Պուտինը դեռ չի ծրագրում բանակցություններ անցկացնել Ալիևի և Էրդողանի հետ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեռ հստակ ծրագրեր չունի՝ կապված ԼՂ թեմայի շուրջ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններ անցկացնելու հետ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Եթե անհրաժեշտություն լինի, որեւէ կասկած չի լինի, եւ նախագահ Պուտինը, իհարկե, կքննարկի այդ թեման իր գործընկերների հետ»,-ասել է Պեսկովը:
Հստակեցնող հարցին, թե արդյոք կարելի է նման բանակցություններ ակնկալել այս շաբաթ, Պեսկովը պատասխանել է. «դեռ հստակ ծրագրեր չկան»:
«Սակայն դուք գիտեք, որ խոսքը պատերազմի մասին է: Եվ, իհարկե, այնտեղ՝ Ղարաբաղում, իրավիճակն արագ է զարգանում, այդ պատճառով այստեղ դժվար է կռահել: Անկախ նրանից, թե ինչպես կզարգանան հանգամանքները, կձեւավորվեն նաեւ երկխոսության պահանջներ»,-հավելել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:

Путин пока не планирует проводить переговоры с Алиевым и Эрдоганом
У президента РФ Владимира Путина пока нет четких планов провести переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и лидером Турции Тайипом Эрдоганом по теме конфликта в Нагорном Карабахе, но в регионе идет война и события развиваются быстро, поэтому загадывать трудно, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА «Новости».
«Если это будет признано необходимым, никакого сомнения нет, – президент Путин, конечно же, будет обсуждать эту тему со своими визави», – заявил Песков журналистам в ответ на вопрос, планируются ли в ближайшее время переговоры с Алиевым или Эрдоганом на высшем уровне.
На просьбу уточнить, можно ли ожидать таких переговоров на этой неделе, Песков отметил: «пока нет таких четких планов».
«Но вы знаете, что речь идет о войне. И, конечно, на войне – там, в Карабахе – ситуация развивается быстро, поэтому здесь трудно загадывать. В зависимости от того, как будут развиваться обстоятельства, будут формироваться и потребности в диалоге», – добавил представитель Кремля.