Ամերիկացի գեներալ. ««Ալ Քաիդայի» նոր առաջնորդին սպասվում է բեն Լադենի ճակատագիրը»
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն,ԱՄՆ շտաբի ղեկավարների միասնական կոմիտեի նախագահ, ծովակալ Մայք Մալենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն կփնտրի «Ալ–Քաիդայի» նոր  առաջնորդ Այման Զավահիրին և կսպանի նրան, ինչպես դա տեղի ունեցավ նրա նախորդի՝ Ուսամա բեն Լադենի հետ։
Մալենը նաև հայտարարել է, որ զարմացած չէ այն  փաստով, որ Զավահիրին դարձել է բեն Լադենի փոխարինողը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսը հայտարարել է, որ Այման Զավահիրին այնքան փորձ ու խարիզմա չունի, ինչպես որ բեն Լադենն ուներ։
Ըստ նախարարի` այնուամենայինվ, նրա առաջադրումը «Ալ Քաիդայի» ղեկավարի պաշտոնում նշանակում է, որ կազմակերպությունը շարունակում է գործել և նրա դեմ պետք է պայքարել։

Нового лидера «Аль-Каиды» ждет судьба бен Ладена - американский генерал
Председатель Объединенного комитета начальников штабов США адмирал Майк Маллен заявил, что США будут разыскивать  нового лидера «Аль-Каиды» Аймана Завахири и убьют его, как это произошло с Усамой бен Ладеном, передает «BBC Russian».
Маллен также заявил, что не удивлен тем фактом, что Завахири стал преемником бен Ладена, убитого американскими спецназовцами в Пакистане в мае.
Между тем министр обороны США Роберт Гейтс сказал, что Айману Завахири не хватает опыта и харизмы, которыми сполна обладал бен Ладен.
Тем не менее, считает министр, его выдвижение на пост главы организации означает, что «Аль-Каида» продолжает действовать, и с ней следует бороться.