Թավիշն ու պոպուլիզմը կանցնեն, իսկ Արցախը կմնա, որպես նորագույն պատմության հաղթական ամրոց
Օգտվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքից՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին հռչակվեց անկախ հանրապետություն։
Արցախի ժողովուրդը չընկրկեց ոչ դաժան պատերազմի, ոչ աղքատության ու տնտեսական երկարատև ճգնաժամի, ոչ էլ հակառակորդի՝ շարունակաբար հնչող ռազմատենչ հայտարարությունների ու զինադադարի խախտումների դեմ։
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի անկախության տարեդարձի կապակցությամբ և հույս հայտնում, որ Արցախի հիմնախնդրի արդարացի ու խաղաղ լուծումը մեր ազգի հայրենասեր հատվածի և միջազգային հանրության ջանքերով մոտ ապագայում իրականություն կդառնա։
Թավիշն ու պոպուլիզմը կանցնեն, իսկ Արցախը կմնա, որպես նորագույն պատմության հաղթական ամրոց, որպես հայկական երկրորդ անկախ պետություն:

Бархат и популизм пройдут, а Арцах останется в качестве победной твердыни новейшей истории
Воспользовавшись одним из основополагающих принципов международного права – правом на самоопределение, Нагорно-Карабахская Республика 2 сентября 1991 года была провозглашена независимым государством.
Народ Арцаха не отступил ни перед жестокой войной, ни перед бедностью и продолжительным экономическим кризисом, ни перед постоянно звучащими воинствующими заявлениями врага и непрекращающимися нарушениями перемирия.
Поздравляю всех нас с годовщиной независимости Арцаха и выражаю надежду, что, благодаря усилиям патриотичной части нашей нации и международного сообщества, справедливое и мирное решение вопроса Арцаха в ближайшем будущем станет реальностью.
Бархат и популизм пройдут, а Арцах останется в качестве победной твердыни новейшей истории и второго независимого армянского государства.