Դիմում եմ Ձեզ՝ խնդրելով գտնել հնարավորություն վերանայելու Ձեր որոշումը. Վազգեն Մանուկյանը՝ Լևոն Արոնյանին
Վազգեն Մանուկյանը դիմել է հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանին
«Սիրելի՛ Լևոն,
Ցավով կարդացի Ձեր վերջին հայտարարությունը՝ Հայաստանից հեռանալու և մարզական կարիերան ԱՄՆ-ում շարունակելու որոշման հետ կապված:
Հայաստանը միշտ հպարտացել է Ձեզանով, Դուք եղել եք բոլորիս պարծանքն ու ոգեշնչման աղբյուրը հազարավոր պատանիների ու երիտասարդների համար: Ձեր շնորհիվ հայկական շախմատը նորանոր բարձունքներ է նվաճել ու մեր երկրին պարգևել բազում հաղթանակներ:
Դուք իրավացի եք, այս իշխանությանն իսկապես հաջողվեց պառակտել նաև շախմատային համերաշխ ընտանիքը և ոլորտը վերածել քաոսի, ինչպես քաոսի վերածեց բոլոր ոլորտներն ու ողջ երկիրը:
Բայց հավատացեք, մեր ժողովուրդն այլևս թույլ չի տալու, որ մեր երկրի, մեր տաղանդավոր զավակների կերտած հաղթանակները ոչնչացվեն:
Այս իշխանությունը շուտով հեռանալու է, և մենք միասնական ջանքերով ոլորտ առ ոլորտ վերացնելու ենք քաոսը, վերականգնելու ենք արժանապատվությունն ու հաղթանակները, Հայաստանում շախմատը կրկին լինելու է պետական ամենաբարձր հոգածության ներքո, քանի որ այն մեր այցեքարտերից մեկն է աշխարհում:
Դիմում եմ Ձեզ՝ խնդրելով գտնել հնարավորություն վերանայելու Ձեր որոշումը: Պատրաստ եմ նաև հանդիպել Ձեզ և շախմատային աշխարհի մյուս հեղինակավոր ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ոչ միայն շախմատային ոլորտի, այլ մեր երկրի ապագայի զարգացման գործում ձեր անգնահատելի մասնակցությունը»:

Вазген Манукян обратился к Левону Ароняну, попросив найти возможность пересмотреть решение покинуть Армению
Единый кандидат в премьер-министры от Движения за спасение Родины Вазген Манукян обратился к лидеру армянских шахмат Левону Ароняну:
«Дорогой Левон,
с болью прочитал Ваше последнее заявление о решении уехать из Армении и продолжить спортивную карьеру в США.
Армения всегда гордилась Вами, Вы были нашей гордостью и источником вдохновения для тысяч юношей и молодых людей. Благодаря вам армянские шахматы покорили новые высоты и подарили нашей стране многочисленные победы.
Вы правы, нынешним властям реально удалось внести раскол и в ряды дружной шахматной семьи, создать хаос в этой сфере, как и в других и во всей стране.
Но поверьте, наш народ не позволит более свести на нет победы нашей страны, одержанные талантливыми сынами армянского народа.
Эта власть скоро уйдет, и мы совместными усилиями избавимся от хаоса в каждой сфере, восстановим достоинство и победы, а государство вновь на самом высоком уровне будет поддерживать шахматы, поскольку это одна из наших визитных карточек в мире.
Обращаюсь к Вам с просьбой найти возможность пересмотреть Ваше решение. Готов также встретиться с Вами и другими ведущими представителями шахматного мира, обсудить вопросы, касающиеся не только шахматной сферы, но и вашего неоценимого вклада в развитие будущего нашей страны».