«Հադրութի փողոցներում թողնելով մոտ 100 դի՝ նրանք փախել են. ադրբեջանցի գեներալներն Ալիևին հիմար վիճակում են դրել ամբողջ աշխարհի առաջ». Լապշինը՝ Հադրութի «գրավման» մասին
ՌԴ, Իսրայելի քաղաքացի, հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության վերջին սրմանը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Հադրութը գրավելու մասին հայտարարությանը:
«Կա այսպիսի ասացվածք՝ նախ դու աշխատում ես իմիջիդ վրա, այնուհետև իմիջն է աշխատում քեզ համար: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մոտ ամեն ինչ ճիշտ հակառակը ստացվեց. նախ նա տասնամյակներով ստեղծում էր իշխանության ամբողջությամբ փտած և կեղծ ուղղահայաց, իսկ այժմ ինքն է դարձել իր իսկ ստեղծած համակարգի զոհը»,- գրում է Լապշինը:
Ըստ բլոգերի՝ ադրբեջանցի գեներալներն այնքան վստահ են, որ իր պալատում նստած Ալիևը չի վերահսկում իրավիճակը և կտրված է իրականությունից, որ առանց աչք թարթելու ստել են նրան՝ ասելով, որ գրավել են Ղարաբաղի մեծ մասը, ներառյալ Հադրութը:
«Իսկ ինչո՞ւ են կենտրոնացել Հադրութի վրա: Այն պարզ պատճառով, որ այդ քաղաքը գտնվում է դեպի Ստեփանակերտ տանող գլխավոր ճանապարհին, գրում է նա: Այս ամենն ինձ հիշեցրեց 1991-ին գորբաչյովյան Ռուսաստանի պուտչը, երբ Գորբաչյովին գրեթե «մեկուսացրել» էին՝ որպես ԽՍՀՄ նախագահի պարտականությունները կատարելուն անընդունակ անձ, ընդ որում՝ նրա անունից հայտարարություններ և հրամաններ էին տալիս»,-նշում է Լապշինը:
Նրա կարծիքով, ադրբեջանցի գեներալները կարծում էին, որ Ալիևին կարելի է ապատեղեկատվություն հրամցնել, իսկ հետո Ալլահի օգնությամբ իրենք, միևնույնն է, կգրավեն Ղարաբաղը, և այդ ժամանակ իրենց սուտը կհաստատվի:
«Սակայն հետո գործերն այնքան էլ լավ չընթացան, չհաջողվեց գրավել ո՛չ Հադրութը, ո՛չ Ֆիզուլին, ո՛չ Ջաբրայիլը: Իսկ այս ընթացքում Ալիևը շտապում է հայտարարել, որ Հադրութը գրավել են, ինչով վնասում է իր խորամանկ գեներալներին, որոնք խուճապահար և արագորեն ստիպված էին բոլոր ուժերը կենտրոնացնել Հադրութը գրավելու ուղղությամբ: Այդ պատճառով էլ, արհամարելով հրադադարը, փրկելով իրենց անպիտան կյանքերը, ալիևյան գեներալները թուրքական հատուկ ջոկատների մոտ 200 գրոհայինների Սիրիայից իսլամիստների հետ ուղարկել են Հադրութ»,-նշել է Լապշինը:
Նա հավելել է, որ Հադրութը վերցնելու ոչ մի հնարավորություն չկար, սակայն նրանք պետք է գոնե Ադրբեջանի դրոշը բարձրացնեին, տեսագրեին հեռախոսով, այնուհետև փախչեին այնտեղից: Սակայն դա նրանց մոտ չի ստացվել: «Հադրութի փողոցներում թողնելով թուրքերի և վարձկանների մոտ 100 դի՝ նրանք փախել են այնտեղից առանց տեսագրելու»,-նշել է բլոգերը՝ հավելելով, որ ադրբեջանցի գեներալներն իրենց պետության ղեկավարին հիմար վիճակում են դրել ամբողջ աշխարհի առաջ:

«Оставив почти 100 трупов на улицах Гадрута, они сбежали: азербайджанские генералы выставили Алиева дураком на весь мир»: Лапшин о «захвате» Гадрута
Есть такая поговорка: вначале ты работаешь на свой имидж, а затем имидж работает на тебя. У президента Азербайджана, Ильхама Алиева все получилось с точностью до наоборот, вначале он десятилетиями создавал прогнившую насквозь и лживую вертикаль власти, а теперь сам же стал жертвой системы, которую создал.
Азербайджанские генералы настолько убеждены в том, что сидящий в своем дворце Алиев не контролирует ситуацию и оторван от реальности, что не моргнув глазом соврали ему, что сумели захватить большую часть Карабаха, включая Гадрут. Почему заострили внимание на Гадруте? Просто этот городок расположен на главной дороге в Степанакерт, столицу Нагорно-Карабахской республики. Мне это напомнило путч в горбачевской России в 1991, когда Горбачева фактически «изолировали», как неспособного исполнять обязанности президента СССР, при этом делая от его имени заявления и отдавая приказы.
Думаю, азербайджанские генералы считали, что Алиева можно кормить дезинформацией, а потом с помощью Аллаха они все равно Карабах захватят и тогда их ложь вроде как подтвердится. Но затем дела пошли плохо, не удалось захватить ни Гадрут, ни Физули, ни Джебраил. Между тем, Алиев поспешил сделать заявление, что Гадрут взят, чем сильно насолил своим хитрым генералам, которым пришлось в спешке и панике бросить все силы на захват Гадрута. Поэтому, наплевав на прекращение огня, спасая свои никчемные жизни, алиевские генералы бросили порядка 200 бойцов турецкого спецназа вместе с сирийскими исламистами на Гадрут.
Взять Гадрут не было никакого шанса, но им надо было хотя бы поднять флаг Азербайджана, снять видео с флагом на телефон и затем сбежать оттуда. Для отчета Алиеву достаточно. Но этого у них не получилось. Оставив почти 100 трупов турок и сирийцев на улицах Гадрута, они сбежали оттуда так и не сняв видео. Перехитрили сами себя. Теперь я не завидую этим с позволения сказать генералам, даже не знаю, чем они объяснят Ильхаму свою ложь. Фактически, они выставили главу государства дураком на весь мир, а это обидно и неприятно.
Кстати, у меня есть идея для азербайджанских силовиков. Отправьте в грузинский город Чиатура ту самую тройку артистов, которая разыграла разговор между «армянской» тётушкой и двумя азербайджанскими военными. Почему Чиатура и причем тут Грузия? Так рельеф местности похож, город в глубине ущелья, немножко похож на Гадрут. Быстро переодеваетесь в азербайджанскую форму, достаете из чемодана бережно свернутый флаг Азербайджана, поднимаете его над заброшенным чиатурским комбинатом по переработке руды и кричите «Гадрут бизимдыр!», снимая это на видео. Как вам моя идея? А мы все вам поверим, честное пионерское.
Главное из кадра уберите грузина Гиви, он любопытный, может вам испортить всю малину, если крикнет «Эй биджо, гамарджоба!»