ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն արդեն հայտնել է, որ հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ Վարդենիսի շրջանում հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկան՝ ընդամենը մերկապարանոց ենթադրությունների հիման վրա, թե, իբր, այդ տեխնիկան «պատրաստ է եղել հարվածել Ադրբեջանի խաղաղ բնակավայրերին»։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է իրականացնել հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտոգործնախարարների համատեղ հայտարարությամբ հաստատվող կրակի դադարեցումը, այլև Թուրքիայի բացահայտ սադրանքով ձգտում է ընդարձակել ղարաբաղյան հակամարտության աշխարհագրությունը՝ արդեն նախահարձակ լինելով և բացահայտ ագրեսիա իրականացնելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Ադրբեջանական կողմի բոլոր գործողություններն արժանանալու են համարժեք պատասխանի՝ ՀՀ ԶՈՒ իրենց տրամադրության տակ եղած միջոցներով:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը և նախազգուշացնում, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն ունենալու են անդառնալի ռազմաքաղաքական հետևանքներ, որոնց ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը:

Решительно осуждаем попытку Азербайджана вооруженной агрессии на суверенную территорию Армении – МИД
МИД Армении выступил с заявлением в связи с обстрелом ВС Азербайджана территории Армении.
«Министерство обороны Армении уже заявило, что 14 октября ВС Азербайджана обстреляли военную технику, вовлеченную в несение боевого дежурства на территории Республики Армения. Сделано это было исключительно исходя из голословных предположений о том, что техника, якобы, «готова нанести удар по мирным населенным пунктам Азербайджана».
Очевидно, что Азербайджан не только отказывается реализовывать договоренности о прекращении огня, отраженные в заявлении по итогам встречи глав МИД, состоявшейся 10 октября по инициативе президента России Владимира Путина, но и под неприкрытой провокацией Турции стремится расширить географию карабахского конфликта, проявляя неприкрытую агрессию в отношении суверенной территории Армении.
На все действия азербайджанской стороны последует равноценный из средств, имеющихся в распоряжении ВС РА.
Мы решительно осуждаем попытку Азербайджана вооруженной агрессии на суверенную территорию Республики Армения и предупреждаем, что провокационные действия Азербайджана будут иметь необратимые военно-политические последствия, всю ответственность за которые несет руководство Азербайджана», – отмечается в заявлении.