Էրդողանի, Փաշինյանի, Ալիևի ու արևմտյան դեսպանների պայմանավորվածությունը
Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակը կրկին լարվեց օրեր առաջ, երբ Սյունիքը մերժեց Նիկոլին: Իրենց տները կորցրած, թշնամու նշանառության տակ հայտնված սյունեցիները իրենց կայուն խաղաղությունը վտանգավոր անորոշության հետ փոխած հիմնական մեղավորին դիմավորեցին սուլոցներով և հայհոյանքներով: Դրան հետևեց նախ Փաշինյանի անօրինական հրահանգը իրավապահներին, ապա սյունեցիներին մասսայաբար սկսեցին բերման ենթարկել և ձերբակալել:
Համացանցում տարածվեցին տեսանյութեր, թե ինչպես են հաշվեհարդար տեսնում սյունեցիների հետ, խոշտանգում մարդկանց, ծեծում ու նվաստացնում, թոքաբորբով հիվանդ շուռնուխցուն հանում անկողնուց և քարշ տալիս ոստիկանական բաժին, ի դեպ, միայն փաստաբանի միջամտությունից հետո հնարավոր եղավ փրկել վերջինիս կյանքը:
Այս դեպքերին հաջորդեց նաև ոստիակնների և ի պաշտպանություն սյունեցիների ելած ակցիայի մասնակիցների բախումը դատախազության մոտ: Իրավապահ մարմինները նորից բիրտ ուժ կիրառեցին, ծեծելով բերման ենթարկեցին քաղաքացիների, տուժեց նաև ոստիակններից մեկը: Օրենսդիր մարմնից էլ դեռ մի բան էլ ոգևորում էին իրավապահներին՝ «բա տեղն է դրանց, ավելի խիստ պատժեք, նույն հայհոյանքներն էլ նրանց ուղղեք»: Զավեշտ է այդ ամենը լսել նրանցից, որոնք իբրև թե ամբողջ կյանք փողոցային պայքար են մղել, իշխանության դեմ, ու մատի փաթաթան էին սարքում նման ցանկացած դրսևորում։
Երկու օր զանգվածաբար խախտվում են մարդկանց իրավունքները, ոստիկանները ոչ համաչափ ուժ են կիրառում, դիմակավորված և ավելի շատ քրեական ենթամշակույթ հիշեցնող անձինք են հայտնվում այդ գործողություններում, որոնց ԱԱԾ-ական լինելը կասկածի տակ են դնում իրավաբանները, իսկ նախկինում «ակտիվիստապաշտպան» գործիչներն ու միջազգային կազմակերպություններն լուռ են։ Լուռ էին նաև դեսպանատները, դեսպաններն անձամբ:
Հիշում եք, չէ՞ նախկինում, երբ օրինակ կտրված ծառերի, տրանսպորտի թանկացման, հոսանքի գնի բարձրացման, կանաչ Երևան ունենալու, պուրակների, արձանների, հին շենքերի հին քարերի և այլ տարբեր նմանատիպ թեմաներով քաղաքացիները պայքարում էին, որոնց շարքերում ի դեպ, շատ էին հենց այս իշխանության ներկայացուցիչները, ԱՄՆ և ԵՄ դեսպանները խոշորացույցն առած հետևում էին, որ մի թեթև միջադեպի արձագանքեին ու դատապարտեին բռնությունը:
Որպես կանոն, իրենց հումանիստ կոչերում վերամբարձ բառեր էին շարում՝ մարդը բարձրագույն արժեք է, ժողովրդավարություն, խոսքի ազատություն, իրավունքներ և այլն, և այլն: Իսկ հիմա ասելիք չունեն: Առավոտից երեկո մարդու և մարդակենտրոն լինելու մասին խոսող արևմուտքը ինչպե՞ս է հանդուրժում այս ամենը, մարդուն են խոշտանոգում, վիրավորում իրավունքները, նվաստացնում, տնից և արմատներից փորձում զրկել, սրանք լուռ են:
Շուռնուխ գյուղում նույնասեռական անձանց հետ միջադեպին արձագանքող դեսպանատունը, որ կոչ էր անում բռնությունից զերծ մնալ, նույն Շուռնուխ գյուղում սեփական տունը կորցրած և այրած մարդուն խոշտանգելու վերաբերյալ, ասելիք չունի: Այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ սեռական կողմնորոշում հարգելն ավելի կարևոր է, քան տնից զրկված մարդու բողոքը, կամ հին Երևանի ընկնող քարի դեմ պայքարն ավելի կարևոր է, քան քարը քարին շարած և ուրիշին հանձնած մարդու ձայնը, «քաղաքակիրթ» արևմուտքն այդ ի՞նչ օրինաչափություններով է որոշում առաջնահերթությունները:
Ի դեպ, վերջին օրերի գրեթե բոլոր ձերբակալությունները դատարանը ճանաչեց ոչ իրավաչափ և նույնիսկ դրանից հետո երբ դիմում ես օրինակ ԵՄ դեսպանատուն, ասում են տեղյակ չենք, գրավոր հարցումով դիմեք, կպատասխանենք:
Իսկ ԱՄՆ դեսպանը նույնպես տեղյակ չէ՞, չէ՞ որ օրեր առաջ անձամբ էր գնացել Սյունիք, անհայտ օրակարգով, նա ի՞նչ է, չի՞ տեսել ինչ է կատարվում այնտեղ, գրավոր հարցմա՞ն է սպասում:
Այս և մի շարք այլ կառույցների երկակի ստանդարտներին մենք վերջին երեք տարիներին և հատկապես պատերազմի օրերին բազմաթիվ անգամ ենք ականտես եղել, երբ դիվանագիտական, անդեմ, ոչինչ չասող կոչերով ժամանակ առ ժամանակ հիշեցնում էին իրենց մասին: Բայց հիմա, պատերազմի ավարտից և Սյունիքի շուրջ ծավալվող գործընթացներից հետո նման լռությունը, խիստ վտանգավոր է դառնում: Այն, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Սյունիքի հետ կապված մեծ պլաններ ունեն, դա փաստ է, բայց հարց է առաջանում, թե ի՞նչ դերակատարում է ստանձնել այդ պլաններում արևմուտքը, ի՞նչ է խոստացել դաշնակից Էրդողանին, երբ հանկարծ այսքան հադուրժող է դարձել ակնհայտ անօրինականաությանը, բռնությանն ու ծեծին:
Երևի դեռ մի բան էլ պետք է գոհ լինենք, որ աներձագի միտքը չեն ողջունել և ասել, որ դրանց տեղն է, ավելի խիստ պետք է պատժեին, չէ՞ որ սյունեցին իր դիմադրությամբ կարող է խափանել այդ պլանները: Իսկ միգուցե ժամանակն է, որ այդ բոլոր հարցերի պատասխանները տան, ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորին, ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին, ու մեզ բոլորիս բացատրեն թե այդ ինչ պայմանավորվածություն է իրականացվում, իրենց և Էրդողանի, Ալիևի ու Փաշինյանի մասնակցությամբ։

Договоренности Эрдогана, Пашиняна, Алиева и западных послов
Внутриполитическая ситуация в Армении вновь обострилась несколько дней назад, когда Сюник отверг Никола. Потерявшие дома и оказавшиеся под прицелом врага жители Сюника встретили свистом и проклятиями главного виновника, променявшего их стабильный мир на опасную неопределенность. За этим последовал незаконный приказ Пашиняна сотрудникам правоохранительных органов, за которым последовали массовые приводы и задержания жителей Сюника.
В Интернете стали распространяться видеоматериалы о том, как расправляются с сюникцами, как пытают людей, избивают и унижают их, как прямо из постели подвергают приводу в полицию больного воспалением легких шурнухца, спасти жизнь которого, кстати, удалось только вследствие вмешательства адвоката.
За этими случаями последовало столкновение полиции и участников акции в защиту сюникцев у здания прокуратуры. Правоохранительные органы вновь применили силу: избивая, повергали приводу граждан, пострадал также один из полицейских. А из законодательного органа звучали воодушевляющие полицию заявления о том, что «так им и надо, наказывайте строже, используйте те же ругательства в их адрес». Казалось абсурдным слышать все это от тех, кто всю жизнь вел уличную борьбу против властей и использовал каждый подобный случай против них.
В течение двух дней в массовом порядке попирались права граждан, полицейские применяли несоразмерную силу, к этим действиям подключались лица в масках, больше напоминающие приверженцев криминальной субкультуры. Их работу на СНБ ставили под сомнение юристы, а международные структуры и «защитники активистов» молчали. Молчали и посольства, и послы.
Вы же помните, что раньше, когда граждане (многие из которых, кстати, представители сегодняшней власти) боролись против вырубки деревьев, подорожания транспорта, за право иметь зеленый Ереван, за парки, за памятники и прочее, посольства США и стран ЕС под микроскопом следили за ходом акций, чтобы в случае даже самого незначительного инцидента отреагировать и осудить насилие.
Как правило, в своих гуманных призывах они использовали высокопарные слова и выражения, такие как: человек – это высшая ценность, демократия, свобода слова, права человека и прочее, и прочее. Сейчас же им нечего сказать. Как Запад, который дни напролет говорит о правах человека и о ценности человека, терпит все это? Людей пытают, оскорбляют, попирают их права, пытаются лишить дома и корней, а эти все молчат.
Посольству, оперативно отреагировавшему на инцидент в селе Шурнух с участием гомосексуалистов и призывавшему воздерживаться от применения насилия, нечего сказать в связи с применением пыток к человеку, потерявшему дом в том же селе Шурнух. Как это так получается, что уважение к сексуальной ориентации более важно, чем голос человека, построившего дом и сдавшего его другому? На основании каких закономерностей «цивилизованный» Запад определяет свои приоритеты?
Кстати, практически все задержания последних дней суд счел неправомерными, и даже после этого, когда обращаешься с вопросом в посольство ЕС, они говорят, что не проинформированы и просят обратиться в письменной форме.
А посол США также не в курсе? Ведь несколько дней назад она была в Сюнике с неизвестной повесткой дня. И что? Она не видела, что там происходило, зачем она ждет письменных вопросов?
В последние три года и в особенности в дни войны мы неоднократно становились свидетелями применения двойных стандартов этими и другими структурами. Да, мы были этому свидетелями, когда они давали знать о своем существовании безликими и ничего не говорящими призывами во время войны. Однако сейчас, после завершения войны и в свете протекающих вокруг Сюника процессов, подобное молчание становится опасным. То, что у Азербайджана и Турции большие планы на Сюник, это факт, но возникает вопрос: какую роль в этом плане сыграет Запад, что он пообещал своему союзнику Эрдогану, проявляя подобную снисходительность к очевидному беззаконию, насилию и избиениям?
Мы, наверное, еще должны быть довольны тем, что они не приветствовали мысли шурина и не сказали, что так им и надо, нужно было наказывать строже. Ведь сюникцы могут разрушить их планы. Может настал момент, чтобы посол США Линн Трейси, посол ЕС Андреа Викторин и генсек СЕ Мария Пейчинович-Бурич ответили на вопросы и объяснили всем нам, что за договоренность реализуется с их участием, и с участием Эрдогана, Пашиняна и Алиева.