Վաղը նույն Փաշինյանը կարող է հայտարարել, որ Ադրբեջանը պահանջել է Մեղրին կամ Վարդենիսը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով նոր պատերազմով, ու այդ հիմքով Ադրբեջանին նորանոր տարածքներ կզիջի
Օրեր առաջ դիմել էի իրավապահ մարմիններին պարզելու, թե ինչ հանգամանքներում է, այսպես ասած, Զանգելանի և Ղուբաթլուի մի քանի հատված հանձվել Ադրբեջանին այն պարագայում, երբ դա չէր տեղավորվում նոյեմբերի 9-ին համատեղ հայտարարության դրույթներին։
Նույն հարցադրումը, նույն հիմքով արել էի՝ կապված Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր, Խծաբերդ գյուղերի և Դիզափայտ լեռան մասով։
Իրավապահները բնականաբար չարձագանքեցին, որովհետև լավ գիտեին, թե ինչ է տեղի ունեցել և իրենք հավասարապես կրում են դրա պատասխանատությունը։
Եվ ահա երեկ, այդ հարցադրումներից պատասխանը ստացա Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հ1-ին տված հարցազրույցից։
Փաստորեն, ճիշտ էին բոլոր այն պնդումները, որ դրանք առանց հիմքի, բառիս բուն իմաստով, հանձնվել են Ադրբեջանին։ Դրա մեջ մտնում են Կապան-Գորիս ճանապարհահատվածն ու մի քանի բնակավայրեր։
Վարչապետը նշեց, որ այդ տարածքների հանձնումը նախատեսված չի եղել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, սակայն դրա հետ կապված ԲԱՆԱՎՈՐ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ որպես պատճառ նշելով հնարավոր պատերազմի ռիսկը։
Հասկանում ե՞ք ինչ է կատարվում․ վաղը նույն Փաշինյանը կարող է հայտարարել, որ Ադրբեջանը պահանջել է Մեղրի կամ Վարդենիս քաղաքը՝ հակառակ դեպքում սպառնալով նոր պատերազմով ու այդ հիմքով Ադրբեջանին նորանոր տարածքներ կզիջի։
Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերը, որոնք, այսպես ասած, նախկին ԼՂԻՄ Հադրութի շրջանի բնակավայրեր էին ու Փաշինյանի վկայակոչած անվտանգության գոտու շրջաններից չէին, նույն ԲԱՆԱՎՈՐ պայմանավորվածությամբ հանձնվել են Ադրբեջանին։
Ու Փաշինյանն անպիսի անմեղ, տեղ-տեղ հպարտ դեմքով է խոսում լրացուցիչ հանձնված շրջանների մասին, կարծես հերոսություն է արել։ Ու հերիք չի նա այդպես է ներկայացում, մի բան էլ մեզ սպառնում է նոր պատերազմով՝ համարելով, որ տարածքներ հանձնելով պատերազմ է կանխել, մարդկային կյանքներ փրկել։
Թե էլ ի՞նչ գաղտնի կամ բանավոր պայմանավորվածություն ունի Ադրբեջանի հետ, երկար չպատմեց։
Մի խոսքով, արդեն ամեն ինչ լրիվությամբ պարզ է՝ նաև Փաշինյանի վկայություններով, ափսոս, որ համապատասխան ինստիտուտները ոչնչացված են, դրանց ղեկավարները նույնիսկ բարոյականություն չունեն դիմում գրելու և հեռանալու, էլ չեմ խոսում անհրաժեշտ իրավական ընթացակարգերի հիման վրա գործընթաց սկսելու մասին։

Завтра тот же Пашинян может объявить, что Азербайджан потребовал город Мегри или Варденис, угрожая в противном случае новой войной, и на этом основании уступит новые территории
Несколько дней назад я обратился в правоохранительные органы с просьбой выяснить при каких обстоятельствах, так сказать, несколько участков Зангелана и Кубатлу были переданы Азербайджану в том случае, когда это не укладывается в положения совместного соглашения от 9 ноября.
Тот же вопрос на том же основании я задал в отношении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района и по части горы Дизапайт.
Правоохранители, естественно, не ответили, потому что хорошо знали, что произошло, и они несут за это равную ответственность.
И вот вчера я получил ответ на эти вопросы из интервью Никола Пашиняна Армянскому Общественному телевидению Հ1.
Фактически, все утверждения о том, что эти участки были переданы Азербайджану без каких-либо оснований, в полном смысле слова, были правдой. В них входит также участок дороги Капан-Горис и несколько населенных пунктов.
Премьер-министр отметил, что передача этих территорий не предусматривалась трехсторонним соглашением от 9 ноября, но по этому поводу было достигнуто УСТНОЕ СОГЛАШЕНИЕ, указав в качестве причины риск возможной войны.
Вы понимаете, что происходит? Завтра тот же Пашинян может объявить, что Азербайджан потребовал город Мегри или Варденис, угрожая в противном случае новой войной, и на этом основании уступит Азербайджану новые территории.
Села Хин Тагер и Хцаберд, которые были населенными пунктами бывшего Гадрутского района НКАО и не являлись районами упомянутой Пашиняном зоны безопасности, были переданы Азербайджану по тому же УСТНОМУ соглашению.
А Пашинян с таким невинным, местами гордым лицом говорит о дополнительных сданных регионах, как будто он проявил героизм. Мало того, что он так это преподносит, он еще и нам грозит новой войной, считая, что, сдав территории, он предотвратил войну, спас человеческие жизни.
Какие еще тайные или устные соглашения есть у него с Азербайджаном, он не рассказал.
Словом, все уже совершенно ясно, а также и по свидетельствам Пашиняна, очень жаль, что соответствующие учреждения разрушены, у их руководителей нет даже благородства написать заявление и уйти, не говоря уже о том, чтобы начать процесс, основанный на необходимых правовых процедурах.