Վարչապետի աշխատակազմում պարգևավճարները գերազանցել են աշխատավարձի չափերը․ ամենամեծ պարգևավճարները տրվել են պատերազմից հետո
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմում 2020թ․ ընթացքում 363 178 700 դրամի պարգևավճար է վճարվել։ Ընդ որում, որոշ աշխատաիկիցներ իրենց աշխատավարձը գերազանցող պարգևավճարներ են ստացել։
Նման բացահայտւմ է արել ՀՀ Հաշվեքննիչ պալատը` վարչապետի աշխատակազմի 2020թ–ի հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 31-ի պետբյուջեի կատարման հաշվեքննության արդյունքում։
Ըստ այդմ, վարչապետի աշխատակազմին 2020 թ–ին «աշխատավարձեր և հավելավճարներ» հոդվածով վճարվել է 2 566 055 800 դրամ, որի շուրջ կեսը` 1 234 181 400 դրամը` որպես աշխատավարձ, 363 178 700–ը` պարգևավճար, մնացածը` եկամտահարկ, արձակուրդային, տարբեր նպաստներ ու սոցվճարներ և այլն։
Հետաքրքրական է, որ ամենամեծ պարգևավճարները տրվել են դեկտեմբերին, երբ 500 աշխատակցի վճարվել է 235 441 900 դրամ։
Համեմատության համար նշենք, որ սեպտեմբերին 504 աշխատողների վճարվել է 56 735 900 դրամ։
Հենց դեկտեմբերյան պարգևավճարների այս չափն էլ, ամենայն հավանականությամբ, գրավել է նաև հաշվեքննողների ուշադրությունը։ Իսկ արդեն մանրակրկիտ հաշվարկը պարզել է, որ վարչապետը որոշել է որոշ աշխատակիցների պարգևատրել իրենց աշխատավարձը գերազանցող գումարներով։
«Աշխատավարձի ֆոնդի տնտեսված միջոցներից հատկացված պարգևատրման ժամանակ ՀՀ վարչապետի` 2020 թվականի դեկտեմբերի 25–ի թիվ 1428-Ա որոշմամբ բարեխիղճ աշխատանքի համար խրախուսված որոշ աշխատակիցների պարգևատրման գումարը գերազանցել է մեկ ամսվա պաշտոնային դրույքաչափը»,–ասված է հաշվեքննության մեջ:
Հաշվեքննության հեղինակները միաժամանակ արձանագրում են, որ վարչապետի այս որոշումը հակասում է «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքին։
Հաշվեքննությունը փաստում է, որ այդ օրենքի 22–րդ հոդվածի 10-րդ մասի համաձայն՝ «պետական ծառայողը հատուկ առաջադրանքների և/կամ որակյալ աշխատանքի կատարման համար պարգևատրվում է իր մինչև մեկ ամսվա պաշտոնային դրույքաչափով»:
Վարչապետի աշխատակազմում, սակայն, ՀՊ–ի այս դիտարկման հետ չեն համաձայնում` բացատրելով, որ վարչապետի հիշյալ որոշման մեջ հղում է արվել օրենքի ոչ թե 22–րդ հոդվածի 10-րդ մասին, ինչպես նշել է ՀՊ–ն, այլ 6-րդ հոդվածի 6-րդ մասին, այսինքն` աշխատավարձը գերազանցող պարգևավճարը տրվել է ոչ թե «հատուկ առաջադրանքների և (կամ) որակյալ աշխատանքի» համար, այլ «բարեխիղճ աշխատանքի», հետևաբար, այդ պարգևատրման չափը սահմանափակված չէ։
Պարգևավճարների չափերից բացի, հաշվեքննության արդյունքում նաև պարզվել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի 2019 թվականի դեկտեմբերի 1-ի հրամանով հաստատված 700 հաստիքից 143-170–ը 2020թ–ի ընթացքում համալրված չեն եղել։
Արդյունքում` 700 աշխատակցի համար նախատեսված աշխատավարձի ֆոնդից վճարումներն իրականացվել են 530-557 աշխատակցի։

В аппарате премьера были выданы премии, превышающие заработную плату: самые крупные премиальные выплатили после войны
В течение 2020 года аппарату премьер-министра Армении выплачено премий в размере 363 178 700 драмов (чуть менее 700 тыс. долларов). Об этом сообщает «Sputnik Армения».
Более того, некоторым сотрудникам были выданы премии, превышающие их заработную плату.
Такое открытие сделала Аудиторская палата РА в результате проверки исполнения государственного бюджета аппарата премьер-министра с 1 января по 31 декабря 2020 года.
Так, в 2020 году аппарату премьер-министра по статье «Заработная плата и премии» было выплачено 2 566 055 800 драмов (без малого 5 млн долларов), из которых около половины - 1 234 181 400 драмов в виде заработной платы, 363 178 700 драмов в виде премии, остальное – подоходный налог, отпускные, различные льготы, социальные выплаты и т.д.
Интересно, что самые крупные премиальные были выданы в декабре, когда 500 работникам было выплачено 235 441 900 драмов (около 453 тыс долларов). Для сравнения отметим, что в сентябре 504 работникам было выплачено 56 735 900 драмов.
Такая сумма декабрьских премий, по всей видимости, и привлекла внимание аудиторов. А уже подробный подсчет показал, что премьер-министр решил вознаградить некоторых сотрудников суммами, превышающими их зарплату.
«При выплате вознаграждения из сэкономленных средств фонда заработной платы решением премьер-министра РА № 1428-А от 25 декабря 2020 года премия некоторых сотрудников, поощренных за добросовестный труд, превысила официальный месячный оклад», – говорится в заключении аудита.
В то же время авторы аудита констатируют, что это решение премьер-министра противоречит Закону РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности». В отчете говорится, что в соответствии с частью 10 статьи 22 этого закона «за выполнение особых поручений и (или) качественное выполнение работы государственный служащий премируется в размере месячной ставки должностного оклада».
Однако в аппарате премьера с этим замечанием Аудиторской палаты не согласны, объясняя это тем, что в упомянутом решении премьера отсылка была не к ч. 10 ст. 22 закона, как отмечает Палата, а к части 6 статьи 6. То есть премия была выдана не «за особые поручения и (или) качественное выполнение работы», а за «добросовестный труд», а следовательно, размер премии тут не ограничен.
Помимо размера премий, в результате проверки выяснилось, что от 143 до 170 из 700 ставок, утвержденных приказом руководителя аппарата премьер-министра РА от 1 декабря 2019 года, не были укомплектованы в течение 2020 года.
В результате премии из фонда оплаты труда, предусмотренного на 700 сотрудников, были выданы 530-557 сотрудникам.