Փաշինյանի հրաժարականի ժամանակացույցը․ «Հրապարակ»
«Հունիսի 20-ին ընտրություններ անցկացնելու դեպքում Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 20-30-ի միջակայքում պետք է հրաժարական տա, հետո՝ 7 օրվա ընթացքում, պետք է վարչապետ չընտրվի: Եթե երկրորդ անգամ թեկնածու չառաջադրվի, և նոր վարչապետ չընտրվի, ևս 7 օր անց օրենքի ուժով Ազգային ժողովն արձակվում է: Դրանից հետո ոչ ուշ, քան 30 օր, և ոչ շուտ, քան 45 օր հետո նշանակվում են ԱԺ արտահերթ ընտրություններ։
Մեր աղբյուրի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը սահմանված ժամկետում, ամենայն հավանականությամբ՝ ապրիլի 26-ին, հրաժարական կտա։ Եթե, այնուամենայնիվ, որոշում կայացնի, որ ընտրությունների չենք գնում, «Իմ քայլը» նրան նորից կընտրի վարչապետի պաշտոնում, ու այդպիսով մեկ տարի ժամկետով կփակեն Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու ծրագիրը։ Եվ 1 տարվա ընթացքում հրաժարական կտա միայն այն ժամանակ, երբ ինքը ցանկանա։
ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը վստահություն հայտնեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի խախտի իր և Գագիկ Ծառուկյանի հետ կայացրած պայմանավորվածությունը։ «Չենք քննարկել, եթե խախտվի պայմանավորվածությունը, ապա ինչ ենք անելու․․․ որովհետև հիմք չունենք, եկեք ձուկը ջրում բազառ չանենք»,-ասաց նա՝ նշելով, որ, ըստ պայմանավորվածության, ապրիլի վերջին տասնօրյակում է հրաժարական տալու»,-գրում է թերթը։

Расписание отставки Никола Пашиняна – «Грапарак»
В случае проведения выборов, Никол Пашинян должен подать в отставку в период с 20 по 30 апреля, затем, премьер-министр не должен быть избран в течение 7 дней. Если во второй раз не будет выдвинут кандидат и новый премьер снова не будет избран, Национальное собрание через 7 дней будет распущено силой закона. Внеочередные выборы назначаются не позднее 30 дней и не раньше 45 дней, пишет газета «Грапарак».
По словам источника издания, Никол Пашинян в установленный срок, по всей видимости, 26 апреля подаст в отставку. Если, тем не менее, будет принято решение, что выборы не состоятся, то фракция «Мой шаг» снова изберет его премьер-министром и таким образом процесс вотума недоверия Николу Пашиняну будет отложен на год.
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян выразил уверенность, что Никол Пашинян не нарушит достигнутую с ним и Гагиком Царукяном договоренность.
«Мы не обсуждали, что будем делать, если договоренность будет нарушена… поскольку у нас нет оснований, давайте не забегать вперед», – сказал он, отметив, что, согласно договоренности, в последней декаде апреля Пашинян подаст в отставку.