Զատուլինը պարզաբանել է Ղարաբաղում հարձակումը դադարեցնելու Ալիևի առաջարկի ենթատեքստը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջարկել է դադարեցնել իր բանակի առաջխաղացումը Ղարաբաղում, բայց այս խաղաղ պլանի տակ դավադրություն կա,- «Վզգլյադ» թերթին պարզաբանել է Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը: Եթե Բաքուն բավարարվի միայն Լաչինի միջանցքի վերահսկողությամբ, դա կնշանակի ղարաբաղյան հայերի ամբողջական շրջափակում:
«Հասկանալի է, թե ինչու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հենց հիմա նման վերջնագիր ներկայացնում: Ադրբեջանական բանակը կարողացավ վերահսկողություն սահմանել Լեռնային Ղարաբաղի սահմանի երկայնքով յոթ շրջաններից չորսի վրա, որոնք վերահսկվում էին հայկական կողմից: Միեւնույն ժամանակ, Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանները, որոնք պահում են հայերը, շատ կարեւոր են որպես Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միջանցք»,-ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերի հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը:
Չորեքշաբթի օրը Ալիեւը հայտարարել էր, որ Բաքուն կդադարեցնի իր առաջխաղացումը Ղարաբաղում, երբ վերահսկողություն ստանա Լաչինի եւ Քելբաջարի շրջանների եւ Աղդամի շրջանի մի մասի վրա: Միաժամանակ, Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցում առաջարկել է բանակցություններ անցկացնել հակամարտող կողմերի հետ: Նրա կարծիքով, Պուտինը պետք է խոսի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, իսկ Էրդողանն ինքը պատրաստ է հարցը քննարկել Ալիեւի հետ:

Затулин разъяснил подоплеку предложения Алиева остановить наступление в Карабахе
Азербайджанский президент Ильхам Алиев предложил остановить продвижение своей армии в Карабахе, но в этом мирном плане есть подвох, пояснил газете «Взгляд» депутат Госдумы Константин Затулин. Если Баку удовлетворится лишь контролем над Лачинским коридором, это будет означать полную блокаду карабахских армян.
«Понятно, почему президент Азербайджана Ильхам Алиев выступает с таким ультиматумом именно сейчас. Азербайджанская армия смогла взять под контроль четыре из семи районов по периметру Нагорного Карабаха, которые контролировались армянской стороной. При этом Лачинский и Кельбаджарский районы, которые удерживают армяне, очень важны как коридор, связывающий Нагорный Карабах с Арменией», – отметил замглавы комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин.
В среду Алиев заявил, что Баку остановит продвижение в Карабахе, когда получит под контроль Лачинский и Кельбаджарский районы и части Агдамского района. Одновременно президент Турции Тайип Эрдоган сообщил, что в беседе с российским коллегой Владимиром Путиным предложил провести переговоры с конфликтующими сторонами. По его мнению, Путину стоит переговорить с премьером Армении Николом Пашиняном, а сам Эрдоган готов обсудить вопрос с Алиевым.