ԵԴ/0253/01/19 գործով դատական նիստը կրկին հետաձգվեց (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (Շենգավիթի նստավայր)՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր հետաձգեց ԵԴ/0253/01/19 գործով քննությունը մինչև մայիսի 25-ը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը միջնորդեց հետաձգել սույն գործով քննությունը և նշանակել այն հունիսի 20-ից հետո։ Պաշտպանը հիշեցրեց, հունիսի 20-ին երկրում տեղի են ունենալու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնց մասնակցում է նաև Ռոբերտ Քոչարյանը՝ գլխավորելով «Հայաստան» դաշինքը։
Վարդևանյանը շեշտեց, որ Ռ․ Քոչարյանը, ինչպես և ընտրությանը մասնակցելու հայտ ներկայացրած յուրաքանչյուր անձ, ունի քարոզարշավ իրականացնելու սահմանադրական իրավունք։
Նախընտրական շրջանում նշանակված նիստերը կարող են խոչընդոտել նրա հանդիպումներին և քարոզարշավն իրականացնելուն։ Խոսքը գնում է ընդամենը երեք դատական նիստի մասին։ Մինչդեռ, ինչպես հիշեցրեց Վարդևանյանը, նախորդ տարի գարնանը տարբեր պատճառներով չի կայացել 10 դատական նիստ։
Սակայն դատարանի համար այս հիմնավորումները բավարար չեղան և միջնորդությունը մերժվեց։
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն իր հերթին միջնորդեց հետաձգել նիստը՝ հաշվի առնելով իր պաշտպանյալի առողջական վիճակը։ Ալեքսանյանը տեղեկացրեց, որ Արմեն Գևորգյանը գտնվում է ամբուլատոր վերահսկողության տակ, և խնդրեց նոր նիստ նշանակել մայիսի 25-ից ոչ շուտ։
Իր հերթին դատավոր Դանիբեկյանը տեղեկացրեց, որ մյուս շաբաթ ինքը մասնակցելու է Արդարադատության ակադեմիայի դասընթացներին և չի կարող ներկայանալ։ Արդյունքում հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց մայիսի 25-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Заседание суда по делу Роберта Кочаряна и Армена Геворгяна отложено (видео)
Заседание суда по делу 2-го президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворгяна отложено.
Ходатайство представил адвокат Геворгяна Эрик Алексанян. Он просил перенести заседание ввиду отсутствия подзащитного по состоянию здоровья. Адвокат сообщил, что отправил ходатайство и прокуратуре. Алексанян попросил назначить следующее заседание не ранее 25 мая, в связи с тем, что Геворгян находится на амбулаторном лечении. Адвокат также представил соответствующие медицинские справки.
Адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян сообщил, что подзащитный намерен участвовать во внеочередных парламентских выборах, а законодательство предполагает равные права участников. В этой связи адвокат просил перенести заседание на еще более поздний срок – хотя бы 19 июня, чтобы процесс не мешал участию в предвыборной кампании.
Прокурор Петрос Петросян не имел возражений против ходатайства Эрика Алексаняна, зато имел массу возражений против ходатайства Арама Вардеваняна. По мнению прокурора, оно необоснованно.
Вардеванян напомнил, что был случай, когда суд пропустил 10 заседаний, и прокуратуру это не беспокоило. «Я прошу перенести три заседания», – напомнил адвокат.
Судья Анна Данибекян сообщила, что на следующей неделе будет участвовать в курсах переподготовки судей, потому заседание переносится. Одновременно она заявила, что Арам Вардеванян не представил обоснованные доказательства ходатайства.