Ինչո՞ւ ռազմագերիների, զոհվածների մարմինների վերադարձի դրույթի հետ կապված ժամանակացույց սահմանված չէ այնպես, ինչպես, օրինակ, Ակնայի (Աղդամի), Շահումյանի և Քաշաթաղի հանձնման վերաբերյալ
Նոյեմբերի 9-ին, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած համատեղ հայտարարության 8-րդ կետը սահմանում է ռազմագերիների, զոհվածների մարմինների վերադարձի հարցը։
Երկու հարց է առաջանում. ինչո՞ւ այդ դրույթի հետ կապված ժամանակացույց սահմանված չէ այնպես, ինչպես, օրինակ, Ակնայի (Աղդամի), Շահումյանի և Քաշաթաղի հանձնման վերաբերյալ։
Որովհետև կոնկրետ ժամանակացույց կա նույնիսկ Բերձորից Ստեփանակերտ Շուշին շրջանցող նոր մայրուղու կառուցման մասով, սակայն ռազմագերիների հարցը երրորդական է դիտվել։
Երկրորդ, ինչո՞ւ այդ հայտարարության՝ մեզ համար եզակի դրույթի իրականացման հարցով պատշաճ բանակցություն չի տարվել և փաստորեն, հայկական կողմը գերազանցիկի ճշգրտությամբ, մեկը մյուսի հետևից Արցախի շրջանները հանձնում է Ադրբեջանին, իսկ մեր երկրի պաշտպանության համար մարտեր մղած զինծառայողների (գերության մեջ հայտնվածների)՝ և զոհվածների մարմինների հետ կապված խնդիրները միայն վերջին օրերին է քննարկման առարկա դարձրել. այն էլ՝ մեծ թվով հավաքների և քննադատության ալիքից հետո։
Մի անգամ ասել եմ, կրկին կասեմ՝ այս իշխանության և անձամբ Փաշինյանի համար հայրենիքը, հայը որևէ արժեք չեն ներկայացնում, որովհետև միայն այդպիսի մարդը կարող է թքած ունենալ հայրենիքի և մեր զինծառայողների կորստի վրա։
Լավատեսական միակ հանգամանքն այն է, որ ինչքան հասկանում եմ, խնդրով սկսել է զբաղվել ռուսական կողմը, ինչը հույս է ներշնչում, որ այս հարցով վերջապես առաջխաղացում կլինի։

Почему не установлены сроки выполнения положения о возвращении военнопленных и тел погибших, как, например, было в отношении сдачи Акны (Агдама), Шаумяна и Кашатага?
В восьмом пункте трехстороннего соглашения о прекращении огня, подписанного 9 ноября лидерами Армении премьер-министром Николом Пашиняном, Азербайджана Ильхамом Алиевым и России Владимиром Путиным, определен вопрос о возвращении военнопленных и тел погибших.
Возникают два вопроса:
Первый – почему не установлены сроки выполнения этого положения, как, например, было в отношении сдачи Акны (Агдама), Шаумяна и Кашатага?
Потому что есть даже конкретные сроки для строительства новой трассы Бердзор-Степанакерт в обход города Шуши, но вопрос военнопленных посчитался второстепенным.
Второй – почему не было надлежащих переговоров по осуществлению единственного для нас положения этого заявления и фактически, армянская сторона с надлежащей отличнику точностью, один за другим сдает районы Арцаха Азербайджану, а вопросы, касающиеся наших военнослужащих (очутившихся в плену) сражавшихся за защиту нашей страны и тел погибших, стали предметом обсуждения только в последние дни, и то, после большого количества митингов и волны критики.
Я однажды сказал, и снова скажу – для этого правительства и лично для Пашиняна Родина, армянин не представляют какой-либо ценности, потому что только такой человек может «плевать» на потерю Родины и наших военнослужащих.
Единственное оптимистичное обстоятельство - этим вопросом, насколько я понимаю, начала заниматься российская сторона, что вселяет надежду, что в этом вопросе, наконец, наметится продвижение.