Փաշինյանի լրատվականը ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ զրույցի տեքստի կեսը հորինել է
Հուլիսի 13-ին ՀՀ կառավարության լրատվականը հաղորդագրություն տարածեց, թե Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտը որևէ բան չէր հայտնում հեռախոսազրույցի մասին։ Yerevan.Today-ը հարցում ուղարկեց ԱՄՆ դեսպանատուն՝ խնդրելով հրապարակել զրույցի՝ ամերիկյան կողմի տարբերակը, քանի որ բազմիցս բախվել ենք խնդրին, որ Նիկոլ Փաշինյանի լրատվական ծառայության ու մյուս կողմի տեքստերը տարբեր են լինում, ու Փաշինյանը միշտ իրեն գովաբանող տողեր է ավելացնում զրույցում։
Ավելի ուշ ԱՄՆ պետդեպարտամենտը տեղադրեց կայքում զրույցի իր տարբերակը սակայն տեքստը էականորեն տարբերվում է ՀՀ կառավարության հաղորդագրությունից, Եթե չասենք՝ գրեթե միայն հեռախոսազրույցի փաստն է իրականություն։
Օրինակ՝ հայկական տեքստում տեղ է գտել հետևյալ ձևակերպումը․ «Ամերիկյան կողմը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի առթիվ` ընդգծելով ՀՀ կառավարության կողմից վերջին տարիներին ձեռնարկած հետևողական քայլերը՝ Հայաստանի ժողովրդավարական ձեռքբերումների ապահովման գործում»:
Ամերիկյան կողմի տեքստում հետևյալ կերպ է գրված․ «Պետքարտուղարը ջերմ շնորհավորանքներ հղեց Հայաստանի ժողովրդին հունիսի 20-ի ընտրությունների կապակցությամբ, որը ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի գնահատմամբ տեղի էր ունեցել ընտրողների հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների նկատմամբ ընդհանուր հարգանքի պայմաններում, իսկ ընտրապայքարի դուրս եկած ուժերը կարողացել էին ազատորեն իրականացնել քարոզարշավը»։
Հայկական կողմի տեքստում գրված է․ «ԱՄՆ պետքարտուղարը բարձր է գնահատել Նիկոլ Փաշինյանի գործադրած ջանքերը՝ երկրում նախընտրական շրջանում ստեղծված լարվածությունը խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու և ընդդիմության հետ քաղաքակիրթ հարաբերություններ կառուցելու ուղղությամբ»:
Ամերիկյան տեքստում նման բան ընդհանրապես գրված չկա։ Եվ չէր էլ կարող լինել, քանի որ ոչ մեկը չի կարող տեսած լինել լարվածությունը թուլացնելու և ընդդիմության հետ քաղաքակիրթ հարաբերություններ կառուցելու ջանքեր․ դրանք պարզապես չկան։ Ավելին, այս օրերին շատ լայն թափով տեղի են ունենում ընդդիմադիրների կալանավորումներ, խուզարկություններ, ճնշումներ «Հայաստան» դաշինքի անդամների նկատմամբ։
Ամերիկյան կողմի տեքստում ոչինչ չկա կոռուպցիայի դեմ օպայքարի, արդարադատության ոլորտում աշխատանքների մասին, ինչը տեղ է գտել հայկական տեքստում։
Մի խոսքով՝ հայկական և ամերիկյան կողմերի տեքստերը բոլորովին տարբեր բաների մասին են։
Փաստենք՝ առաջին անգամը չէ, որ Նիկոլ Փաշինյանը տեքստեր է հորինում ու վերագրում այլ երկրների առաջնորդների, հայտնի գործիչների։
Օրինակ՝ այս տարվա փետրվարի 25-ին հեռախոսազրույց են ունենում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նիկոլ Փաշինյանը տարածում է հաղորդագրությունմ, թե՝ «Նախագահ Պուտինն իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի օրինական իշխանություններին և հույս հայտնել իրավիճակի շուտափույթ կարգավորման կապակցությամբ»։ Ռուսական տեքստում որևէ բառ անգամ չկա «օրինական իշխանությունների» մասին։
Գրված է․ «Պուտինը կողմ է արտահայտվել Հայաստանում կարգուկանոնի և հանդարտության պահպանմանը, օրենքի շրջանակներում իրավիճակի կարգավորմանը։ Ռուսաստանի ղեկավարը նաև կոչ է արել բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել»։
Կամ, 2021թ․ ապրիլի 24-ին Հայաստանի ու ՌԴ ղեկավարների մամուլի ծառայությունները հաղորդագրություններ տարածեցին, թե Պուտին-Փաշինյան հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել։ Հայկական կողմի տարածած հաղորդագրության մեջ հատուկ նշվում է, որ զրուցել են գերիների մասին, սակայն ռուսական տարբերակում նման բան չկար։
2020թ․ հունիսի 1-ին ՀՀ վարչապետի կայքը հայտնեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ծննդյան տարեդարձի առիթով։ Այնուհետև մեկ այլ հաղորդագրություն տարածեց, թե նաև հեռախոսազրույց են ունեցել։ Կրեմլը ոչինչ չհայտնեց շնորհավորական ուղերձի մասին, միայն հայտնեց հեռախոսազրույցի մասին, այն էլ, պարզվեց, Փաշինյանը հորինել էր մի քանի պարբերություն։
Օրերս՝ հուլիսի 12-ին, կառավարության լրատվականը հայտնեց, թե Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Հայաստանի Ազգային հերոս Էդուարդո Էռնեկյանի հետ։ Էռնեկյանի խոսքերը ևս ներկայացվեց խեղաթյուրված։ Նա ասել էր․ «Մենք աջակցում ենք Ձեր կայացրած որոշմանը»: Կառավարության կայքում դա դարձել էր․ «Մենք աջակցում ենք Ձեր կայացրած որոշմանը, որովհետև դա շատ կարևոր է, և մենք ի սկզբանե աջակցում էինք Ձեր հաղթանակը»:
Նիկոլ Փաշինյանի համար, փաստորեն, սովորական է դառնում զրույցներ հորինելը։ Ու արդեն հարց է առաջանում՝ արժե՞ հավատալ այս իշխանության որևէ խոսքի, թե՞ ամեն բան պետք է մանրակրկիտ ճշտել՝ կլինի հասարակ ու «անմեղ» շնորհավորանք, թե՝ ռազմական «հաջողության» հաղորդագրություն։

Пресс-служба Пашиняна придумала половину текста телефонной беседы с госсекретарем США
13 июля пресс-служба правительства РА сообщила о том, что исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном по инициативе последнего.
При этом, Госдепартамент США ничего не сообщил о телефонном разговоре. «Yerevan.Today» направил запрос в посольство США с просьбой опубликовать версию американской стороны касательно телефонной беседы, поскольку мы неоднократно сталкивались с проблемой, когда тексты пресс-службы Никола Пашиняна и другой стороны не совпадают, и Пашинян всегда добавляет в него хвалящие его строки.
Позже Госдепартамент США опубликовал на сайте свой вариант разговора, текст которого существенно отличается от сообщения пресс-службы правительства РА. Можно сказать, что реальностью является лишь факт телефонного разговора.
Например, в армянском тексте содержится следующая формулировка: «Американская сторона поздравила Никола Пашиняна с победой партии “Гражданский договор” на выборах, подчеркнув последовательные шаги, предпринятые правительством Армении в последние годы для обеспечения демократических достижений Армении».
В тексте американской стороны написано следующее: «Госсекретарь направил народу Армении теплые поздравления в связи с выборами 20 июня, которые, по оценке Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ), прошли в условиях общего уважения к основным правам и свободам избирателей, а участвующие в выборах силы смогли свободно проводить агиткампанию».
Или же в тексте армянской стороны написано: «Госсекретарь США высоко оценил усилия Никола Пашиняна по мирному разрешению предвыборной напряженности в стране и по выстраиванию цивилизованных отношений с оппозицией».
В американском тексте такого вообще не написано. И не могло быть, поскольку никто не может видеть усилий по снижению напряженности и построению цивилизованных отношений с оппозицией – их просто нет. Более того, в эти дни с весьма активно проходят аресты оппозиционеров, обыски, давления на членов блока «Айастан».
В тексте американской стороны нет ничего о борьбе против коррупции, работе, проведенной в сфере правосудия, что нашло место в армянском тексте.
Одним словом, тексты армянской и американской сторон – о совершенно разных вещах.
Отметим, что Никол Пашинян не в первый раз придумывает тексты и приписывает их лидерам, известным деятелям других стран.
Например, 25 февраля этого года состоялся телефонный разговор между президентом РФ Владимиром Путиным и премьер-министром РА Николом Пашиняном. Пресс-служба Пашиняна распространила сообщение о том, что «президент Путин выразил поддержку законным властям Армении и выразил надежду на скорейшее урегулирование ситуации в стране». В тексте российской стороны нет ни слова о «законных властях». В тексте четко написано: «Путин высказался в пользу сохранения порядка и спокойствия в Армении, урегулирования ситуации в рамках закона. Российский лидер также призвал все стороны проявить сдержанность».
Или же, 24 апреля 2021 года пресс-службы глав Армении и России распространили сообщения о том, что состоялся телефонный разговор Путин-Пашинян. В распространенном армянской стороной сообщении особо отмечается, что они беседовали о пленных, однако в российской версии и речи не было об этом.
1 июня 2020 года сайт премьер-министра РА сообщил, что президент РФ Владимир Путин направил поздравительное послание премьер-министру РА Николу Пашиняну по случаю его Дня рождения. Затем он распространил другое сообщение о том, что состоялся телефонный разговор. Кремль ничего не сообщил о поздравительном послании – лишь о телефонной беседе, к тому же Пашинян выдумал несколько абзацев.
На днях, 12 июля, пресс-служба правительства сообщила, что Никол Пашинян встретился с национальным героем Армении Эдуардо Эрнекяном. Слова Эрнекяна также были представлены в искаженном виде. Он сказал: «Мы поддерживаем принятое Вами решение». На сайте правительства его слова были переформулированы: «Мы поддерживаем Ваше решение, потому что это очень важно, и мы изначально поддерживали Вашу победу».
По сути, для Никола Пашиняна становится привычкой сочинять текст разговоров с иностранными лидерами. Следовательно, возникает вопрос: стоит ли верить в слова этой власти, или все нужно детально уточнить, будь это простое и «невинное» поздравление или сообщение о военном «успехе»?