Նոր մանրամասներ՝ Դուբայում արված հայտնի առաջարկից
Անցավ երեք օր ամենակարևոր բանալիի բացահայտումից, երբ հայտարարեցի 5 մլրդ դոլարով Արցախի 7 շրջանները հանձնելու դիմաց Բաքվի՝ Նիկոլին արված առաջարկի մասին։ Երեք օր առաջ առաջարկեցի Նիկոլին այն հաստատել կամ հերքել։ Նիկոլը, ինչպես միշտ, լռեց, ինչպես սովորաբար անում են պաթոլոգիկ ստախոսներն ու դավաճանները։
Այսօր տեղեկացա, որ Դատախազությունն իմ հայտարարության առիթով սկսել է քննություն։ Հասկանում եմ, որ Նիկոլն է հանձնարարել։ Բայց ի՞նչ պետք է ուսումնասիրեք կամ ո՞ւմ։ Նիկոլի՞ն եք քննելու։ Ո՞վ։ Դո՞ւք։
Հասկանում եմ, որ սա Նիկոլի լռությունը փոխհատուցելու միասին որոշած քայլ է։ Եվ իհարկե ձևական։
Նիկոլն, անշուշտ, կանխատեսելի է, իսկ նրա լռությունը չի կարող փակել թեման։ Ավելին, չեմ թողնելու, որ փակվի։ Ու հիմա շարունակում եմ։
Եվ այսպես, իմ հիշատակած առաջարկը արվել է Դուբայում՝ 2018 թվականի հոկտեմբերին։ Առաջարկն արել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայության ղեկավարը։ Առաջարկը փոխանցվել է ԱԱԾ ժամանակվա տնօրեն Արթուր Վանեցյանին։ Նա առաջարկը ստացել է փակ ծրարով և այն փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին։
Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը անհույս է, իսկ Արթուր Վանեցյանը ապացուցել է, որ սկզբունքային է, գիտի՝ ինչ է սպայի պատիվը և կարող է խոսել նույնիսկ իր համար ոչ հաճելի փաստերի մասին, ապա խնդրում եմ նրան հաստատել կամ հերքել՝ եղել է արդյոք հանդիպում Դուբայում, ստացել է արդյոք ծրար և արդյոք այն փոխանցել է Նիկոլ Փաշինյանին։

Новые подробности сделанного в Дубае известного предложения
Прошло три дня с момента раскрытия мною самого важного ключа, когда я заявил о сделанном Баку Николу предложении – сдать 7 районов Арцаха в обмен на 5 миллиардов долларов.
Три дня назад я предложил Николу подтвердить или опровергнуть это. Никол, как всегда, промолчал, как это обычно делают патологические лжецы и предатели.
Сегодня я узнал, что прокуратура начала расследование по факту моего заявления. Понимаю, что поручил Никол. Но что вы должны изучить или кого? Собираетесь расследовать Никола? Кто? Вы?
Понимаю, что это совместно определенный шаг, чтобы компенсировать молчание Никола. И, конечно же, формальный.
Никол, безусловно, предсказуем, а его молчание не может закрыть тему. Более того, я не позволю, чтобы тема закрылась. А теперь продолжу.
Итак, упомянутое мною предложение было сделано в Дубае в октябре 2018 года. Предложение было сделано главой спецслужбы Азербайджана. Предложение было передано тогдашнему директору СНБ Армении Артуру Ванецяну. Он получил предложение в запечатанном конверте и передал его Николу Пашиняну.
Поскольку Никол Пашинян безнадежен, а Артур Ванецян доказал свою принципиальность и то, что он знает, что такое офицерская честь, что он может говорить даже о неприятных для него фактах, то я прошу его подтвердить или опровергнуть: была ли встреча в Дубае, получал ли он конверт и передавал ли он его Николу Пашиняну?