Ալիևն ու Փաշինյանն՝ ընդդեմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և հանուն Թուրքիայի
Արցախի խնդրի հարցով միջնորդական առաքելությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի վրա է։
Իրենց միջնորդական առաքելության մեջ այդ երկրները գործում են համագործակցված։ Անգամ ԱՄՆ-Ռուսաստան սուր հակասությունների ֆոնին ձևաչափը պահպանել է իր կոնսենսուսային ոգին։
Միջնորդական այդ ձևաչափի դեմ տարիներ շարունակ հանդես է եկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նա դժգոհում էր, որ իրեն ստիպում են ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Դժգոհում էր, որ իր ուզածով չեն տանում բանակցությունները։
Ալիևը հիմա էլ է դժգոհում։ Ավելի ճիշտ՝ համարում է, որ միջնորդների կարիք այլևս չկա, քանզի Արցախի հարցը լուծվել է։ Ալիևին հոգեհարազատ է Թուրքիայի ներգրավումը կովկասյան տարածաշրջան։
Ուշագրավն այն է, որ ալիևյան գծի մեջ է հայտնվել նաև պաշտոնական Երևանը։ Նիկոլ Փաշինյանը գյուղից գյուղ ընկած քարոզ է տանում ու Հայոց ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ հավասարության նշան դնում ցեղասպան Թուրքիայի ու զոհերի միջև («Ինչքան մենք իրենց համարում ենք թշնամի, այնքան իրենք են մեզ համարում թշնամի․․․»)։
Նիկոլի պրոադրբեջանական ու պրոթուրքական քարոզին երեկ միացավ նաև ՀՀ արտգործնախարարը։ Նա մեղադրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին այն բանի համար, որ չկանխեցին պատերազմը։
«Պատերազմը ցույց տվեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահները ձախողել են իրենց գործունեությունը»,-հայտարարել է նախարար Արա Այվազյանը՝ Զոհրաբ Մնացականյանի է՛լ ավելի գորշ տեսակը։
Նկատենք, որ սա սադրիչ հայտարարություն է և ուղղված է ՀՀ շահերի դեմ։ Սա նաև Նիկոլ Փաշինյանի ձախողումները թաքցնելու նպատակ հետապնդող հայտարարություն է։
Իրականությունն այն է, որ պատերազմի պատճառը Նիկոլ Փաշինյանի վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականությունն էր։ Նիկոլի «սեփական կետից» բանակցությունները վարելը, իրարամերժ հայտարարություններ անելը, բանակցային գործընթացը տապալելը, «վերելակային» դիվանագիտություն իրականացնելը, Ալիևին սադրելը, հայ-ռուսական հարաբերությունները փչացնելը, Արցախյան պատերազմի հաղթանակներն ու այդ հաղթանակը կերտողներին վարկաբեկելը, բանակը ներսից քանդելը և Ադրբեջանի համար «կազուս բելի» առաջացնելը բերեցին պատերազմի։
Պարտության ու կապիտուլյացիայի համար նույնպես Նիկոլն է թիվ մեկ պատասխանատուն և մեղավորը։ Տվյալ դեպքում գործ ունենք դավաճանության ու հիմարության խառնուրդի հետ։
Ի դեպ, Մինսկի խմբից բողոքում էր նաև Թուրքիան ու առաջարկում փոխել ձևաչափը՝ 3+3 բանաձևով՝ Թուրքիա, Իրան, Ռուսաստան + Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան։ ՀՀ արտգործնախարարի հայտարարությունն, ըստ էության, այն մասին էր, որ Հայաստանը կողմ է թուրքական առաջարկին։ Ահա այսպիսի բաներ։ Բայց դե կարևորը խառը կանաչին շուտով կէժանանա, քանզի Սյունիքը հանձնելուց հետո թուրքերը դա խոստացել են․․․

Алиев и Пашинян против Минской группы ОБСЕ и в интересах Турции
Посредническая миссия по урегулированию вопроса Арцаха лежит на странах-сопредседателях Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции.
В своей посреднической миссии эти страны действуют в сотрудничестве друг с другом. Данный формат сохранил свой консенсусный дух даже на фоне острых противоречий между США и Россией.
Против этого посреднического формата на протяжении лет выступал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Он жаловался на то, что его заставляют признать независимость Арцаха. Сетовал на то, что переговоры не идут в нужном ему русле.
Недоволен Алиев и сейчас. Вернее, он считает, что необходимости в посредниках больше нет, так как вопрос Арцаха решен. Алиеву по душе вовлечение Турции в кавказский регион.
Примечательно то, что алиевской линии придерживается также официальный Ереван. Никол Пашинян разъезжает по селам и ведет агитацию, ставя в преддверии годовщины Геноцида армян знак равенства между геноцидальной Турцией и ее жертвами («Насколько мы считаем их врагами, настолько и они нас так же…»).
К проазербайджанской и протурецкой пропаганде Никола накануне присоединился также глава МИД Армении. Он обвинил Минскую группу ОБСЕ в том, что она не сумела предотвратить войну.
«Война в Нагорном Карабахе показала провал сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – заявил министр Ара Айвазян, являющийся еще более серой личностью, чем его предшественник Зограб Мнацаканян.
Заметим, что это – провокационное заявление, направленное против интересов РА. Это является также преследующим цель сокрытия провалов Никола Пашиняна заявлением.
Действительность в том, что причиной войны является проводившаяся Николом Пашиняном внутренняя и внешняя политика. К войне привели ведение Николом переговоров с «собственной точки», озвучивание противоречивых заявлений, провал переговорного процесса, ведение «лифтовой» дипломатии, провоцирование Алиева, подрыв армяно-российских отношений, дискредитация победы в Арцахской войне и ее творцов, развал армии изнутри и создание «казуса белли» для Азербайджана.
Главным ответственным и виновным за поражение и капитуляцию опять же является Никол. В данном случае мы имеем дело с сочетанием предательства и идиотизма.
Кстати, Минской группой была недовольна также Турция, предлагавшая заменить дейстующий формат формулой «3+3» – Турция, Иран, Россия + Азербайджан, Армения, Грузия. Заявление министра иностранных дел РА, по сути, было о том, что Армения поддерживает турецкое предложение.
Вот такие вот пироги. Куда важнее, что скоро зелень подешевеет, ведь турок обещал это после сдачи Сюника…