Իշխանության հերթական ձեռնածությունը․ ՊՆ-ն չի տիրապետում օրենքին
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե պետական ու ծառայողական գաղտնիք է ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհված և անհետ կորած համարվող զինծառայողների իրական թիվը:
ՊՆ-ն առնվազն չի տիրապետում «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի դրույթներին, որտեղ հստակ սահմանված է, թե ռազմական բնագավառում որ տեղեկությունները կարող են դասվել պետական և ծառայողական գաղտնիքի շարքին։
1-ին մասում թվարկված հինգ կետերից որևէ մեկը չի պարունակում դրույթ, որը թույլ կտա անգամ ենթադրելու, որ պատերազմի ժամանակ զոհված և անհետ կորած համարվող զինծառայողների իրական թիվը պետական կամ ծառայողական գաղտնիք է։
Ուստի լրատվամիջոցի հարցմանը նման պատասխան ուղղարկելը ոչ միայն հետապնդում է մոլորեցնելու, այլև սեփական պարտավորությունների կատարումից չարամտորեն խուսափելու նպատակ։
Լրատվամիջոցը կարող է դիմել Վարչական դատարան՝ Պաշտպանության նախարարությանը տեղեկատվությունը տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջով։

Минобороны, как минимум, не владеет положениями закона
Министерство обороны РА заявило, будто реальное число погибших во время боевых действий и считающихся пропавшими без вести военнослужащих является государственной и служебной тайной.
Минобороны, как минимум, не владеет положениями части 1 ст. 9 Закона РА «О государственной и служебной тайне», где четко определяется, какие сведения в военной сфере могут быть причислены к государственной и служебной тайне.
Ни один из пяти пунктов, перечисленных в части 1, не содержит положения, которое позволило бы даже предположить, что реальное число погибших во время войны и считающихся пропавшими без вести военнослужащих является государственной или служебной тайной.
Посему такой ответ на запрос СМИ преследует цель не только ввести в заблуждение, но и злонамеренно уклониться от выполнения собственных обязательств.
Издание может обратиться в Административный суд с требованием обязать Министерство обороны предоставить информацию.