсем другое – возможности.
В вопросе Арцаха ЕС и, в частности, Франция не пойдут дальше заявлений. Наши интересы здесь совпадают лишь в том плане, что Франция и РА выступают за сохранение переговорного и посреднического формата урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
США
Байден заявил, что отныне они отказываются от роли мирового жандарма, так как не стремятся учить других жизни. Конечно, между строк проглядывает совсем другое, но констатируем, что о наступлении многополярного мира возвещает также Байден.
В нашем регионе и, в частности, в вопросе Арцаха Вашингтон, подобно Парижу, не пойдет дальше заявлений, но будет выступать за сохранение Минской группы, что выгодно РА и РФ.
Понятно, что каждое государство продвигает свои интересы. И дабы суметь защитить свои собственные интересы, а не быть предметом торга, нам нужно обладать нормальным государством. С Николом это исключено. Без Никола – возможно.