Կորոնավիրուսով վարակվածներից ծայրահեղ ծանր վիճակում են 51, ծանր վիճակում` 171 քաղաքացի
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված՝ ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների թիվը մոտ է 222-ին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանը:
«Ներկայում ՀՀ տարածքում 7 բժշկական կենտրոն է սպասարկում կորոնավիրուսով հիվանդներին՝ 2-ը մարզային, մնացածը՝ մայրաքաղաքում: Մարզային ԲԿ-ները գտնվում են Սպիտակում և Կապանում: Թոքային օդափոխման սարքերին միացված է 24 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում է գտնվում 51 հոգի, իսկ ծանր վիճակում՝ 171»,-նշեց Խաչատրյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ վերակենդանացման մահճակալների ընդհանուր թիվը 131-ն է, որոնցից 88-ը զբաղված է: Ընդհանուր ստացիոնար բուժում ստացողները 816 հոգի են:

В крайне тяжелом состоянии находится 51 пациент с COVID-19, в тяжелом состоянии – 171
Количество больных, инфицированных COVID-19, в тяжелом и крайне тяжелом состоянии приближается к 222. Об этом «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Рипсиме Хачатрян.
«В настоящее время на территории Республики Армения 7 медицинских центров обслуживают пациентов с COVID-19, 2 – в области, остальные – в столице. Региональные МЦ расположены в Спитаке и Капане. К аппаратам искусственной вентиляции легких подключены 24 человека, 51 человек находится в критическом состоянии, 171 человек – в тяжелом», – сказала Рипсиме Хачатрян.
По ее словам, общее количество реанимационных коек – 131, из которых 88 заняты. Общее количество стационарных больных – 816 пациентов.