Մեր որոշ ղեկավարներ զգուշացնում էին, որ միջազգային հանրությունը մեզ չի հասկանա, եթե մենք Շուշին ազատագրենք
Պատերազմի օրերին կատարված ֆեյսբուքյան իմ գրառումներից ընթերցողները երևի նկատած կլինեն, որ խոսելով «հաղթելու« մասին, ես բավականին հաճախ եմ օտագործել «եթե» և «պետք է» բառերը:
Կցանկանայի հիշեցնել դրանցից ընդամենը մեկի մասին, որը գրառել էի հոկտեմբերի 22-ին, երբ արդեն հակառակորդը բավականին խորացել էր մեր պաշտպանական տարածքում: Ակնարկս հետևյալն էր. «...Կարծում եմ առավել քան հուսադրող զարգացումների մասնակիցն ու ականատեսը կդառնայինք, ե թ ե մարտական գործողությունների հենց առաջին օրերից օպերացիաների մշակման ու պլանավորման նույն սեղանի շուրջ հավաքվեին երեկվա պատերազմում հաղթած, իսկ այսօր պահեստազորում գտնվող գեներալներն ու զորավարները և իրենց իմացություններով ու վաստակած հեղինակությամբ նոր շունչ և ոգի տային ռազմաճակատի ամենադժվար հատվածներում մարտնչող մեր այսօրվա հրամանատարներին ու շարքայիններին...»:
Այսօր, երբ արդեն գործողության մեջ է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված խայտառակ հայտարարությունը, և թվում է թե ամեն ինչ վերջացած է, ես տակավին շարունակում եմ մնալ այն կարծիքին, որ ստեղծված ծանրագույն իրավիճակից դուրս գալու ելքերը դեռևս սպառված չեն: Պատերազմի ժամանակ հանցավոր միտումնավորությամբ չօգտագործված «նախկինների» բավականին փորձառու ռազմաքաղաքական ռեսուրսը, ներառյալ նախագահներ և գեներալներ, այսօր առավել քան երբևէ, հատկապես Արցախում, պահանջված է:
Պահանջված է, քանի որ ինչպես պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ այս ծանրագույն ռազմադիվանագիտական զարգացումների պայմաններում, նշված գործիչներն իրենց խելքով ու համառությամբ կարող են Հայրենիքի շահերն արժանապատվորեն պաշտպանել և՜ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի դեմ ընթացող պայքարում, և՜, առավել ևս, ինչքան էլ ցավալի թվա, հայկական այսօրվա իշխանությունների որդեգրած դավաճանական քաղաքականությունը զսպելու համար:
Հ.գ.- Գիտե՞ք ինչի շնորհիվ նաև Արցախյան առաջին պատերազմում մենք հաղթեցինք, որովհետև երբ այն ժամանակվա մեր որոշ ղեկավարներ զգուշացնում էին, որ միջազգային հանրությունը մեզ չի հասկանա, եթե մենք Շուշին ազատագրենք, հակառակ դրան, Հայոց զորքը գնաց ոչ միայն մեր հինավուրց բերդաքաղաքը, այլև մյուս պատմական տարածքներն ազատագրելու... Արդյունքում աշխարհը սկսեց մեզ հարգել... Իսկ այսօր չի հարգում, քանի որ»:

Некоторые руководители предупреждали, что международное сообщество нас не поймет, если мы освободим Шуши
Читатели моих записей в «Facebook» в дни войны, наверное, заметили, что, говоря о «победе», я довольно часто использовал слова «если» и «нужно».
Хотел бы напомнить лишь об одной из них, которую я написал 22 октября, когда противник уже значительно углубился в нашу оборонительную территорию. Намек был следующий: «...Думаю, мы стали бы участниками и очевидцами более чем обнадеживающих развитий, если бы с первых же дней боевых действий за тем же столом разработки и планирования операций собрались победившие во вчерашней войне, а сегодня находящиеся в резерве генералы и полководцы, своими знаниями и заслуженным авторитетом придавали новый дух нашим сегодняшним командирам и рядовым, воюющим в самых трудных частях фронта...».
Сегодня, когда уже в действии подписанное 9 ноября позорное заявление, и кажется, что все кончено, я все еще придерживаюсь того мнения, что пути выхода из сложившейся тяжелейшей ситуации еще не исчерпаны. Преступно неиспользованный во время войны опыт и военно-политический ресурс «бывших», включая президентов и генералов, сегодня более чем когда-либо, особенно в Арцахе, востребован.
Востребован, поскольку, как во время войны, так и в условиях этих тяжелейших военно-дипломатических развитий, указанные деятели своим умом и упорством могут достойно защищать интересы Родины и в борьбе с азербайджано-турецким тандемом, и, тем более, как ни прискорбно, для сдерживания предательской политики сегодняшних армянских властей.
P.S. Знаете, благодаря чему мы победили и в первой Арцахской войне? Потому что когда некоторые руководители того времени предупреждали, что международное сообщество нас не поймет, если мы освободим Шуши, вопреки этому, армянские войска пошли не только на освобождение нашего древнего города-крепости, но и других исторических территорий... В результате мир начал нас уважать... А сегодня не уважает, потому что…