Քննչական կոմիտեն քննություն է սկսել Աննա Հակոբյանի՝ հրամանատարական կենտում գտնվելու դեպքի առթիվ
Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հրամանատարական կետում հայտնվելու հանգամանքները պարզելու համար քննություն է տարվում։ Այս մասին հայտնում է քննչական կոմիտեն «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան` մերժելով տեղեկատվության տրամադրումը եւ պատճառաբանելով նախաքննության գաղտնիությունը։
Աղբյուրն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Աննա Հակոբյանը պատերազմի օրերին գտնվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարական կետում եւ այնտեղից հետեւել ռազմական գործողություններին, երբեմն նաեւ միջամտել։ Ա.Հակոբյանի՝ հրամանատարական կետում գտնվելը պաշտոնապես հաստատել է նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ասելով, թե իր ընտանիքի անդամը բարոյահոգեբանական աջակցություն էր ցուցաբերում հրամանատարությանը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտե՝ պարզելու, թե Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործով քննության առարկա դարձվել է, թե Նիկոլ Փաշինյանի կինը ինչ հիմունքներով է պատերազմի ժամանակ գտնվել հրամանատարական կետում, ունեցել է արդյոք գաղտնի տեղեկատվության տիրապետելու իրավունք, ինչ աստիճանի գաղտնի տեղեկատվության իրավունք է ունեցել, ինչպես է այդ իրավունքը նրան տրվել՝ ում կողմից եւ երբ։
«Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՔԿ-ից հայտնել են, թե տվյալ հարցերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել՝ հաշվի առնելով նախաքննության գաղտնիությունը։ Աղբյուրը հայտնում է՝ չեն հերքել, որ քննության առարկա են դարձրել, պարզապես հանրությանը նպատակահարմար չեն գտնում տեղեկատվություն տրամադրել:

СК Армении начал расследование в связи с пребыванием Анны Акопян в командном пункте в дни войны
Ведется расследование с целью выяснения факта пребывания жены Никола Пашиняна Анны Акопян в командном пункте в дни войны. Об этом сообщили в ответ на письменный запрос «ПастИнфо» в СК Армении.
«Как мы ранее сообщали, в дни войны Анна Акопян находилась в командном пункте АО Арцаха, откуда она следила за военными действиями, порой вмешиваясь в процесс. Ее пребывание там официально подтвердил и сам Пашинян, заявив, что член его семьи оказывала морально-психологическую поддержку командованию», – пишет издание.
«ПастИнфо» направил письменный запрос в СК РА для выяснения того, стало ли в рамках уголовного дела, рассматриваемого в производстве Следственного комитета, предметом расследования то, на каком основании Анна Акопян находилась в командном пункте в дни войны, имела ли она право владеть секретной информацией, в какой степени, как ей было дано это самое право – кем и когда?
«В ответ на наш запрос из СК сообщили, что не могут предоставить ответы на поднятые вопросы, сославшись на тайну предварительного следствия. Не стали отрицать, что это стало предметом расследования, просто не находят целесообразным предоставление информации обществу», – пишет «ПастИнфо».