Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործով կցկտուր ցուցմունքներ են տրվել․ «Ժողովուրդ»
«9 ամիս է անցել, սակայն Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործով մեղադրյալ չկա: Ավելին՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ գործը Զինվորական քննչական բաժնից որոշում են կայացվել տեղափոխել ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչություն, որտեղ 44-օրյա պատերազմի մասով առավել լայնածավալ քրեական գործեր են քննվում, եւ կցվել է դրանց:
Ի դեպ, քրեական գործով բավականին կցկտուր ցուցմունքներ են տրված, որից ակնհայտ է այն, որ, ի վերջո, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղաշարժի մասին Ադրբեջանն ինքնուրույն չէր կարող իմանալ։
Հիշեցնենք, որ Ջալալ Հարությունյանը 2020 թվականի հոկտեմբերին մարտական դիրքում վիրավորվել էր եւ հոկտեմբերի 27-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով ազատվել Արցախի պաշտպանության նախարար–Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից: Վերջինիս վիրավորումը շատերի համար մնաց առեղծված, թե ինչպես հակառակորդը իմացավ նրա տեղը եւ տեղաշարժը»:

В деле о покушении на Джалала Арутюняна нет обвиняемого – «Жоховурд»
Прошло уже 9 месяцев, однако по делу о покушении на бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна до сих пор нет обвиняемого. Более того, принято решение передать дело из военного следственного отдела в управление криминалистики Следственного комитета Армении для объединения с более масштабными уголовными делами, связанными с 44-дневной войной, пишет газета «Жоховурд».
«Кстати, по уголовному делу имеются довольно отрывочные показания, из которых ясно, что в Азербайджане не могли самостоятельно получить данные о передвижениях бывшего командующего Армией обороны Арцаха.
Напомним, Джалал Арутюнян был ранен в октябре на боевой позиции и указом президента Арцаха Араика Арутюняна 27 октября освобожден от должности министра обороны Арцаха – командующего Армией обороны. Его ранение, как и то, каким образом противник узнал его о его местонахождении и передвижении, так и остались для многих загадкой», – отмечает издание.