Ռոբերտ Քոչարյանը հրաժարվել է մանդատից
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջին համար Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյբուքյան գրառում է արել, որում ասվում է․
«Սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդեւանյանը ԿԸՀ ներկայացրեց պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու՝ իմ որոշման մասին դիմումը:
Այնպես է ստացվել, որ ժամանակին եղել եմ թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի խորհրդարանների պատգամավոր, սակայն բնավորության կերտվածքով միշտ հանդիսացել եմ գործադիր իշխանության մարդ։ Համոզված եմ, որ հիմա ավելի ճիշտ է տեղս զիջել թիմակիցներիս, որոնցից յուրաքանչյուրը, վստահ եմ, լավ պատգամավոր է դառնալու։
Այս քայլով նաեւ իմ համաձայնությունն եմ հայտնում հազարավոր թիմակիցներիս, որոնք ինձ են փոխանցել այդ կարծիքը, որ Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոններից հետո չպետք է գայթակղվեմ պատգամավորի մանդատով։ Վերջապես, ինձ ձայն էին տալիս որպես Դաշինքի վարչապետի թեկնածու։
Միեւնույն ժամանակ, հարկ եմ համարում շեշտել, որ Ազգային ժողով իմ չգնալը չի նշանակում դուրս գալ պայքարից։ Ֆրակցիան Դաշինքի ներկայությունն է ԱԺ-ում, իսկ ես շարունակում եմ մնալ Դաշինքի առաջնորդը ու ամենօրյա հետեւողական աշխատանքով նպաստելու եմ մեր սպասվելիք հաղթանակներին։

Роберт Кочарян отказался от депутатского мандата
Сегодня официальный представитель альянса «Армения» Арам Вардеванян представил в ЦИК РА заявление о моем решении отказаться от мандата депутата.
Так вышло, что в свое время я был депутатом парламентов как Арцаха, так и Армении, но по своему характеру всегда был человеком исполнительной власти. Уверен, что сейчас лучше уступить свое место товарищам по команде, каждый из которых, уверен, станет хорошим депутатом.
Этим шагом я также выражаю свое согласие с тысячами товарищами по команде, которые передавали мне мнение, что после должностей президента Республики Арцах и президента Республики Армения я не должен соблазниться мандатом депутата. Наконец, за меня голосовали как за кандидата в премьер-министры от альянса.
В то же время считаю важным подчеркнуть, что мое решение не идти в НС не означает выхода из борьбы. Фракция – это присутствие альянса в НС, а я продолжаю оставаться лидером альянса и буду способствовать нашим предстоящим победам последовательным каждодневным трудом.