Տեսնես ՀՀ բոլո՞ր քաղաքացիները վերջապես հասկացան, որ...
չկա առանձին վերցրած Արցախի հարց, այլ միշտ էլ դրված է եղել ու հիմա էլ դրված է Հայաստան պետության լինել–չլինելու խնդիրը,
–թշնամին ռմբակոծում էր Ստեփանակերտը, բայց նպատակը Երևանն էր,
–ադրբեջանաթուրքական ուժերը գրոհում էին Ջաբրայիլի ուղղությամբ, բայց նպատակը ոչ թե Արցախի, այլ Հայաստանի հարավն էր՝ Սյունիքը,
չենք կարող մեզ թույլ տալ այս որակի պետություն և այս որակի պետական կառավարում ունենալ,
–մենք կա՛մ կունենանք բանակ–պետություն, կա՛մ չենք ունենա պետություն,
–հայ–ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման դեմ հանդես եկողները, ավելի ճիշտ՝ այդ հարաբերությունները փչացնողներն ու ՀՀ–ում ռուսական ռազմաբազայի դեմ խոսողները, կամա թե ակամա, թուրքական 5–րդ շարասյան ֆունկցիա են կատարում և պետք է տեղ չունենան մեզանում,
–այս տարածաշրջանում ռուսական գործոնի թուլացումն ավտոմատ նշանակում է թուրքական գործոնի ուժեղացում, ինչն իր հերթին նշանակում է, որ տնաբույծ «արևմտամետներն» իրականում թուրքամետներ են,
–Մոսկովյան համաձայնագրով ընդամենը մի փոքր շունչ քաշելու, ներքին որոշումներ կայացնելու և գոյության կռիվ տալու շատ փոքր ժամանակ ենք ստացել։

Осознали ли, наконец, все граждане РА, что...
нет отдельно взятого вопроса Арцаха: всегда стоял и продолжает стоять вопрос существования государства Армения;
–враг бомбил Степанакерт, но его целью был Ереван;
–азербайджано-турецкие силы атаковали в направлении Джебраила, но их целью был юг не Арцаха, а Армении – Сюник;
мы не можем позволить себе обладать государством и государственным управлением подобного качества;
–мы либо будем обладать армией-государством, либо не будем иметь государства вообще;
–выступающие против развития армяно-российских стратегических отношений, вернее – подрывающие эти отношения и высказывающиеся против присутствия российских баз в РА, волей-неволей, выполняют функцию турецкой 5-ой колонны, и они не должны иметь среди нас места;
ослабление российского фактора в регионе автоматически означает усиление турецкого фактора, что, в свою очередь, означает, что наши доморощенные «прозападники» в реальности являются протурецкими;
–соглашениями в Москве мы получили всего лишь немного времени, чтобы перевести дыхание, принять внутренние решения и дать свой бой за существование.