«Եթե աշխատանքները ձգձգվեն, ապա ձմռանը մոտ դիերը կփտեն». Կարմիր խաչի ղեկավարը պատմել է ԼՂ-ում զոհերի մարմինների որոնման աշխատանքներում բարդությունների մասին
Կարմիր Խաչիր միջազգային կոմիտեի ղեկավար Պետեր Մաուրերը հայտարարել է, որ այժմ Լեռնային Ղարաբաղում կողմերն իրենց ենթակայության տակ գտնվող տարածքներում զոհվածների դիերի որոնողական աշխատանքներ են իրականացնում, սակայն շփման գծի երկայնքով, որտեղ մարտեր են ընթացել ու ականներ պայթել, դժվար է մարմիններ գտնելը, գրում է lenta.ru կայքը:
Մաուրերը պարզաբանել է, որ այդ գործում կա արմատավորված ընթացակարգ, ըստ որի՝ մարմիններն արժանապատվորեն դուրս են բերվում, ճանաչվում է նրանց ինքնությունը, ու այնուհետև դիերը հարազատներին են փոխանցվում:
Մաուրերի խոսքով, եթե այս աշխատանքները ձգձգվեն, ապա ձմռանը մոտ դիերը կփտեն, ինչը կբարդացի մարմինների ճանաչման գործընթացը: Բացի այդ, դրա հետևանքով կարող է հողի վարակում տեղի ունենալ:
Նշվում է, որ այժմ Կարմիր խաչը պատրաստվում է Ղարաբաղում իր աշխատակիցների թիվը մեծացնել:
«Մեր ներկայությունը չորս անգամ կմեծացնենք: Բավականին քիչ մարդիկ ենք ունեցել այնտեղ: Այժմ ծրագրում ենք հավելյալ 400-500 մարդ ուղարկել այդ տարածաշրջան»,-ընդգծել է հանձնաժողովի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ հատկացվող ֆինանսավորումը նույնպես ավելացվել է՝ 11 միլիոնից հասցվելով 49,4 միլիոն դոլարի:

«Если затянуть работы по эксгумации, к зиме тела разложатся»: глава Красного Креста описал сложность при поиске тел в Карабахе
В настоящее время каждая из сторон Нагорно-Карабахского конфликта находит тела на подконтрольной им территории. Однако обнаружить трупы на линии соприкосновения, где велись бои и взрывались мины, сложно. Процесс обнаружения останков в беседе с РБК описал глава Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер, передает «Lenta.ru».
Он пояснил, что в этой работе есть укоренившиеся практики, позволяющие изъять тело с подобающим достоинством, идентифицировать и передать его родственникам.
По словам Маурера, если затянуть работы по эксгумации, к зиме тела разложатся, что затруднит их опознание. Кроме того, разложение останков может заразить почву.
В настоящее время МККК готовится увеличить свою численность в Карабахе. «Мы в четыре раза увеличим свое присутствие. У нас было довольно мало людей там. Сейчас мы планируем направить дополнительно 400–500 человек в регион», – подчеркнул глава комитета, добавив, что финансирование также выросло с 11 до 49,4 миллиона долларов.