Հայաստանից Լաչինով Արցախ կարող են տեղափոխվել միայն Հայաստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիները
«Ի լրումն երեկվա գրառմանը: Ֆրանսիական պատվիրակության հետ կապված պատմությունից հետո Ռուստամ Մուրադովտ՝ Արցախում ռուս խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատարը, գրել է Վաղարշակ Հարությունյանին նամակ, որում, մասնավորապես, ասել է, որ հնարավոր թյուրիմացություններից խուսափելու համար եւ նախքան նոր հրահանգներ ստանաը խաղաղապահները Արվախի տարածք թույլ կտան մուտք գործել այն երկրների քաղաքացիներին, որոնք ստորագրել են նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը: Նամակում նշված է, որ այդպիսի անցումը կիրականացվի Նիկոլի եւ Իլհամի ԲԱՆԱՎՈՐ պայմանավորվածությունների հիման վրա, որոնք ձեռք են բերվել հունվարի 11-ին: Վաղարշակ Հարությունյանը գաղտնի է պահել այդ նամակը:
Այդ նամակի էությունը կայանում է նրանում, որ Հայաստանից Լաչինով դեպի Արցախ կարող են տեղափոխվել միայն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի քաղաքացիները: Մնացած բոլորին անհրաժեշտ կլինի ստանալ Ադրբեջանի թույլտվությունն Արցախ այցելելու համար: Դե ինչ, ակնհայտ է, որ Հայաստանը հաստատել է իր կարգավիճակը՝ որպես քավության նոխազ, եւ չի մտածում այդ վիճակից դուրս գալու մասին: Այդ հարցի շուրջ Հայաստանի ԱԳՆ-ի լռություն դրա վառ ապացույցն է:
Հ.Գ. Ես անկեղծորեն մաղթում եմ հաջողություն սփյուռքի հայերին, Նիկոլին բոլոր վերջույթներով սատարողներին եւ Արցախ այցելել ցանկացողներին ադրբեջանական դեսպանատների անձնակազմի հետ շփման գործում»,-գրել է Միքայել Մինասյանը:

Из Армении в Арцах смогут попасть только граждане Армении и России
Вдогонку ко вчерашнему посту. После истории с французской делегацией Рустам Мурадов, командующий российским миротворческим контингентом в Арцахе, написал Вагаршаку Арутюняну письмо, в котором, в частности, сказал, что во избежание возможных недоразумений и до получения новых указаний, миротворцы будут пропускать на территорию Арцаха граждан тех стран, которые подписали трехстороннее заявление от 10-го ноября. В письме указано, что подобный подход реализуется на основе УСТНЫХ договоренностей Никола и Ильхама, достигнутых 11-го января. Вагаршак Арутюнян, от греха подальше, это письмо засекретил.
Суть данного письма в том, что из Армении, через Лачин, в Арцах смогут попасть только граждане Армении и России. Всем остальным будет необходимо получать разрешение на посещение Арцаха от Азербайджана. Что ж, очевидно, что Армения подтвердила статус мальчика для битья и не задумывается о выходе из этого состояния. Молчание МИДа Армении по этому вопросу, тому явное подтверждение.
P.S. Я искренне желаю армянам из диаспоры, всеми конечностями поддерживавшим Никола и желающим посетить Арцах, удачи в общении с персоналом азербайджанских посольств.