Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում ստեղծված իրադրությունը մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ դեռևս չի հանգուցալուծվել. ՊՆ
Մայիսի 12-ին և 13-ին, «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունից:
Չնայած հանգամանքին, որ հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինվորականները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ հատվածներից, նրանց մի մասը այս պահին շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով:

Ситуация на некоторых приграничных участках Сюника и Гегаркуника остается неразрешенной – МО Армении
Создавшаяся после осуществленных ВС Азербайджана 12 и 13 мая под предлогом «уточнения границ» посягательств в отношении некоторых приграничных участков Сюникского и Гегаркуникского марзов Армении ситуация по положению на утро 15 мая остается неразрешенной. Об этом сообщает Минобороны Армении.
«Несмотря на то обстоятельство, что в результате действий армянских подразделений азербайджанские военные были вынуждены покинуть некоторые участки, часть из них на данный момент продолжает находиться на территории Республики Армения.
ВС Армении придают важность необходимости мирного урегулирования обстановки, тем не менее, еще раз заявляют, что посягательства на суверенные территории Республики Армения абсолютно неприемлемы, и азербайджанская сторона обязана вернуться на исходные позиции без предварительных условий.
Считаем нужным отметить, что на всех трех направлениях, где азербайджанские ВС попытались обеспечить продвижение, как вся территория, так и они сами – военные, и пути их снабжения находятся под полноценным контролем армянских ВС.
Ожидается, что начатые еще с 12 мая переговоры по мирному урегулированию ситуации продолжатся в субботу.
Учитывая большой объем распространяющейся вокруг сложившейся ситуации в Сети и различных СМИ дезинформации, еще раз призываем воздерживаться от распространения непроверенной, тем более ложной информации.
МО в течение дня периодически будет представлять соответствующие разъяснения касательно обстановки», – говорится в сообщении армянского оборонного ведомства.