Անհրաժեշտություն է դառնում Հայաստանի բազմակողմանի զարգացման իրատեսական ծրագրի ստեղծումը․ Ռոբերտ Քոչարյան
Շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության տոնի առթիվ։
Մաղթում եմ աշխարհասփյուռ հայությանը, որպեսզի մեր ընդհանուր տանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, տիրեն համերաշխությունը, միասնությունը, խաղաղությունն ու բարեկեցությունը։
Այսօր, մեր Անկախության 30-ամյա հոբելյանից ընդամենը մեկ տարի առաջ, գնահատելով անցած ճանապարհը, մենք պետք է գիտակցենք, որ առջևում հայկական պետականության ամրապնդման ոչ պակաս դժվարին շրջանն է։ Ակնհայտ է, որ ժամանակակից աշխարհում մենք պարտավոր ենք մտածել միաժամանակ և՛ արդիականացման, և՛ մեր ազգային ինքնության պաշտպանության հուսալի մեխանիզմների մասին։ Անհրաժեշտություն է դառնում Հայաստանի բազմակողմանի զարգացման իրատեսական ծրագրի ստեղծումը։ Ապագային միտված մի ազգային նախագծի, որի իրականացումն արդեն առաջիկա տարիներին կապահովի մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը, Հայաստանի և Արցախի հուսալի անվտանգությունը։
Չեմ կասկածում, որ մենք միասնաբար կարող ենք հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և կառուցել Հարավային Կովկասի ամենակազմակերպված, պաշտպանված և ժամանակակից պետությունը։

Создание реалистичной программы всестороннего развития Армении становится необходимостью – Роберт Кочарян
Второй президент Армении Роберт Кочарян поздравил соотечественников с Днем Независимости.
Поздравляю вас с праздником Независимости!
Желаю всему армянству мира, чтобы в нашем общем доме, в Республике Армения, царили солидарность, единство, мир и благополучие.
Сегодня, всего за год до 30-летнего юбилея нашей независимости, оценивая пройденный путь, мы должны осознавать, что впереди не менее трудный период укрепления армянской государственности. Очевидно, что в современном мире мы обязаны думать одновременно и о модернизации, и о надежных механизмах защиты нашей национальной идентичности. Создание реалистичной программы всестороннего развития Армении становится необходимостью. Программы, нацеленной на будущее, реализация которой обеспечит процветание граждан, надежную безопасность Армении и Арцаха.
Не сомневаюсь, что мы вместе можем преодолеть все трудности и построить самое организованное, защищенное и современное государство Южного Кавказа», – говорится в тексте поздравления.