Մեր դիրքերը հանձնելու հետևանքով թշնամու համար ստեղծվել են նպաստավոր պայմաններ վերահսկելու Հայաստան-Իրան ցամաքային բոլոր ճանապարհները
Բաքվի բռնապետի հետ, այսպես կոչված, բանավոր, իսկ ինչպես հիմա է կասկածվում, նաև գրավոր ամոթալի «ըմբռնումների» հետևանքով Սանասարի (Ղուբաթլու) և Կովսականի (Զանգելան) շրջաններում մեր դիրքերը հանձնելու հետևանքով Գորիս-Մեղրի հատվածում թշնամու համար ստեղծվել են խիստ նպաստավոր պայմաններ ցանկության դեպքում փաստացի վերահսկողություն սահմանելու Հայաստան-Իրան ցամաքային հաղորդակցության անխտիր բոլոր ուղիների վրա։
Այդ հաղորդակցությունն ապահովող ճանապարհները Գորիսից մինչև Կապան երկուսն են, որոնցից Մ2 (Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման) միջպետական նշանակության մայրուղին վտանգված է, Որոտանի և Շուռնուխի հատվածներում և Կապանի մոտակայքում, իսկ Հ46 (Տաթև-Աղվանի-Կապան) հանրապետական նշանակության հիմնականում ապահով ճանապարհը վտանգված է ծայր հարավում՝ կրկին Կապանի հատվածում, որտեղ այն միանում է Մ2-ին։
Կապանից մինչև Մեղրի գնացող ճանապարհները ևս երկուսն են, որոնցից ապահով է Մ2-ի շարունակությունը (Կապան-Քաջարան-Մեղրի-Իրանի սահման), սակայն Ճակատենի հատվածում վտանգված է Մ17 (Կապան-Ծավ) միջպետական ճանապարհը, որը կառուցվել է՝ որպես ձմռանը դժվարանցանելի Մ2 միջպետական ճանապարհի Կապան-Քաջարան-Մեղրի հատվածի այլընտրանք։
Այսինքն՝ Որոտանի, Շուռնուխի, Կապանի և Ճակատենի հատվածներում առաջացած ճանապարհային խնդիրները ոչ միայն վերաբերում են Հայաստանի ներպետական հաղորդակցության անվտանգությանը, այլ նաև մեզ համար կենսական՝ դեպի հարավ ազատ ելքին։

Вследствие сдачи наших позиций созданы благоприятные условия для контроля врагом всех без исключения сухопутных коммуникаций Армения-Иран
Вследствие так называемых устных и, как теперь подозревают, письменных позорных «договоренностей» с диктатором Баку в связи со сдачей наших позиций в Санасарском (Кубатлу) и Ковсаканском (Зангелан) районах, на участке Горис-Мегри были созданы очень благоприятные условия для того, чтобы враг при желании установил фактический контроль над всеми без исключения сухопутными коммуникациями Армения-Иран.
Есть две дороги, обеспечивающие это сообщение от Гориса до Капана, из которых межгосударственная автомагистраль М2 (Ереван-Ерасх-Горис-Мегри-граница Ирана) находится под угрозой в районе Воротан и Шурнух и в окрестностях Капана, а в целом безопасная дорога государственного значения H46 (Татев-Агвани-Капан) находится под угрозой на крайнем юге, опять же в районе Капана, где она соединяется с M2.
Есть также две дороги, ведущие из Капана в Мегри, одна из которых безопасна и является продолжением M2 (Капан-Каджаран-Мегри-граница Ирана), но в районе Чакатена под угрозой находится межгосударственная дорога M17 (Капан-Цав), которая была построена как альтернатива участку Капан-Каджаран-Мегри межгосударственной дороги М2, по которому трудно проехать зимой.
Другими словами, дорожные проблемы, возникшие на участках Воротан, Шурнух, Капан и Чакатен, относятся не только к безопасности внутренних коммуникаций Армении, но и к жизненно важному для нас выходу на юг.