Ցանկացած քաղաքական ուժ, որը կընդունի արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ Փաշինյանի առաջարկը, հանցակից կդառնա հայ ժողովրդի դեմ կատարված առերևույթ ծանր հանցագործություններին
Ցանկացած քաղաքական ուժ, ով կընդունի Փաշինյանի առաջարկն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող խորհրդակցություններին մասնակցելու վերաբերյալ, ուղղակի հանցակից է դառնում հայ ժողովրդի դեմ կատարված առնվազն հետևյալ առերևույթ ծանր հանցագործություններին՝
1. հոկտեմբերի 20-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից առաջարկված հրադադարը մերժելու համար, որն ընդունելու դեպքում Շուշին կմնար մեր վերահսկողության տակ և չէինք ունենա հազարավոր նոր զոհեր, վիրավորներ, անհայտ կորած եւ գերեւարված հայրենակիցներ,
2. ի խախտումն նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն հայտարարության՝ Կապանի, Գորիսի բարձունքները թշնամուն հանձնելու և Սյունիքի դարպասները դավադիր եղանակով հակառակորդի առջև բացելու համար,
3. Սահմանադրության և օրենքների կոպիտ խախտմամբ՝ ՀՀ սահմաններն սիրողական մակարդակի GPS սարքերի միջոցով գծելու, դեմիլիտացիոն եւ դեմարկացիոն հանձնաժողով չստեղծելու և Սոթքի հանքը մեկ գիշերվա ընթացքում կորցնելու համար,
4. անհայտ կորած և գերեվարված հարյուրավոր հայրենակիցների հայտնաբերելու կամ հետ բերելու մասով օպերատիվ և պատշաճ գործողություններ ժամանակին չկատարելու ու նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն հայտարարության մեջ նշված երեք շրջանների հանձնումը բացապես այդ գործողությունների կատարմամբ չպայմանավորելու համար,
5. ժամանակակից հակաօդային պաշտպանության միջոցներ գնելու փոխարեն 120 միլիոն դոլլարով առանց հրթիռների չորս հատ ՍՈՒ-30 ձեռք բերելու համար, որոնք այդպես էլ մարտական թռիչք չիրականացրին։
Տասնյակ այլ հարցերի համար, որոնց անդրադարձել էի նախորդիվ (հղումը՝ մեկնաբանության դաշտում)։
Վերոնշյալն ընդամենը Փաշինյանին վերագրվող ծանր հանցագործությունների նվազագույն մասն է, ինչի պատճառով հայ ժողովուրդն ապրեց վերջին 100 տարվա մեծագույն ողբերգությունը։
Կրկնում եմ՝ Փաշինյանի հետ ցանկացած համագործակցություն համահավասար է նրա հանցակիցը լինելուն։
Հ. գ. Եթե Նիկոլ Փաշինյանը որևէ մոտիվացիա չուներ կեղծելու 2018 թվականի ընտրությունները, ապա նա շատ լավ հասկանում է, որ, եթե 2021 թվականի ընտրությունների արդյունքում չկարողանա հաղթանակել, ապա իր գործած հանցանքների համար դատապարտվելու է ցմահ ազատազրկման։
Հետևաբար՝ նա այլընտրանք չի ունենալու, քան սեփական օլիգարխների և վարչական ռեսուրսների բիրտ կիրառմամբ եւ կեղծարարությամբ հաղթելու այդ ընտրություններում։

Любая политическая сила, которая примет предложение Пашиняна о внеочередных выборах, станет соучастником совершенных против армянского народа тяжких преступлений
Любая политическая сила, которая примет предложение Пашиняна об участии в консультациях по поводу проведения внеочередных парламентских выборов, станет соучастником совершенных против армянского народа тяжких преступлений, в числе которых:
1. отказ от предложенного президентом России Владимиром Путиным 20 октября прекращения огня, в случае принятия которого город-крепость Шуши остался бы под нашим контролем и мы избежали бы тысяч новых жертв, раненых, пропавших без вести и взятых в плен соотечественников,
2. в нарушение заявления о капитуляции от 9 ноября открытие заговорщическим путем перед врагом ворот Сюника и сдача врагу высот Капана и Гориса,
3. разграничение границ Республики Армения посредством устройств GPS любительского уровня, в нарушение Конституции и законов РА, не создание комиссии по делимитации и демаркации, потеря за одну ночь Сотского месторождения,
4. непринятие своевременно безотлагательных и оперативных мер по обнаружению или возвращению на Родину сотен пропавших без вести или взятых в плен наших соотечественников, не связывание сдачи трех районов, упомянутых в заявлении о капитуляции от 9 ноября, исключительно с выполнением данных действий,
5. вместо закупки современных средств ПВО приобретение на 120 миллионов долларов 4 СУ-30 без ракет, которые так и не совершили боевых вылетов.
Соучастником десятков иных вопросов, которые я затрагивала ранее.
Вышеперечисленное – лишь малая часть тяжких преступлений, приписываемых Пашиняну, из-за которых армянский народ пережил величайшую трагедию последних 100 лет.
Повторяю, любое сотрудничество с Пашиняном равносильно тому, чтобы быть его соучастником.
P.S. Если у Никола Пашиняна не было мотивации фальсифицировать выборы 2018 года, то он прекрасно понимает, что, если ему не удастся победить на выборах 2021 года, он будет приговорен к пожизненному заключению за свои преступления.
Следовательно, у него не будет другой альтернативы, кроме как выиграть эти выборы с грубым использованием административного ресурса и ресурса собственных олигархов и фальсификациями.