Քաղաքական պայքարի ոչ հակառակ կողմը
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, եթե դրանք կայանան Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետությամբ ու մասնակցությամբ, աննախադեպ են լինելու մեր նորանկախ պատմության մեջ։
Դրանց բացահայտորեն և ուղղակիորեն մասնակցելու են տարբեր երկրների գործակալական ու լրտեսական ցանցերը։
Մասնակցելու և ընտրությունների վրա ազդելու են Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ պաշտպանելով կոնկրետ շրջանակների՝ սկսած ուսապարկային կուսակցությունից մինչև «արևմտամետներ»։
Թուրքամետ ագրեսիվ քարոզն, ի դեպ, վաղուց մեկնարկել է։ Սկիզբը դրեց գանգրահեր խեղկատակը։ Հետո դրան միացան գերագույն գլխավոր խեղկատակը և նրա ուսապարկերը։
Եթե արտահերթը լինի Նիկոլի վարչապետությամբ ու մասնակցությամբ, ապա հայ–թուրքական պատերազմական գործողությունները տեղափոխվելու են ընտրատեղամասեր։ Սպասվում են լուրջ լարվածություններ։
Քաղաքական, տնտեսական, անվտանգային, սոցիալական, հումանիտար, բարոյահոգեբանական, իդենտիֆիկացիոն, միջանձնային ճգնաժամերը կհաղթահարվեն միայն Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման (ցանկալի է մինչև ընտրությունները) ու հայաստանակենտրոն ուժերի հաղթանակի դեպքում։ Հակառակ դեպքում ճգնաժամերը խորանալու են, և մեր երկիրն ընտրություններից հետո հայտնվելու է ավելի թուլացած, ավելի պառակտված, ավելի անհեռանկար վիճակում։

Лицевая сторона политической борьбы
Внеочередные парламентские выборы, если они состоятся при премьерстве и участии Никола Пашиняна, будут беспрецедентными в новейшей истории Армении.
В них открыто и напрямую будут участвовать агентурные и шпионские сети различных стран.
Участвовать в выборах и влиять на них будут Турция и Азербайджан, поддерживающие конкретные круги – от партии рюкзаков до «прозападников».
Кстати, агрессивная протурецкая пропаганда уже давно началась. Начало ей положил кучерявый клоун. Затем к нему присоединились верховный главный клоун и его рюкзаки.
Если внеочередные выборы пройдут при премьерстве и участии Никола, то армяно-турецкая война переместится на избирательные участки. Ожидается серьезная напряженность.
Кризис безопасности, политический, экономический, социальный, гуманитарный, морально-психологический, идентификационный, межличностный кризисы можно будет преодолеть лишь при отстранении Никола Пашиняна (желательно – до выборов) и победе государственно-ориентированных сил. В противном случае эти кризисы будут усугубляться, и наша страна окажется после выборов в еще более ослабевшем, расколотом и бесперспективном состоянии.