Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը րոպե շուտ պետք է կայացնեն հեռանալու որոշում՝ հանուն մեր ազգային շահերի
Համազգային խայտառակության ժամանակացույցի հաջորդ հանգրվանին մնացել է 4 օր:
Այս գահավիժող ընթացքը կասեցնելու համար պետք է օգտագործել բոլոր, անգամ ամենափոքր հնարավորությունները: Եվ օգտագործել ԱՆՀԱՊԱՂ...
Արցախի նախագահը պետք է ժամ առաջ հեռանա կամ հեռացվի: Նա չուներ և չունի լիազորություն Արցախի տարածքային ամբողջականությունը միանձնյա քմահաճույքով առևտրի առարկա դարձնելու կամ նման լիազորություն երրորդ անձի պատվիրակելու: Նա իր գործունեությամբ ոտնահարել է Արցախի Սահմանադրությունը, և որևէ կերպ կապ չունի Արցախի չճանաչված լինելը:
ՀՀ վարչապետը պետք է ժամ առաջ հեռանա: Նա ստանձնել է պարտավորություններ, որոնց իրավասությունն ու լիազորությունը չունի: Խոսքն առաջին հերթին վերաբերում է Արցախի տարածքները հանձնելու ժամանակացույցին:
ԿՐԿՆԵՄ: Արտաքին աշխարհի հետ առնչությունները պետք է լիազորվեն յուրաքանչյուր ուղղության համար վստահելի և ընկալելի անհատների համակարգված խմբի՝ դիվանագիտական, փորձագիտական և ակադեմիական ողջ ներուժը պետք է իր նպաստը բերի դիվանագիտական ճակատում բեկում ապահովելուն:
Հասարակությունը և քաղաքական ուժերը պետք է համախմբվեն, իրավիճակի բարելավման անգամ մինիմալ շանսերը պետք է օգտագործվեն, հակառակ դեպքում՝ մենք մեզ չենք ներելու և չեն ներելու սերունդները: Ներքաղաքական գզվռտոցի ժամանակը չէ: Մենք պետք է գիտակցենք, որ այս օրհասական վիճակում իրավունք չունենք մեր հավաքական էներգիայի որևէ մասնիկ անգամ սպառելու անկարևոր ուղղությամբ: Հիմա հայրենիքի փրկության օրակարգից զատ՝ ամեն ինչ անկարևոր է: Մենք միասնաբար պետք է մերժենք և դատապարտենք մեր ներսում որևէ բռնություն՝ իր որևէ դրսևորմամբ: Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը րոպե շուտ պետք է կայացնեն հեռանալու որոշում՝ հանուն մեր ազգային շահերի: Չորս օրը քիչ է և շատ՝ միաժամանակ: Կավարտվի անպտուղ, եթե տրվում ենք անգործությանն ու անհույս սպասմանը: Կարեն Բեքարյանի ֆեյսբուքյան էջից ՄԵՆՔ ՀԱՊԱՂԵԼՈւ ԺԱՄԱՆԱԿ ՉՈՒՆԵՆՔ: Համազգային խայտառակության ժամանակացույցի հաջորդ հանգրվանին մնացել է 4 օր: Աստված պահապան մեր երկու պետություններին և ժողովրդին...

Президент Арцаха и премьер Армении должны пораньше принять решение о своем уходе ради наших национальных интересов
Осталось 4 дня до следующего пункта графика общенационального позора.
Необходимо использовать любую возможность, даже самую малейшую, чтобы остановить этот процесс провала.
И использовать НЕМЕДЛЕННО...
Президент Арцаха должен часом раньше покинуть пост, либо его нужно отстранить.
У него не было и нет полномочий превращать территориальную целостность Арцаха по единоличной прихоти в предмет торга или передать такие полномочия третьей стороне. Своей деятельностью он нарушил Конституцию Арцаха, что не имеет ничего общего с тем, что Арцах не признан.
Премьер-министр РА должен часом раньше покинуть пост. Он взял на себя обязательства, на которые у него нет юрисдикции или полномочий. В первую очередь, это касается графика передачи территорий Арцаха.
ПОВТОРЮ.
Отношения с внешним миром должны делегироваться в каждом направлении скоординированной группой доверенных и приемлемых людей: весь дипломатический, экспертный и академический потенциал должен способствовать обеспечению прорыва на дипломатическом фронте.
Общество и политические силы должны объединиться, должны быть использованы даже минимальные шансы на улучшение ситуации, иначе мы себе не простим, поколения нам не простят.
Сейчас не время для внутриполитических раздоров. Мы должны осознавать, что в этой судьбоносной ситуации мы не имеем права расходовать даже какую-то часть нашей коллективной энергии. Теперь, кроме повестки спасения Родины, все неважно.
Вместе мы должны отвергнуть и осудить любое насилие внутри нас, в любом его проявлении.
Президент Арцаха и премьер-министр Республики Армения пораньше должны принять решение о своем уходе во имя наших национальных интересов.