Սթափվե՛ք․ իշխանությունները մեզ խաբեցին և հանձնեցին հողերը` ազգի վրա դնելով պարտվողի պիտակ
Այս օրերին մեր երկիրը շատ խորը տնտեսական, քաղաքական և կառավարման ճգնաժամի մեջ է։ Իշխանության վարած արտաքին պարտվողական քաղաքականության հետևանքով ներքին քաղաքականությունը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական բախումների:
Հարգելի պատգամավորներ, կառավարության և ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ, եթե նախկինում տեղեկացված չէիք ստորագրվելիք փաստաթղթից, ապա հիմա տեղյակ եք և հնարավորություն ունեք մարդկանց փրկելու սպասվող հերթական աղետից: Հուսով եմ, որ ինքնասիրություն և պատիվ ունեցող պետականամետ հայորդիները օր առաջ անվստահություն կհայտնեն նույնիսկ ձեզ հետ ազնիվ չգտնված անձանց,
Կոչ եմ անում
1) կառավարության բարձրաստիճան անդամներին չկառչել աթոռներից, քանի որ գործելով կառավարության կազմում՝ դուք դառնում եք դավաճանական քայլերի իրագործման մասնակից: Եթե շարունակելու եք ապրել մեր երկրում, ձախողված կառավարության ղեկավարներ, գրե՛ք ձեր ազատման դիմումները,
2) հորդորում եմ պատգամավորներին գլուխներն ազատելով` վայր չդնել իրենց մանդատը, այլ մնալ և անվստահություն հայտնել ձեր կուսակցության վարած սխալ և պարտված քաղաքականությանը:
3) Ուժայիննե՛ր, տղե՛րք, հիշեք ձեր՝ հայրենիքին ծառայելու տված երդումը: Հասկանալով «Պատիվ ունեմ»-ի արժեքը և ինքներդ տիրապետելով օպերատիվ իրավիճակին` կայացրեք ճիշտ որոշում: Իշխանության կյանքը երկարացնելու համար դուրս չգաք ժողովրդի դեմ:
Պարտված կառավարությունը չի կարող և իրավունք չունի շարունակելու կառավարման և բանակցային ոչ մի պրոցես:
Ուստի, առաջարկում եմ.
1. Պետք է միասնաբար պահանջվի կառավարության հրաժարականը:
2. Հրատապ կարգով պետք է ստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն, որը 6-12 ամսվա ընթացքում կկազմակերպի նոր խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ:
3. Ստեղծել Արցախյան հարցի կարգավորման բանակցային խումբ, որտեղ ներառված կլինեն մարդիկ, որոնք անցել են դիվանագիտական այդ ճանապարհով, լավ են պատկերացնում Արցախյան հիմնախնդիրը և ունեցած փորձի, հմտությունների շնորհիվ հնարավորություն կունենան ստորագրված չարաբաստիկ փաստաթուղթն ավելի բարենպաստ կարգավիճակի հասցնելու: Այս պահին մեզ խիստ անհրաժեշտ է, որպեսզի միավորվեն դիվանագիտական ոլորտի լուրջ, փորձառու մարդիկ, ձևավորեն նոր թիմ և բանակցությունները տանեն ավելի էֆեկտիվ ճանապարհով:
Իմ սիրելի ժողովուրդ, սթափվե՛ք... այս իշխանությունները, հների և նորերի, սևերի և սպիտակների գաղափարը սնելով և տարանջատելով, մեզ խաբեցին ու հանձնեցին հողերը` մեր ազգի վրա դնելով պարտվողի պիտակ:

Мой дорогой народ, очнись...
Сегодня наша страна переживает глубокий экономический, политический и управленческий кризис. Из-за пораженческой внешней политики правительства внутренняя политика может привести к гражданским столкновениям. Об этом говорится в обращении, распространенном главой благотворительного фонда «Товмасян» Артаком Товмасяном.
В своем в обращении Артак Товмасян также отметил:
«Уважаемые депутаты, представители государственных и правоохранительных органов, если раньше вы не были проинформированы о подписываемом документе, то теперь вы знаете, что у вас есть возможность спасти людей от новой надвигающейся катастрофы. Надеюсь, что армяне, имеющие самолюбие и честь, выразят недоверие тем, кто был не честен даже с вами.
Призываю:
1) Уважаемые члены правительства, не цепляйтесь за свои кресла, потому что, действуя в составе правительства, вы становитесь участником осуществленных предательских шагов. Если собираетесь и дальше жить в нашей стране, провалившие руководители правительства, напишите заявления об отставке.
2) Призываю депутатов не отказываться от своего мандата, а выразить свое недоверие к ошибочной и провалившей политике вашей партии.
3) Обращаюсь к представителям силовых структур. Помните свою клятву служить Родине. Осознавая ценность «Честь имею» и владея оперативной ситуацией, примите верное решение. Ради продления жизни властям не идите против народа.
Проигравшее правительство не может и не имеет права продолжать участие в управленческом и переговорном процессах.
Поэтому предлагаю:
1. Совместно требовать отставки правительства.
2. Срочно сформировать временное правительство, которое через 6-12 месяцев проведет новые внеочередные парламентские выборы.
3. Сформировать переговорную группу по урегулированию арцахского конфликта, в которую войдут люди, прошедшие этот дипломатический путь, хорошо разбирающиеся в арцахской проблеме, люди, которые смогут сделать более приемлемыми положения подписанного документа. В настоящий момент нам крайне необходимы, чтобы объединились серьезные, опытные люди в дипломатической сфере и сформировали новую команду, которая сможет вести переговоры более эффективно.
Мой дорогой народ, очнись... эта власть, питая идеи старого и нового, белого и черного, внеся раскол, нас обманула и сдала земли, оставив на нашей нации клеймо проигравшего.