Արդեն պարզ է, թե ինչու էին նիկոլականները դպրոցներում սկսել պայքարել ազգային դաստիարակության և եկեղեցու ներկայության դեմ
Երեկ առավոտյան տեսա մի տեսագրություն, որտեղ Նիկոլի գրքից դրվագներ են ներկայացվում։ Այն, ինչ գրված է Նիկոլի կողմից, և շատերը դա չեն կարդացել՝ այդ թվում նրա աջակիցները, վկայում է (վերջինիս) բարոյալքման, անհասկանալի հակումների և հայրենասիրության լիարժեք բացակայության մասին։ Այդ տողերի հեղինակը չորս երեխաների հայր է:
Հիմա արդեն պարզ է, թե ինչու էին նիկոլականները դպրոցներում սկսել պայքարել ազգային դաստիարակության և եկեղեցու ներկայության դեմ։ Նրանք փորձում են դաստիարակել իրենց նմաններին։ Դա կլինի հայկական հազարամյա քաղաքակրթության վերջը։
Դիմում եմ այն ուսուցիչներին, ովքեր շարունակում են լինել նիկոլական: Թանկագին ուսուցիչնե՛ր։ Մի պահ մտածեք այն մասին, թե ում եք դուք մեծարում!! Կարդացեք նրա՝ այլասերությամբ լցված տողերը, արեք ձեր նոր հետևությունները և միայն դրանից հետո մտեք ուսումնական դասարաններ՝ մեր երեխաների մոտ։ Իսկ դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրեններ, ինչպես նաև ԲՈւՀ-երի ռեկտորներ, եթե հեռացման կամ քրեական հետապնդման վախի ներքո աջակցելու եք բարոյական այլանդակության վերարտադրությանը, դա նշանակում է մեր երկրում պատվի, խղճի և արժանապատվության դարաշրջանի ավարտ։

Сейчас уже понятно, почему николовцы в школах начали бороться с национальным воспитанием и присутствием церкви
Вчера утром увидел видеоролик, в котором приводятся отрывки из книги Никола. То, что там написано им и не прочитано многими, в том числе его сторонниками – свидетельство полного морального разложения, непонятных склонностей и полного отсутствия патриотизма. Автор книги является отцом четырёх детей.
Сейчас уже понятно, почему николовцы в школах начали бороться с национальным воспитанием и присутствием церкви. Они стремятся воспитать себе подобных. Это будет концом тысячелетней армянской цивилизации.
Обращаюсь к тем учителям, которые продолжают быть сторонниками Никола. Дорогие учителя! Задумайтесь на миг пожалуйста о том, кого вы почитаете!! Прочитайте строки его книги, сделайте новые выводы и потом только заходите в учебные классы к нашим детям. А директора школ и детских садов, а также ректоры вузов – если будете помогать под страхом увольнения или уголовного преследования воспроизводству этого морального уродства – это значит конец эпохи чести, совести и достоинства в нашей стране.