Նիկոլը դիակ է, որին դրել են սենյակի կենտրոնում ու քանզի չեն կողմնորոշվում՝ ով է հուղարկավորելու, երբ է հոգեհանգիստը, ումով են փոխարինելու, մեռելը փտում է ու գարշահոտով թունավորում ողջ տունը
Նիկոլը մեռել է։ Նիկոլը մեռել է նոյեմբերի 10-ին։ Նիկոլը սպանեց Արցախը, 5000 լուսավոր տղերքին, մեր հաղթանակը։ Դա արեց հետևողականորեն ու գիտակցված։ Վաճառեց իր հոգին կոնկրետ փողի դիմաց և մեռավ։
Նիկոլը դիակ է, որին դրել են սենյակի կենտրոնում ու քանի որ չեն կարողանում կողմնորոշվել՝ ով է հուղարկավորելու, երբ է լինելու հոգեհանգիստը, ումով են փոխարինելու («զադերժկայի» կարևոր ու անկարևոր հարցերի շարքը երկար է) մեռելը պառկած փտում է ու գարշահոտով թունավորում է ամբողջ տունը:
Բայց նա միակ մեռելը չի. կան նաև ուրիշ դիակներ, որոնց մեռելը հույս է ներշնչում: Հույս, թե կարող է վերածնվել, հառնել նորից, (չէ որ երկար ժամանակ է չեն թաղել)։ Սենյակի կենտրոնում դրված մեռելի ներկայությունը ծնում է զգուշավոր կասկած, որ եթե դեռ սենյակում պառկած է, գուցե չի մեռել, գուցե սա գարշահոտ չէ, այլ իր բնական հոտը (Աննան կհաստատի), գուցե պետք է ընդամենը նրա կոստյումը փոխե՞լ ու նորից լայվի կոճակը միացնե՞լ:
Բայց Նիկոլը մեռել է՝ վերջնական ու անվերադարձ։ Ու բոլորը, որ Նիկոլի հետ ծրագրեր են կազմում, իրենք էլ են դիակ: Դիակ էին ու դիակ են Վաղարշակ Հարությունյանն ու նրա տեղակալները՝ Սուրեն Սահակյանն ու «լամպչկա» Արմանը, քայլող դիակներ են Խաչատրյան եղբայրները՝ սորոսականներ Դավիթն ու Սասունը, հիմար դիակ է Menu.am-ի ձախողակ գործարար Վահան Քերոբյանը։ Սա հին ու նոր մեռելների շքերթ է ու նրանց վերջին հնարավորությունը՝ հավերժ մոռացությունից առաջ երկու կոպեկ փող գողանալու: Գերեզմաններից դուրս եկած, ֆարմալինի հոտով մեռելներն իրար հերթ չտալով, փորձում են իրենց գլխավոր դիակին կյանքի նշույլներ տալ։ Բայց դրանից իրականությունը չի փոխվում։ Նիկոլը մեռել է։
Իսկ ինչ անեն բոլոր նրանք, որոնք չեն մեռել ու չեն ցանկանում մեռնել։ Պատասխանը շատ հստակ է. անել այն, ինչ հայերը կարողանում են անել ամենալավը՝ դիմանալ։ Դիմանալ, որովհետև ավելիին դեռ պատրաստ չեն։ Դիմանալ, որովհետև քիչ է մնացել։ Դիմանալ, որովհետև դա նվազագույնն է, ինչ կարող են մարդիկ, որոնք որոշեցին դեռ չունենալ առաջնորդ:
Նիկոլի իշխանության գալը, որքան էլ սարսափելի է հնչում, բնական էր։ Այն աղետալի էր, սխալ, հիմարություն էր ու խայտառակություն, բայց՝ բնական։ Նիկոլի ստեղծած աղետը նույնպես կանխատեսելի էր։ Դրա մասին խոսում էին բոլորը։ Ոչինչ չի կատարվել, որը անակնկալ էր։ Հիմա անբնական է Նիկոլի մնալը, որովհետև մեռածը չի կարող մնալ ողջերի մեջ։
Հարց կտաք. ինչո՞ւ ես չեմ թաղում։ Պատճառները շատ են, ահա ամենակարևոր երեքը։
Առաջինը՝ պատմականորեն կան մարդիկ, որոնք պետք է ասեն՝ Նիկոլին իրենք են թաղելու կամ ընդունեն, որ չեն կարողանում թաղել և հուղարկավորողների հերթից դուրս գան: Այդ իմաստով ես սպասում եմ։ Ես դաստիարակված մարդ եմ և իմ տեղը գիտեմ։
Երկրորդ. դիակին այցելողների շքերթը շատ օգտակար է։ Էլ ե՞րբ կունենանք այսպիսի հնարավորություն առանց մեծ ջանքի հայտնաբերելու բոլոր մեռելներին՝ դավաճան մեռելներին, անուղղելի մեռելներին, պատմական մեռելներին։ Նայեք Նիկոլին գովացողների, հանդիպողների, պաշտոն մուրացողների, համագործակցողների ցանկը, ամեն ինչ պարզ երևում է։
Երրորդ. Ես չափազանց շատ եմ մի հոգու թաղելու համար։ Էդ գործը կարող եք անել առանց ինձ։ Հերթը որ հասնի ինձ, ես դրանց բոլորին եմ թաղելու՝ Նիկոլից մինչև վերջին հոգատար սասուն. նույն քաղաքական փոսում և վերջնական:
Հ.Գ. Թաղողը պետք է մի հոգի լինի. դա խմբակային գործ չէ: Մի հոգի պետք է որոշի, ստանձնի պատասխանատվությունն ու թաղի։

Никол – труп, которого положили в центр комнаты, и поскольку не могут определиться, кто будет хоронить, когда будет панихида, кем его заменят, мертвец гниет и зловонием отравляет весь дом
Никол умер. Никол умер 10 ноября. Никол убил Арцах, 5000 светлых парней, нашу победу. Сделал это последовательно и осознанно. Продал свою душу за конкретные деньги и умер.
Никол – труп, которого положили в центр комнаты, и поскольку не могут определиться, кто будет хоронить, когда будет панихида, кем его заменят (цикл важных и неважных вопросов «задержки» длинный), мертвец гниет и зловонием отравляет весь дом.
Но он не единственный мертвец. Есть и другие трупы, которым покойник внушает надежду. Надежду, что может возродиться, восстать (ведь его долгое время не хоронят). Присутствие мертвого в центре комнаты порождает осторожное подозрение, что раз уж он все еще в комнате, может, и не умер вовсе, может, это не зловоние вовсе, а его естественный запах (Анна подтвердит), может быть, нужно просто сменить костюм и снова включить кнопку лайва?
Но Никол умер, окончательно и безвозвратно. И все, кто составляет программы с Николом, тоже трупы. Трупами были и есть Вагаршак Арутюнян и его заместители Сурен Саакян и «лампчка» Арман, ходячие трупы – братья Хачатрян, соросовцы Давид и Сасун, глупый труп неудачливый предприниматель «Menu.am» Ваан Керобян.
Это парад старых и новых мертвецов и их последняя возможность перед вечным забвением украсть две копейки денег. Вышедшие из могил, пропитанные запахом формалина мертвецы наперебой пытаются придать главному трупу признаки жизни. Но от этого реальность не меняется. Никол мертвец.
А что делать всем тем, кто не умер и не хочет умирать? Ответ очень четкий. Делать то, что армяне могут делать лучше всего – терпеть. Терпеть, так как к большему они пока не готовы. Терпеть, потому что осталось мало. Мы должны терпеть, потому что это наименьшее, что могут сделать люди, которые пока решили не иметь лидера.
Приход Никола к власти, как бы ужасно это ни звучало, был естественным. Он был катастрофическим, неправильным, глупым и позором, но естественным.
Катастрофа, созданная Николом, тоже была предсказуемой. Об этом говорили все. Ничего не произошло такого, что было бы неожиданностью. Сейчас неестественно Николу оставаться, потому что умерший не может оставаться живым.
Вы можете задать вопрос: почему я не хороню? Причин много, вот три наиболее важные.
Во-первых, исторически есть люди, которые должны сказать, что Никола похоронят они сами или признают, что не могут похоронить и выйти из очереди могильщиков. Я воспитанный человек и знаю свое место.
Во-вторых. Парад желающих побыть с трупом очень полезен. Когда еще у нас будет такая возможность без больших усилий обнаружить всех мертвых – предателей мертвых, непоправимых мертвых, исторических мертвых? Посмотрите на список восхваляющих Никола, встречающихся с ним, попрошаек, сотрудничающих, все ясно видно.
В-третьих. Меня слишком много для того, чтобы похоронить одного человека. Вы можете сделать это без меня. Когда очередь дойдет до меня, я похороню их всех - от Никола до последнего заботливого сасуна. В той же политической яме, и окончательно.
P.S. Хоронить должен один человек. Это не групповое дело. Один человек должен решить, взять на себя ответственность и похоронить.